ZŁAPANI W SIEĆ
W dzisiejszych czasach Internet jest bardzo potrzebny. Nikt temu nie zaprzeczy! Co trzecia osoba w Polsce ma dostęp do niego dzięki nośnikom, komputer, laptop, tablet oraz telefon bardzo ułatwiają zadanie. W Internecie znajdziemy wiele przydatnych informacji, możemy także kontaktować się poprzez serwisy społecznościowe ze znajomymi np. przez snapchata, facebooka, twittera. Możemy grać, oglądać teledyski, korzystać z bankowości mobilnej. Istnieje wiele pozytywnych stron Internetu, ale równocześnie i wiele zagrożeń. Wszystko zależy od rozsądku internautów i tego ile czasu poświęcają na buszowanie w sieci.
Wraz z rozwojem technologii uzależnienie od Internetu staje się jednym z najpowszechniejszych problemów. Badania przeprowadzone przez grupę chińskich naukowców wykazują, że u nastolatków, których nie można oderwać od komputera, może zmniejszyć się objętość niektórych obszarów mózgu, do zmian dochodzi także w istocie białej, tworzonej przez wypustki nerwowe.
Osoby uzależnione spędzają dużo czasu w sieci. Dużo za dużo! Rzadko kto, gdy zostanie zapytany czy jest uzależniony od Internetu odpowie: tak. Większość osób zaprzecza. Usprawiedliwia swój brak internetowego umiaru. Mówi, że bycie w sieci pomaga w odstresowaniu się i zrelaksowaniu. A przecież nadmiar sieci wpływa na nich negatywnie, są rozdrażnieni i bardziej podatni na agresję, szczególnie nasiloną na forach internetowych. Miewają kłopoty ze snem. W pracy, na uczelni czy w szkole trudniej im się skupić. Popadają w kłopoty finansowe, wierząc w niecodzienne i zbyt atrakcyjne, by były prawdziwe, oferty last minutes. U osób, które większą część swojego czasu poświęcają na aktywność w sieci, stwierdzono zmniejszoną koordynację ruchową, a to często prowadzi do chorób układu stawowego, bólów kręgosłupa. Przez nieustanne patrzenie w monitor komputera lub ekran smartfona psuje się wzrok. Osoby uzależnione zaniedbują obowiązki domowe, rodzinne, zawodowe.
Internet to cały ich świat i nie obchodzi ich nic innego. Wolą świat w sieci od rzeczywistego, gdyż wydaje im się, że świat rzeczywisty jest nudny i pusty. W sieci mogą być całkiem innymi ludźmi, poznać nowe osoby, z którymi chcą się spotkać, a których nigdy nie odważyliby się poznać w realu. Czasem dochodzi jednak do przykrych sytuacji i rozczarowań, kiedy to osoba poznana w sieci okazuje się być zupełnie kimś innym. Zakupy w Internecie również są niebezpieczne, jeśli nie zachowamy ostrożności. Można zostać oszukanym, stać się ofiarą wyłudzenia pieniędzy, jeśli nieostrożnie podamy numer swojego konta bankowego lub zamieścimy w postach inne dane osobowe. Przy zakupach w cieci należy więc płacić przy obiorze paczki, a zakup otworzyć przy kurierze, by nie okazało się, że w paczce jest inna rzecz lub jej w ogóle tam nie ma.
Osoby uzależnione, które nie radzą sobie ze swoim nałogiem powinny zgłosić się na terapię uzależnień, tak uzależnień. Internet to pułapka, z której trudno bez pomocy innych samemu się wydostać, podobnie jak rybce złapanej w sieć…
Aleksandra Janowska
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
--------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".