5 HISTORYCZNYCH MIEJSC W POZNANIU, O KTÓRYCH MOŻESZ NIE WIEDZIEĆ
Przedstawiamy Wam pięć miejsc w Poznaniu, o których nawet jako osoby codziennie poruszające się po stolicy Wielkopolski mogliście nie słyszeć.
I. FORT Va
Fort zbudowany w latach 1887-1890, przez armie pruska, jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład drugiego pierścienia Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 6 fortów pośrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymał nazwę Bonin.
Zwiedzanie fortu obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną obiektu. Stałe wystawy prezentują w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, rozwój fortyfikacji oraz walki o Poznań w 1945 roku. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji.. W podziemiach panuje stała temperatura ok 12 st. (klimatyzacja jest w cenie biletu:) Zobaczymy tam m.in. długi korytarz biegnący pod fosą (‘próba ciemności’) oraz kaponierę barkową, której grubość murów przekracza 3 metry i która strzegła dostępu do fosy.
Zwiedzanie grupowe możliwe jest przez cały rok, dla dowolnej ilości uczestników. Tel. kontaktowy: 506 737 222. Cena 6 zł/osobę, nie mniej niż 100 zł/grupę. Fotografowanie jest darmowe.
Więcej: http://www.kernwerk.pl/
II. Pomnik Ofiar obozu pracy dla Żydów w Poznaniu
Pomnik stoi przy ul. Królowej Jadwigi, w pobliżu budynku Multikina, niedaleko skrzyżowania z ul. Górna Wilda. Odsłonięcie nastąpiło 30 października 1983 na terenie obecnego targowiska przy samym stadionie (wtedy nie istniało, teren był zielony), skąd pomnik następnie przeniesiono w obecne miejsce. Betonowy obelisk przypomina płonącą pochodnię z wykutą na szczycie menorą. Napisy (po polsku i hebrajsku) informują o 14 pododdziałach obozu oraz metodach wyniszczania więźniów. (źródło: wikipedia.pl)
III. Mauzoleum Mielochów
Budynek powstał w 1934 z inicjatywy Wandy Kiszczenko (z d. Mieloch). Od początku miał służyć jako mauzoleum, w którym spoczywał Andrzej Mieloch (ogrodnik, brat Wandy), a później także jego córka oraz syn Jerzy Mieloch.
W latach 70. XX wieku teren Białej Góry przeszedł na własność państwa, trumny z ciałami zostały przeniesione na cmentarz na Junikowie. Obecnie teren jest własnością dawnych właścicieli. Budynek został odnowiony w 2006. . Legenda głosi, że na Białej Górze Mielochowie wyhodowali czarną różę. Tak naprawdę rodzina uprawiała róże gatunku Baccara, które przed rozwinięciem pąków wydają się czarne.
IV. Psałteria w Poznaniu
Późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w Poznaniu. Poza zachodnią ścianą uszkodzoną podczas walk w 1945, a odbudowaną wraz z znajdującym się nad nią dwuspadowym dachem w 1948, budynek jako jeden z nielicznych zabytków na Ostrowie Tumskim uniknął poważniejszych zniszczeń.
Psałteria to trzykondygnacyjny budynek mieszkalny przeznaczony dla kolegium dwunastu psałterzystów utworzonego w 1512 (również z inicjatywy bp. J. Lubrańskiego). Ich zadaniem było codzienne odprawienie mszywotywnej o Krzyżu Św. i co tydzień dwóch mszy (w intencji fundatora budynku)[2] w poznańskiej katedrze i śpiewanie przez całą noc psalmów (dwóch psałterzystów zmieniało się co godzinę). (źródło: wikipedia)
Budynek znajdziecie na Ostrowie Tumskim
V. Pomnik Poległych podczas bombardowania Ławicy
Jednym z wielu miejsc pamięci znajdujących się na poznańskiej cytadeli jest Pomnik Poległych podczas bombardowania Ławicy. Bombardowanie miało miejsce dnia 1 września 1939 roku. Zginęło wtedy 39 polskich żołnierzy stacjonujących na lotnisku. Nazwiska ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego znajdują się na płycie pomnika w formie szachownicy. Monument powstał w 1963 roku według projektu Ryszarda Skupinia.