W POZNANIU RACZEJ SIĘ NIE KRĘCI
Poznań choć jest miastem z możliwościami nie często jest tłem do produkcji filmowych. Nie wiadomo czy powodem tego jest brak szkoły filmowej, czy po prostu reżyserzy nie lubią u nas realizować swoich filmów. Pod tym względem wyprzedza nas nie tylko Warszawa, Kraków czy Trójmiasto.
Filip Bajon- lokalny patriota
Najwięcej filmów w naszym mieście lub okolicach zrealizował Filip Bajon. Być może wiąże się to z tym, że reżyser pochodzi z Poznania i jest z nim emocjonalnie związany. Filmy Filipa Bajona w większości nawiązują do wątków historycznych. „Wizja lokalna 1901” z 1980 roku opowiada o strajku w szkole we Wrześni. W zrealizowanym szesnaście lat później filmie „Poznań 56” reżyser przedstawia obraz wydarzeń poznańskiego czerwca oczami dwóch kilkunastoletnich chłopców. Sam reżyser w czerwcu 56 roku miał 9 lat. Film jest czarnobiały, ma formę reportażu. W filmie możemy zobaczyć fragmenty Jeżyc, budynek ZUSu, ulicę Kochanowskiego.
„Limuzyna Deimler-Benz”(1981) to historia dziejąca się w 1939 roku, w której dwaj bracia porywają limuzynę sprzed niemieckiego konsulatu. Zostają oskarżeni o próbę uprowadzenia niemieckiego konsula i zostają aresztowani. Poznańskim akcentem w filmie jest widoczny w jednej ze scen Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego.
Sławny poligon
Podobno niewiele jest w Polsce poligonów, które mogą się pochwalić tak dużym dorobkiem filmowym jak ten w Biedrusku. To właśnie tu Jerzy Hoffman postanowił nakręcić sceny bitewne, przejazdy hord tatarskich realizując „Ogniem i mieczem”. Mówiąc o tej produkcji nie można nie wspomnieć o jednej ze scen gdy piękna Helena korzystała z kąpieli w Dnieprze, który „zagrała” poznańska Rusałka.
Hollywoodzkie gwiazdy również zagościły na planie filmowym zlokalizowanym na poligonie. W filmie „Dowód życia” realizowanym w 2000 roku zagrali Meg Ryan i Russell Crowe. Jedna z początkowych scen filmu była kręcona właśnie w Biedrusku.
Dla młodszych kinomanów
W Poznaniu zrealizowano dwie ekranizacje powieści Małgorzaty Musierowicz . Są to „Kłamczucha” z 1981 roku oraz powstały pięć lat później „ESD” na podstawie książki „Kwiat kalafiora”. Z kolei produkcją bardziej współczesną, zrealizowaną trzy lata temu jest „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”. Jest to przygodowy film dla młodzieży, do którego zdjęcia kręcone były między innymi w poznańskim „Marcinku”.
Superprodukcja czy klapa?
Ostatnią produkcją, o której dosyć sporo się mówiło jest „Hiszpanka” z 2014 roku wyreżyserowana przez Łukasza Barczyka. Film opowiada o czasach powstania wielkopolskiego z postacią Ignacego Paderewskiego na pierwszym planie, a w tle dobro Ojczyzny leżące na sercu grupie patriotów. Film zapowiadano jako wielką produkcję. Na pewno okazała się taką pod względem kosztów realizacji. A jeśli chodzi o treść, można było usłyszeć wiele opinii na ten temat.
O zdanie na temat kinematografii poznańskiej i produkcji filmów w naszym mieście zapytałam publicystę i krytyka filmowego, doktora Wiesława Kota. - Poznań w filmie nie istnieje. Na temat miasta nie powstał żaden film wybitny. Najwyżej poprawne, w tym zwłaszcza te autorstwa poznaniaka Bajona. A i te nie oddały „ducha miasta” – jeżeli takie coś w ogóle istnieje. Prześcignęły go w tym względzie miasta duże – Kraków czy Gdańsk. I mnóstwo mniejszych – Kazimierzem Dolnym czy Sandomierzem. Owszem raz po raz ktoś nakręci na jednej czy drugiej ulicy parę ujęć – bez zaznaczania, że to Poznań. Ale i jako makieta filmowa prześcignął nas Lublin, a nawet Piotrków Trybunalski. Mamy jednak jeden filmowy unikat. Film „Hiszpanka” mógłby śmiało zdobywać na festiwalach laury w kategorii „Największy absurd producencki”. Wyrzucić kilkanaście milionów publicznych pieniędzy w błoto? Takie rzeczy tylko w Poznaniu! - Opowiada.
Pięć filmów, o których nie można zapomnieć mówiąc o Poznaniu wg Wiesława Kota:
„Poznańskie Słowiki”, reż. Hieronim Przybył 1966
„Wizja lokalna 1901”, reż. Filip Bajon 1981
„Kłamczucha”, reż. Anna Sokołowska 1982
„Poznań 56”, reż. Filip Bajon 1996
„Hiszpanka”, reż. Łukasz Barczyk 2014
Przeczytaj poprzedni artykuł!
10 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA SPACER W POZNANIU
