CO DALEJ Z TEATREM STREFA CISZY? DOSTALI WYPOWIEDZENIE OD ZKZL
Teatr Strefa Ciszy musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę przy ulicy Grunwaldzkiej 55. Dostał wypowiedzenie umowy, które opublikował na swoim Facebooku. Obiekt wraca pod kuratelę Uniwersytetu Medycznego, a Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, zaproponował dla teatru dwa inne miejsca. Co z założeniami by teatr przeniósł się do budynku Kina Olimpia?
Przypomnijmy jednak na wstępie, o Porozumieniu Programowym, podpisanym przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka, przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Nowy zastępca prezydenta Arkadiusz Stasica, choć porozumienia nie podpisał, to pozwolił sobie na deklarację - Utożsamiam się z tymi celami - zadeklarował nowy zastępca. - Nie jestem politykiem, pracuję od kilkunastu lat dla miasta i mieszkańców, i dalej będę pracował, by zrealizować cele, które mi przedstawiono – zaznaczył przedstawiciel SLD.
Punkt programowy porozumienia również brzmiał zdecydowanie - Dostosowanie sali teatralnej w budynku Kina Olimpia do potrzeb Teatru Strefa Ciszy – zaznaczono w jednym z punktów.
Adam Ziajski, kierownik artystyczny Sceny Roboczej widzi sprawę inaczej. – Od miesięcy próbujemy zainteresować władze miasta problemami lokalowymi. Idealnym miejscem na działalność kulturalną byłoby, opustoszałe Kino Olimpia. Budynek jest pusty, a my chcieliśmy objąć jedno z pięter. Tymczasem ZKZL i Wydział Gospodarki Nieruchomościami pracują nad ewentualną zmianą przeznaczenia obiektu. Nie mamy nic przeciwko, by obok działalności kulturalnej funkcjonowała strefa biznesowa, można jednak połączyć te dwa organizmy – komentuje Ziajski.
- Pamiętajmy, że w naszym mieście nie powstanie żaden nowy obiekt, przeznaczony na cele kulturalne. Jeśli budynek kina Olimpia nie zostanie zagospodarowany, będzie musiał zostać zwrócony Wojewodzie Wielkopolskiemu – uzupełnił kierownik.
- Proszę pamiętać, że jesteśmy zobligowani do odpowiedniej ilości premier i spektakli. Otrzymaliśmy grant i by go nie stracić musimy i chcemy pracować dalej, tymczasem władze miasta i prezydent, pomimo obietnic nie pomagają w tym. Zdaję sobie sprawę, że wszelkie działania w budynku Kina Olimpia wymagają sporych nakładów finansowych. Jednak jest to punkt rozpoznawalny przez mieszkańców i mógłby być miejscem docelowym dla Teatru. Dostaliśmy wypowiedzenie ale będziemy pracować do ostatniego dnia. Przeniesienie się do lokalu przy ulicy Junackiej na Osiedlu Kopernika to nieprzyjemna propozycja, urąga wszelkim standardom i nie chodzi tu o to, że był tam sklep spożywczy – zakończył przedstawiciel Sceny Roboczej.
Jak nie wiadomo o co chodzi...
Do sprawy odniósł się też ZKZL. - Użytkownicy lokali zlokalizowanych przy ul. Grunwaldziej 55 otrzymali w lipcu wypowiedzenia umów najmu (z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, który upływa z końcem października) – potwierdza Magdalena Gościńska. - W skierowanym do naszych klientów piśmie poprosiliśmy ich do zapoznania się z naszą ofertą wolnych lokali użytkowych. Jednak jeszcze wcześniej zaproponowaliśmy stowarzyszeniu dwie nowe lokalizacje dla Teatru Strefa Ciszy - przy ul. Kajki i ul. Junackiej.
W oświadczeniu przesłanym do mediów przez ZKZL przeczytamy również - Przeprowadzka Teatru Strefa Ciszy do budynku byłego kina"Olimpia" wiąże się nie tylko z bardzo dużymi kosztami przystosowania go do potrzeb Sceny Roboczej. Pomysł wykorzystania czwartej kondygnacji tego obiektu, jak planuje Pan Adam Ziajski, to koszt ponad miliona złotych. Konieczna jest bowiem m.in. gruntowna przebudowa układu komunikacyjnego z dobudową zewnętrznej windy. Niezbędny, najbardziej podstawowy remont całego budynku pozwalającna na wznowienie jego funkcjonowania to koszt ok. 3 milionów złotych. Prace modernizacyjne dostosowujące go do dzisiejszych standardów i wymagań to wydatek 10-12 milionów złotych.
Michał Kucharski komentuje sprawę jasno - Skoro tracą miejsce, muszą mieć wskazane nowe. Pomysł z Olimpią był bardzo dobry i ucieszył mnie, ponieważ od paru lat próbowaliśmy namówić władze miasta na stworzenie Sceny Roboczej z prawdziwego zdarzenia. Scena Robocza była też w naszym programie wyborczym. Strefa Ciszy zasługuje na to, ponieważ przez lata funkcjonowała na marginesie środków publicznych organizując debaty, prezentacje młodych teatrów oraz promując miasto na poza poznańskich festiwalach. Prowadzona przez nich scena robocza to miejsce także innych teatrów jak Biuro Podróży, który ze spektaklem Carmen Funebre zjeździł niemal cały świat – podsumował przedstawiciel Inicjatywy Społecznej Poznaniacy.
Jak się okazuje z budynkiem Kina Olimpia, jest jeszcze jeden problem, na który zwraca uwagę ZKZL. - Zasadniczą kwestią jest jednak to, że umowa, na mocy której Miasto przejęło nieruchomość przy ul. Grunwaldzkiej 22 zobowiązuje nowego właściciela do wykorzystania jej zgodnie z jej przeznaczeniem, czyli na cele działalności Teatru Muzycznego. ZKZL sp. z o. o. wystąpił do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP o zgodę na prowadzenie w dawnej "Olimpii" szeroko pojętej działalności społeczno-kulturalnej oraz przeznaczenia części powierzchni na cele biurowe. Pomysł jest taki, by działalność komercyjna (biura) finansowała drugą funkcję. Zmiana umowy notarialnej wymaga jednak akceptacji nie tylko Miasta, ale przede wszystkim Wojewody Wielkopolskiego. Nie jesteśmy w stanie podać terminu, kiedy można oczekiwać zmiany przeznaczenia tego obiektu.
Tymczasem Teatr Strefa Ciszy na Facebooku zapowiada: W październiku premiera Ewy Obrębowskiej. Gramy do końca!
współpraca S.Borkowski