CZY POZNAŃSKA SECESJA ODZYSKA DAWNY BLASK?
Maciej Krajewski, fotograf znany poznaniakom lepiej jako Łazęga Poznańska chce, utworzenia Szlaku Secesji Poznańskiej. Apel, w którym zwraca się do mieszkańców miasta z prośbą o podpisy pod tą inicjatywą, podpisało prawie dwa tysiące osób. I na tym nie koniec.
Jest zielone światło
Do apelu Macieja Krajewskiego przychylnie nastawieni są radni w osobie przewodniczącego Rady Miasta, Grzegorza Ganowicza - Przewodniczący Rady Miasta okazał poparcie dla inicjatywy powstania Szlaku Secesji Poznańskiej. Zapewnił, że nasz apel trafi pod obrady kilku Komisji Rady Miasta, tak by podjąć próbę znalezienia choćby symbolicznych na początek środków - mówi Maciej Krajewski.
Pieniądze, które być może zostaną przekazane na ten cel, przysłużą się do wytyczenie Szlaku Secesji Poznańskiej, zinwentaryzowanie secesyjnych dóbr na Jeżycach, Grunwaldzie, Łazarzu, Wildzie i Starym Mieście, wskazanie miejsc wymagających najpilniejszego zabezpieczenia i odrestaurowania oraz na opisanie wzorem Systemu Informacji Miejskiej kamienic, fontann, rzeźb, pomników . Oznacza to informacje na temat projektantów, wykonawców, dawnych właścicieli, fundatorów, znanych mieszkańców itd.
Jak zapewnia Łazęga Poznańska, Grzegorz Ganowicz oprócz poparcia samego apelu, wykazał zrozumienie odnośnie oczekiwań inicjatora akcji, co do działań na dłuższą metę. Miałyby one objąć renowację kamienic należących do miasta a pozostających w gestii ZKZL, motywowanie i nawiązanie ściślejszej współpracy z właścicielami prywatnych kamienic, wzmocnienie działań Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, zjednoczenie wspólnych wysiłków na rzecz ratowania poznańskiej secesji poprzez włączenie w ten proces także stowarzyszeń i zainteresowanych sprawą obywateli.
Zdjęcia zrobione na Jeżycach i Św. Marcinie fot. M.Krajewski/Łazęga Poznańska
Podpisz i Ty!
Pierwszy tysiąc podpisów trafił do Urzędu Miasta dwa tygodnie temu. Teraz jest ich już dwa razy więcej. Zakończono zbiórkę podpisów własnoręcznych, ale akcję można w dalszym ciągu poprzeć pod tym linkiem.
Apel wzbudził spore zainteresowanie. Wielu mieszkańców Poznania i nie tylko wyraża się ciepło o tej inicjatywie. Oto kilka przykładów z forum strony www.petycjeonline:
- Mamy w Poznaniu tak wspaniałą (i szczątkową już w stosunku do lat powojennych, dalej lat 70. !, kiedy zaczęto te domy tak ochoczo wyburzać pod np. eksperymenty budowlane typu biurowce przy - wtedy ul. Armii Czerwonej - ul. dzisiaj Św. Marcin ) architekturę secesyją, że warto by była ona popularyzowana, by mieli jej pełną świadomość sami mieszkańcy Poznania, a także by mogli ją podziwiać do Poznania przybywający.
- Bo poznańska architektura secesyjna należy do ciekawszych w kraju. Mamy tutaj zarówno strukturalną secesję, jak i dekoracyjną. Część z budynków została poddana konserwacji, ale wiele niszczeje lub jest w sposób nieprawidłowy modernizowanych. Wspaniałe są symbole umieszczone nie tylko na elewacjach, ale także wewnątrz klatek schodowych czy na witrażach. One także wymagają ochrony.
- Bo zależy mi na utworzeniu szlaku Secesji poznańskiej a jestem od urodzenia mieszkanką Poznania i chcę żeby moje miasto zyskało kolejną atrakcję.
- Bo z racji wykonywanej pracy odwiedzam tydzień w tydzień takie miejsca i jest jeszcze tyle do zrobienia żeby przywrócić to piękno naszej architektury secesyjnej... uwielbiam te klimaty i smutno kiedy widzę jak perełki niszczeją. Spółdzielnie mieszkaniowe odnawiają betonowe koszmary a te, często pięknie zdobione acz sypiące się, cudowne kamienice stoją bezpańsko, bez opieki....
Również znani i lubiani poznaniacy poparli apel Macieja Krajewskiego . Swoje podpisy złożyli przedstawiciele świata kultury, sztuki, polityki, m.in. Maciej Nowak, dyrektor Teatru Polskiego, Małgorzata Grupińska – Bis, dyrektorka Teatru Ósmego dnia, aktorzy Teatru Ósmego Dnia: Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Adam Borowski, radna Katarzyna Kretkowska, Wanda Wasilewska, dziennikarka Radia Merkury, prof. Radosław Okulicz-Kozaryn (UAM), Andrzej Nowakowski, reżyser. Apel podpisali również rodzice i siostrzenica Łazęgi Poznańskiego, Zofia Nowak.
Ale, jak podkreśla Maciej Krajewsk i- Każdy podpis, bez względu na tytuły i zasługi, jest ważny!
Zdjęcia zrobione na Łazarzu i Starym Mieście, fot. M.Krajewski/Łazęga Poznańska
A tymczasem…
- Kontynuujemy zbieranie podpisów i trzymamy kciuki! Chcemy stać się formalnym partnerem zarówno w rozmowach z miastem jak i współpracować na rzecz ratowania i godnego wyeksponowania secesji poznańskiej. Czekamy na formalną odpowiedź Prezydenta Miasta oraz wynik obrad poszczególnych Komisji Rady Miasta Poznania - wyjaśnia Maciej Krajewski vel Łazęga Poznańska.
W przyszłym roku środki na ochronę i konserwację zabytków zwiększone będą w porównaniu z rokiem 2015 o 530 tys. zł.