CHORZY W POZNANIU
Pastisz i parodia, a do tego nieokiełznana energia sceniczna. Tak w skrócie można opisać zespół Chorzy, który do niedawna występował pod nazwą Chorzy na Odrę.Ich utwory można coraz częściej usłyszeć w trójkowej Akademii Rozrywki. Teraz poznańska publiczność będzie mogła zobaczyć i posłuchać artystów na żywo.
Na koncert zaprasza Good Time Radio i odbędzie się on w najbliższą sobotę. Start o godzinie 21.00. Grupa reprezentuje nurt muzyczny rocka społecznego. - To wydaje nam się być najbardziej reprezentatywne, ale oczywiście na występ zapraszamy ludzi bez względu na ich preferencje muzyczne - zaznacza Olek Różanek, wokalista. - Sam koncert będzie bardzo uniwersalny, muzyka bardzo różnorodna. Jednak nie oszukujmy się, jest to kierowane przede wszystkim do młodszej publiki, chociażby ze względu na treści utworów i ich przekaz - zaznacza artysta.
Teksty z życia wzięte
Wśród utworów, które będzie można usłyszeć na żywo znajdą się m.in. "Jedzenie robi mnie w balona", "Nogi miała do samego piekła" czy "Zatrułem się w Tobie". Teksty inspirowane są życiem. - Wszystko z życia wzięte, w myśl hasła: " Życie to choroba śmiertelna, przenoszona drogą płciową" - przekonuje Różanek. Dlaczego zespół skrócił swoją nazwę do samego wyrazu "Chorzy"? Nie oznacza to ustania dolegliwości. - Po prostu choroba nabrała uniwersalnewgo charakteru - tłumaczy wokalista.
Chorzy mają na koncie występy na licznych festiwalach. Uczestniczyli np. w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Międzynarodowym Toruńskim Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania, Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie czy Międzynarodowym Kampusie Artystycznym Fama, Akustyczeń Festiwal Szczecin.
Język prostolinijny, ale w teksty można zagłębić się jak w poezję
W wywiadzie dla Polskiego Radia, Stanisław Soyka podkreśla, że najbardziej urzekło go słowo, które nosi cechy rasowej poezji. - Olek Różanek posługuje się językiem prostolinijnym, potocznym, ale przy tym wszystkim zupełnie nowym, tych tekstów nie wystarczy wysłuchać raz, trzeba się w nie zagłębić, jak w poezję - uważa. Na portalu Muzanowa.pl można natomiast przeczytać wypowiedź Darka Krawczyka. - Numer po numerze Chorzy udowadniają, że mają pomysł na każdą pieśń. Mieści się to w pewnych aranżacyjnych ramach, słodko brzmi szczególnie oldschoolowy klawisz. Nawet nie silę się na zaklasyfikowanie tej muzyki do jakiegokolwiek nurtu - podkreśla.