PRZEWODNIK ROWEROWY PO POZNANIU DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO!
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu po raz kolejny przygotował przewodnik rowerowy "Rowerem po Poznaniu". Jego celem jest przedstawienie poznan iakom i nie tylko istniejących w Poznaniu dróg rowerowych, wskazanie połączeń rowerowych w ulicach ruchu uspokojonego, parkingów rowerowych i ciekawych tras - oraz zachęcenie do korzystania z nich.
Przewodnik to ponad 80 stron, na których znajdziemy nie tylko turystyczne trasy rowerowe po mieście, ale również dowiemy się na temat stojaków i parkingów rowerowych, ale także dowiemy się sporo ciekawostek. Czy wszyscy wiedzieli co to jest Poznański Węzeł Rowerowy?
Jak tłumaczą autorzy publikacji- To miejsce, w którym zbiegają się wszystkie turystyczne szlaki rowerowe przebiegające przez miasto. Nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Urządziła go fundacja All For Planet. W mieście zamontowanych zostało 700 znaków, które prowadzą szlaki rowerowe w Poznaniu tak, by wszystkie spotkały się na Malcie, w jednym punkcie. I właśnie ten punkt – u zbiegu ulic Jana Pawła II i arcybiskupa Antoniego Baraniaka – nazwany został Poznańskim Węzłem Rowerowym (PWR).
W przewodniki można znaleźć również informacje na temat roweru elektrycznego. - Jak wygląda rower elektryczny i czym się różni od zwykłego jednośladu? Na pozór różnice są niewielkie. Zarówno klasyczny rower, jak i elektryczny mają koła, siodełko, kierownicę, pedały, łańcuch napędowy i hamulce. Jednak pojazd tzw. elektryczny ma dodatkowo baterię w formie akumulatora i silnik elektryczny. Te właśnie elementy odróżniają „elektryka” od „górala” czy „miejskiej damki”. To one wspomagają proces pedałowania, sprawiając, że na rowerze elektrycznym można jechać bez zmęczenia.
Najważniejszym elementem publikacji są jednak trasy rowerowe. Wśród nich znajdziemy zarówno te miejskie, m.in nad Maltą, Rusałką czy Cytadelą, ale również prowadzące poza Poznań jak do Kórnika, Rogalina, czy...Krzysztofa Kolumba. Pewne zainteresowanie może budzić równiez rozdział "Poznańskie tradycje rowerowe", z którego wynika, że sięgają one końca XIX wieku - Ocenia się, że pierwszy rower, a może pierwsze rowery, pojawiły się w Poznaniu około 1880 roku. - przeczytamy. Cóż, przeczy to jednej dawnych tez byłego prezydenta Grobelnego, który stwierdził swego czasu, że w Polsce nie ma tradycji rowerowych.
Jak pisze autor tekstu przewodnika Jacek Y. Łuczak, po Poznaniu warto jeździć rowerem z wielu względów: - jazda na rowerze może być wspaniałą okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń. Pamiętajmy także, że jazda na rowerze poprawia kondycję, przemianę materii, wzmacnia siłę fizyczną, hartuje ciało i ducha, nie wymaga szczególnie dużego wysiłku. Jest po prostu zdrowa! Rowerem można dojechać tam, gdzie nie dotrze ani autobus, ani tramwaj. Rower daje radość, swobodę a przede wszystkim - poczucie wolności i niezależności, zwłaszcza od ulicznych korków w czasie porannych czy wieczornych szczytów.
Przewodnik w wersji pdf można pobrać w tym miejscu:
http://www.zdm.poznan.pl/content/pliki/przewodnik_skrocony_2015_www.pdf