KULTURA IRLANDZKA W POZNANIU MA SIĘ BARDZO DOBRZE
Dzień św. Patryka za kilka dni, a już dziś rozpoczęły się wydarzenia związane z patronem Irlandii. W IV Liceum w Poznaniu odbyły się warsztaty, w których wzięli udział uczniowie z wielkopolskich szkół. Gościem spotkania był zespół irlandzki Balkan Alien Sound, który dziś wieczorem zagra na otwartym koncercie w Muzeum Archeologicznym.
Warsztaty są częścią projektu „Irlandia w szkole” i organizowane są piąty raz Prowadzi je Fundacja Kultury Irlandzkiej przy współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu . Szkół, w których działa projekt w całej Polsce jest ponad 200. Młodzież biorąca dzisiaj udział w wydarzeniu to wielkopolscy licealiści i gimnazjaliści. Uczniowie przygotowali się do dzisiejszego spotkania, przyjechali z przećwiczonymi tekstami piosenek, który w trakcie spotkania zaśpiewali wspólnie z zespołem. Jak twierdzi Justyna Mazurek- Schramm, wiceprezes Fundacji, uczniowie są bardzo zaangażowani i zainteresowani tego typu spotkaniami.
W tym roku setna rocznica
Tematyka warsztatów co roku jest inna. Rok temu miały ona charakter literacki, w tym roku uczniom przybliżana jest tematyka Powstania Wielkanocnego, które wybuchło równe sto lat temu. Rocznicy towarzyszyć będzie wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916- 2016”, którą będzie można oglądać już od jutra w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wernisaż wystawy uświetni obecność ambasadora Irlandii w Polsce, J.E. Gerard’a Keown’a.
Celem Fundacji, która działa od 2003 roku od samego początku było przybliżenie kultury irlandzkiej w Polsce dorosłym jak i młodzieży - Takie było nasze założenie pierwotne. Od samego początku działają również programy edukacyjne. Szkoły zaczęły się same do nas zgłaszać prosząc o materiały, prospekty dotyczące prowadzenia lekcji. Również w programie nauczania języka angielskiego pojawia się dzień św. Patryka i ta tematyka, zwłaszcza w marcu jest bardzo często poruszana na zajęciach. Szkoły organizują dni językowe, na które jesteśmy zapraszani z prelekcjami. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, ze będzie nam łatwiej prowadzić zajęcia opierając się na skoordynowanym projekcie. Szkołom, które w nim uczestniczą dostarczamy nieodpłatnie wszelkie materiały, konspekty, prezentacje, tak aby nauczycielom było łatwiej poprowadzić te lekcje - wyjaśnia Justyna Mazurek Schramm.
Ratusz znów się zazieleni
Patron Irlandii czuje się w Polsce bardzo dobrze, a w stolicy Wielkopolski wręcz znakomicie. – Rzeczywiście w Poznaniu bardzo dużo się dzieje. Jest zespół tańca irlandzkiego, który prowadzi zajęcia, od kilku lat również dla dzieci. Są zespoły muzyczne, m.in. JRM, który gra od kilkunastu lat, są muzycy sesyjni. Współpracujemy z placówkami muzealnymi, jest duża otwartość ze strony tych instytucji i miasta. W 2013 roku ratusz miejski oświetlony był na zielono. W tym roku 17 marca ratusz również rozbłyśnie w zieleni - zapewnia wiceszefowa Fundacji.
Obchody dnia św. Patryka w Polsce są pewnym fenomenem. Nie jesteśmy raczej zwolennikami importowania świąt „z zachodu” do nas. Tymczasem dzień patrona Irlandii obchodzony jest w Polsce od 1991 roku. Skąd zatem tak entuzjastyczne przyjęcie tego dnia w Polsce?
- Trudno powiedzieć. Myślę, że to może być pewne podobieństwo Polaków i Irlandczyków. To jest święto bezpieczne, bo o ile pojawiają się pewne kontrowersje chociażby przy Halloween , to św. Patryk jest świętem, które jest tych kontrowersji pozbawione. Jest to dzień związany z patronem Irlandii, z tradycjami chrześcijańskimi. Jest to święto wesołe przejawiające się w tańcu, muzyce, paradach, wystawach. Spory entuzjazm wychodzi również od samych Irlandczyków, których jest u nas spora grupa. Mnie również czasem zadziwia ten fenomen – mówi Justyna Mazurek Schramm.
Dni św. Patryka organizowane są w Poznaniu już po raz trzynasty. W tym roku zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych, koncertach, wystawie, pokazach tańca irlandzkiego połączonych z jego nauką. Nie zabraknie również kina irlandzkiego. Dniom towarzyszyć będzie Festiwal Filmów z zielonej wyspy włącznie z nominowanym w tym roku do Oscara filmem „Brooklyn”. Dla chętnych do spędzenia dni patrona Irlandii rodzinnie Muzeum Archeologiczne przygotowuje Rodzinny Dzień Irlandzki z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.
Program dni Św. Patryka w Poznaniu - http://www.fki.home.pl/Patryk2016/PlakatPatryk2016-Poznan.pdf