CO NOWEGO W ZAMKU W 2016?
Rok 2016 w CK Zamek będzie obfitował w wydarzenia kulturalne zróżnicowane tematycznie. Pojawią się stałe propozycje Zamku takie jak festiwal muzyki etnicznej Ethno Port Poznań, Festiwal Fabuły , jubileuszowy XX Festiwal Filmów Dokumentalnych. O tym, co jeszcze w tym roku wydarzy się w CK Zamek mówiono na dzisiejszej konferencji prasowej.
Głos na początku zabrała dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka, która podsumowała ostatni rok – W ubiegłym roku w Zamku wydarzyło się dużo rzeczy przyciągających masę odbiorców. Zamek odwiedziło 480 tys. ludzi Wśród wydarzeń, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem było spotkanie z Hanną Krall, które przyciągnęło 600 osób. Również cykl „Z perspektywy żaby” cieszył się dużym zainteresowaniem. Z kolei wystawa „Malarze Normandii” obejrzało 20 tys. ludzi. - podsumowała dyrektor Hryniewiecka.
O planach zamkowych na 2016 rok opowiedziała też dyrektor Wydziału Kultury, Justyna Makowska – Ten rok to rok wyzwań. Oczy Polski będą zwrócone na Poznań. Stanie się tak ze względu na rocznicę chrztu oraz rocznicę czerwca. Będzie to ciężki rok, ale będzie obfitował w ciekawe wydarzenia. Sama czekam na II Festiwal Fabuły, Ethno Port oraz na drugą edycję Poznańskiej Nagrody Literackiej - zapowiedziała Justyna Makowska.
#1050 plus listy z Ameryki
Dwa ciekawe projekty, które będą punktem obowiązkowym w tegorocznej liście wydarzeń to wspomniane obchody chrztu Polski, które odbędą się pod hasłem #1050 oraz wystawa pt. „ Wszyscy jesteśmy migrantami”.
Pierwszy z nich to projekt multimedialny, zachęcający odbiorców do zastanowienia się nad tym, jaki wpływ na nas miała decyzja o przyjęciu chrztu przez Mieszka I. Wpływu pod względem kulturowym, tożsamości, postrzegania świata, ale również od strony ekonomicznej, politycznej. W ramach projektu zostanie przedstawiona prezentacja „50 zdań polskich”. Są to zdania wytypowane przez prof. Jerzego Bralczyka i będące najczęściej przytaczanymi , cytowanymi i w pewien sposób charakterystycznymi dla Polaków. Oprócz tego przedsięwzięciu towarzyszyć będą warsztaty i debaty.
„Wszyscy jesteśmy migrantami” to rzecz niecodzienna. - Jest to zbiór listów, które napisano pod koniec XIX w. Są napisane przez ludzi, którzy wyemigrowali z zaboru rosyjskiego do USA i Brazylii. Większość niestety nie zachowała się, ale ok. 300 pozostało do dzisiejszych czasów. Zostały one wydane dzięki pracy prof. Kuli. Te listy nie dotarły do adresatów, zostały zatrzymane przez cenzurę, która starała się powstrzymać migrację. My nie wiemy oczywiście czy tym rodzinom udało się połączyć. Zdajemy sobie sprawę z wagi tego tematu, wiemy jakie emocje panują dzisiaj wokół migrantów. Staramy się pokazać że to jest temat uniwersalny, który występuje również w naszej historii – mówi Andrzej Maszewski z CK Zamek.
Teatr wykluczonych
Wydarzeniem, które odbędzie się w tym roku po raz pierwszy jest projekt Teatr Powszechny. CK Zamek od trzech lat realizuje projekty autorskie. Ten będzie nieco eksperymentalny. - Staramy się zwrócić uwagę na zjawisko które chcemy by było upowszechnione. Okazuje się, że ludzie chorzy, z racji wieku czy statusu są wykluczeni, ale działają w zamkniętych światach. Chcemy te zjawiska pokazać w pełnej okazałości. Jeśli producent wie czego się spodziewać, to jest zupełnie cos innego. Jeśli my chcemy wystawić cztery spektakle w ramach Teatru Powszechnego z ludźmi z interesujących ale trudnych środowisk tonie mamy żadnej pewności, że cel zamierzony zostanie osiągnięty. To będzie po prostu zagadka. CK Zamek zaprosił m.in. z Berlina , Warszawy podobne grupy teatralne, które pokarzą jak to w praktyce funkcjonuje gdzie indziej i jakie efekty można uzyskać - wyjaśnia Andrzej Maszewski.
Wakacje w Zamku
W tym roku w okresie wakacyjnym Zamek będzie można zwiedzać w sposób dość oryginalny bo z perspektywy balkonu. Balkony będą pokazane w wielu formach. We wnętrzach będzie możliwość zobaczenia wstawy na temat balkonów poznańskich ujętych z różnych perspektyw. Balkony zamkowe zostaną udostępnione dla odwiedzających na wiele sposobów, jak twierdzą organizatorzy. Przedsmakiem tego był realizowany już wcześniej projekt „Zróbmy sobie wakacje”.
Znane z lat ubiegłych wydarzenia w tym roku będą miały swoje kolejne odsłony. Nie zabraknie wystawy World Press Photo, festiwalu Spring Break, cyklicznej imprezy Gramy u siebie, na której będzie można zobaczyć m.in. zespół Dagadana i Maleo Reggae Rockers. Planowanych jest ok. 5 koncertów miesięcznie. Wystąpią tacy wykonawcy jak Julia Marcell, Martyna Jakubowicz, Luxtorpeda. Propozycja premiery jesiennej to koncerty Organka i Lao Che.