ZNAMY LAUREATÓW POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ
Wczoraj po raz pierwszy uhonorowano twórców Poznańską Nagrodę Literacką. Stypendystką nagrody im. Stanisława Barańczaka została poetka młodego pokolenia Kira Pietrek. Nagrodę im. Adama Mickiewicza trafiła do rąk prozaika Zbigniewa Kruszyńskiego.
- Szukaliśmy pisarza, którego twórczość reprezentuje w pierwszej kolejności wysoką wartość artystyczną (a nie np. medialną, rynkową, czy światopoglądową - światopogląd w literaturze nie może być prostą kopią, odbitką światopoglądów politycznych, czy publicystycznych, powinien je komplikować i wzbogacać). Zbigniew Kruszyński jest dzisiaj jednym z najwybitniejszych stylistów, a przy tym twórcą niezależnym, zdolnym do podjęcia problemów kontrowersyjnych i oryginalnego ich rozwinięcia. Nominowania do Nagrody Barańczaka są po prostu świetni: Kira Pietrek - Dwa znakomite tomy wierszy, bardzo wyraziste, Paweł Mościcki - jeden z najwybitniejszych młodych humanistów w Polsce, Katarzyna Gondek - autorka bardzo obiecującej, ciekawej prozy, także poetka – powiedział tydzień temu w rozmowie z nami przewodniczący kapituły, profesor Piotr Śliwiński.
Pomysłodawcą Poznańskiej Nagrody Literackiej jest prezydent miasta Jacek Jaśkowiak oraz rektor UAM prof. Bronisław Marciniak. Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka jest twórcy, który nie ukończył 35. Roku życia za znaczący dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.
Podczas gali prezydent Jacek Jaśkowiak podkreślił wyjątkowy charakter tej nagrody i wyraził dalszą chęć współpracy na gruncie szerzenia kultury z Uniwersytetem Adama Mickiewicza – Mieliśmy możliwość zrobienia czegoś nowego wspólnie z Uniwersytetem. Cieszę się, że Poznań będzie kojarzył się od tego roku z czymś nowym, czyli z literaturą i poezją. Ta nagroda ma więc szczególny wymiar i charakter.
Uroczystość, która odbyła się w CK Zamek uświetniła obecność żony Stanisława Barańczaka, Anny – Cieszy mnie, że imię Stanisława zostało upamiętnione właśnie w ten sposób. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili czas na zorganizowanie tego wydarzenia.
Profesor Piotr Śliwiński przemawiając na samym początku wyraźnie zaznaczył istotę i ogromne znaczenie czytelnika w procesie tworzenia - Czytelnik to jest w świecie Ktoś, kto dość często mówi, że czytanie nie ma większego sensu, że czytanie jest obciachowe, że należy do przeszłości. Czytelnik to jest Ktoś, bo jest autorem tych wszystkich książek, które kiedykolwiek przeczytał. A specjalnymi czytelnikami jest kapituła.
Jak twierdzi profesor Śliwiński, członkowie kapituły przyznającej Nagrodę byli zgodni - Decyzja kapituły to skutek poważnej dyskusji o charakterze nagrody i konfrontacja różnych kryteriów. O tym, kto zdobędzie Nagrodę zadecydowaliśmy w drodze głosowania, przy braku silnego sprzeciwu wobec jego wyników- nie konsensus, ale zgoda- podsumowuje profesor
Prezydent Jacek Jaśkowiak deklarował chęć działania na rzecz kultury. I wydaje się, że swoje obietnice stara się realizować - Pomysł nagrody zrodził się spontanicznie. To, że zapowiadałem, że będziemy działać w obszarze kultury, to jedna sprawa, a takie działania wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza to jeszcze co innego. Możliwość słuchania takich osób i rozmów jak dzisiaj, przypomina mi moją znajomość z Jackiem Kaczmarskim, który również miał taką umiejętność posługiwania się słowem. Dobrze się czuję w gronie poetów, może nawet lepiej niż w gronie polityków.
Stypendium. Im. Stanisława Barańczaka jest kolejną nagrodą za twórczość literacką dla Kiry Pietrek. W 2011 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Debiut roku”. Została również wielokrotnie doceniona w dziedzinie reklamy. Za pracę na tej płaszczyźnie otrzymała m.in. Grand Prix Złote Orły 2010, nagrodę KTR 2011 oraz Media Trendy 2011. – Czuję się świetnie. Jestem dumna z tego, że mogą być przedstawicielem poezji, która taką nagrodę dostaje. I to jest taka duma z zaskoczenia troszeczkę, bo nigdy nie zastanawiałam się, że moja poezja będzie tak odbierana. Reklama i poezja przeplatają się u mnie. Jestem osobą, która robi wszystko na 100% i mimo że obydwie rzeczy się u mnie przeplatają, zwycięża jednak poezja. Swoją poezję kieruję do wszystkich, chociaż wiem, że ona nie jest łatwa- powiedziała nam poetka po ogłoszeniu wyników.