TRANSATLANTYK JUŻ W SIERPNIU
W Poznaniu w dniach 7-14 sierpnia 2015 już po raz piąty rusza edycja festiwalu filmu i muzyki, powstała przez Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcę Oskara oraz nominata do Złotego Globu. - Transatlantyk definiuje się, jako festiwal idei społecznych, kulturowych i politycznych, co oznacza, że naszą główną ambicją jest pozytywny wpływ na zmiany świadomości społeczeństwa – zachęca twórca filmowego i muzycznego przedsięwzięcia.
Do tej pory międzynarodowa publiczność obejrzała aż 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Na ten rok przewidziana ilość projekcji, to blisko 100 filmów fabularnych i dokumentalnych. W czasie trwania każdej edycji uczestnicy mają możliwość udziału w warsztatach i prelekcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Główną ideą TRANSATLANTYK FESTIWAL 2015 jest stworzenie miejsca łączącego wszystkie pokolenia, bez znaczenia na różne aspekty (np. podział ze względów politycznych, czy społecznych).
W tym roku możliwe będzie skorzystanie z czterech filarów imprez, do których zalicza się: Film, Muzykę, Edukację i Inspirację. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, czego doświadcza nam ogromna ilość co roku zapraszanych wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Podczas trwania tej edycji możemy liczyć na obecność takich osobistości ze świata filmu i muzyki, jak: Joe Pantoliano, Sean Young, Hisako Matsui, Mary Jane Skalski, Ewa Puszczyńska, Karolina Bielawska, Maciej Bochniak, Wiktor Osiatyński, Michał Oleszczyk, Kathleen Davison, Ana Davis, Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.
Program filmowy to tradycyjnie najmocniejsza strona festiwalu. Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes „Dheepan”. Pozostałe produkcje z różnych sekcji filmowych (Panorama, Niezależni, Sacrum, DOCS, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport i Retrospektywa), to na przykład: „Syn Szawła”, „A Most Violent Year”, „45 lat”, „Kryptonim U.N.C.L.E.”, „Wyniki”, „Zaproszenie”, „Umrika”, „Apostoł”, „Superworld”, „Calvary”, „Perłowy Guzik” i „Pixadores”.
Projektem, który od 3 lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Poznaniaków ceniących sobie wygodę i dobre filmy, jest Kino Łóżkowe. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić uczestnikom komfort i doskonałą scenerię. W ten sposób chcieli przedstawić oryginalność tego niespotykanego pokazu plenerowego. Przeniesienie się w pełen domowego klimatu wymiar mają zagwarantować łóżka, które są przewodnią ideą tego rodzaju kina. Jak zapewnia nas Jan A.P. Kaczmarek, tegoroczne kino osiągnie wyjątkową pełnię, a to za sprawą nowo pozyskanego partnera, jakim jest LOT. – Chcą lecieć z nami kinem łóżkowym; uznali, że jest to fenomenalny pojazd. […] Cieszy mnie to, że ten poziom luksusu bez turbulencji uda się nam osiągnąć na Placu Wolności – dodaje z uśmiechem twórca i dyrektor festiwalu. W związku z zawartą współpracą, mają pojawić się stewardessy, które będą odpowiedzialne za dostarczanie posiłków zgromadzonym widzom.
Głównym sponsorem tegorocznej edycji jest firma SKODA, jednak ich współpraca z festiwalem trwa już 2 lata. To właśnie od tego czasu realizowane jest Mobilne Kino SKODY. W tym roku weekendowe kino samochodowe rusza w trasę już od 3 lipca i będzie miało aż 19 przystanków w Wielkopolsce (m.in. w Poznaniu, Koninie, Wrześni, Gnieźnie i Pile). – Chcemy, żeby TRANSATLANTYK razem z marką SKODA wyjechał do ludzi, a nie tylko skupiał się w jednym miejscu – tłumaczy Michał Cabaja, reprezentant firmy. Podczas trwania 5. edycji widzowie mają zagwarantowaną możliwość obejrzenia aż 25 produkcji filmowych.
- Poznań ma ambicje, żeby wydarzenia kulturalne były otwartą częścią jego życia – stwierdza Marcin Kostaszuk, obecny dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania. W końcu nie bez powodu TRANSATLANTYK i Mobilne Kino SKODY prowadzi swoją działalność na obszarze Wielkopolski. Nie oznacza to jednak, że krąg dostępności dla widzów będzie się zacieśniać - wręcz przeciwnie. Przedstawiciele współpracujący z festiwalem stale napominają, że będą dokładać wszelkich możliwych starań, aby odbiorcami nie byli wyłącznie mieszkańcy Poznania, czy okolicznych miast, ale przede wszystkim osoby z całej Polski.
Podobnie jak w ubiegłych latach, TRANSTLANTYK zapewnia bezpłatny wstęp na warsztaty, panele, spotkania i co najważniejsze na wiele festiwalowych wydarzeń. Z racji tego, że nieodpłatność nie obejmuje wszystkich pokazów filmowych, na pozostałe projekcje należy zakupić bilet. Nie ma się co jednak martwić, ponieważ zadowalający jest fakt, że ich cena (w znaczeniu od sekcji) to jedynie 5 i 15 zł. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej festiwalu.