ZNAKOMICI IMPRESJONIŚCI JUŻ OD PAŹDZIERNIKA W ZAMKU
W CK Zamek od 24 października będzie można oglądać wystawę „Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet i inni”. Prace będzie można oglądać do 14 grudnia. Szczegóły dotyczące prezentowanej kolekcji przedstawiono podczas konferencji prasowej w CK Zamek, której gościem był wiceprezydent Jędrzej Solarski.
Od Corot’a do Monet’a
W Zamku odbyło się już sporo wystaw malarstwa. Zwiedzający mieli okazje zobaczyć obrazy Jacka Malczewskiego, Alfonsa Muchy. Teraz CK Zamek ponownie wraca do tej tradycji. Prace impresjonistów są rzadko prezentowane w Polsce, ostatni raz wystawa malarstwa z tego okresu odbyła się w 2000 roku. Obrazy prezentowane w Zamku przez prawie sześć tygodni to bogata kolekcja malarstwa z okresu XIX i XX wieku i będzie prezentowana tylko w Poznaniu. Wśród 80 obrazów tak wybitnych malarzy jak Corot, Renoir, Monet czy Delacroix będzie można podziwiać prace wielu znakomitych twórców tego okresu a zarazem prekursorów gatunku. Znaczna część tych prac to pejzaże powstałe w Normandii, regionie uchodzącym wśród malarzy jako niezwykle inspirujący.
Dzieła, które będą prezentowane podzielone są na cztery części. Każda z nich związana jest z miejscem, w którym prace powstały. I tak zobaczymy obrazy powstałe na farmie Saint- Simeon, gdzie często spotykali się i tworzyli artyści, druga część to pejzaże przedstawiające wybrzeża Normandii, Trzecia grupa to obrazy normandzkich miast i pól i ostatnia część przedstawiać będzie pejzaże znad Sekwany.
Sztuka i edukacja
Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny, planowane są również lekcje muzealne. Przygotowane są 4 rodzaje takich zajęć. Dostosowane są one do wszystkich poziomów edukacji a ich program jest zgodny z podstawą programową nauczania i stanowi ciekawe jej uzupełnienie. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty związane z fotografią oraz działalnością wystawienniczą. – Każdemu może się wydawać, ze wie, jak oglądać obraz, ale odbiorcy są coraz bardziej wymagający. Chcą kogoś, kto przeprowadzi ich przez wystawę, przez epokę, pokaże kontekst tego, w czym się znajdujemy i my to oferujemy naszym odwiedzającym. Podczas oprowadzań, spotkań, warsztatów dostaną od nas ten kontekst i historie powstawania tych obrazów i będą mogli się z tym wszystkim zapoznać. Zorganizujemy również warsztaty dla dzieci, dla których przygotowaliśmy małe zestawy malarskie i notatniki. I mamy nadzieje, ze podczas tych warsztatów dzieciaki stworzą niesamowite dzieła - mówi Martyna Łokuciejewska , rzeczniczka prasowa CK Zamek.
Poprowadzone zostaną również warsztaty fotograficzne, które będą ściśle związane z epoką, w której powstawały obrazy. Ciekawie zapowiadającym i się zajęciami będą te, dotyczące organizacji wystaw. Rozpoczną się one w listopadzie – Na tych warsztatach będziemy mogli zobaczyć „od kuchni” jak wygląda realizacja tak dużego przedsięwzięcia jakim jest wystawa - informuje rzeczniczka.
3 „monety” w Poznaniu
Dzięki wystawie, w Poznaniu będą przebywać jednocześnie trzy obrazy pędzla Claude’a Moneta, dwa należące do zbioru prezentowanego w Zamku i jeden wystawiony w Muzeum Narodowym. Wystawa, jak deklaruje Martyna Łokuciejewska, będzie jak wszystkie inne, świetnie zabezpieczona - Zamek na co dzień jest bardzo bezpiecznym miejscem. Udaje się nam łączyć dwie cechy, jesteśmy otwarci, każdy może tu wejść i zwiedzić Zamek ale również jest to bardzo bezpieczne miejsce. Zarówno dzięki systemom, które są tu zainstalowane jak i ochronie - mówi.
Miasto wspiera kulturę
Udział w konferencji wziął udział wiceprezydent Poznania, Jędrzej Solarski. Wiceprezydent wyraził słowa uznania, podziękował za zaangażowanie i pracę dyrektor Anny Hryniewieckiej i zdeklarował poparcie w sprawie podwyżek w poznańskich instytucjach kultury - Chciałem podziękować pani dyrektor za to, że podjęła się tego naprawdę bardzo ważnego dzieła. Wracam właśnie z konferencji, na której dyskutowaliśmy o osiągnięciach w kulturze poznańskiej, planach na przyszłość i podwyżkach dla pracowników kultury w Poznaniu. One się po prostu należą za ten ogrom pracy. Będę walczył, by te pieniądze na wzrost wynagrodzeń się znalazły - powiedział na spotkaniu prezydent.
Wystawę uda się zrealizować przy dużym poparciu ze strony miasta - Mieliśmy możliwość przesunięcia pieniędzy z jednego projektu na drugi i miasto to zaakceptowało. I to jest dla nas bardzo ważne i bardzo nas to cieszy - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.
Współpraca ze strony miasta i wsparcie wiceprezydenta Jędrzeja Solarskiego daje nadzieje na zwiększenie budżetu na rzecz CK Zamek. Miasto zdeklarowało przeznaczenie na jego działalność 200 tys. zł - Bardzo się cieszę, że Rada Miasta zaakceptowała przesunięcie 200 tys. zł dla CK Zamek, aczkolwiek liczyliśmy na 300 tys. i mam nadzieję, że uda się te kwotę zwiększyć. Rozmowy z panem wiceprezydentem Solarskim, który dobrze rozumie potrzeby kultury – zarówno miejskich instytucji jak i NGO, dają mi asumpt do takiej nadziei. Prośba o zwiększenie kwoty jest związana z tym, że od dłuższego czasu mówimy o rosnących kosztach związanych z funkcjonowaniem CK Zamek, przede wszystkim utrzymaniem obiektu. Próbowaliśmy radzić sobie samodzielnie poszukując sponsorów, ale okazało się, że nasze założenia były zbyt optymistyczne. Stąd tez prośba o zwiększenie dotacji dla nas. Ważną wartością dla miasta powinny być instytucje kultury, które w nim działają, nie tylko miejskie. Są to miejsca stałej i trwałej aktywności, gdzie się uprawia codzienność kulturalną, miejsca wzbudzające zaufanie u odbiorcy, nastawione na edukacje kulturową. Myślę, że stała, codzienna działalność kulturalna jest bardzo istotna i należy ją doceniać - wyjaśnia dyrektor Anna Hryniewiecka .