DLA NOCNYCH MARKÓW I NIE TYLKO
To już kolejna edycja Nocy Muzeów. Za darmo będzie można zwiedzić blisko 40 placówek kulturalnych, te z kolei przygotowały wiele atrakcji. W sumie to ponad 150 wydarzeń organizowanych dla osób w każdym wieku.
W tą wyjątkową noc oprócz stałych ekspozycji można obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, uczestniczyć w rozmaitych warsztatach, pokazach i koncertach oraz posłuchać ciekawych wykładów. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że oferta jest na tyle bogata, iż każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Liczne atrakcje w różnych placówkach kulturalnych
Muzeum Historii Miasta Poznania zaprasza m.in. na prezentację multimedialną złożoną z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta, które są mało znane szerszemu gronu odbiorców. Część zdjęć zostanie zestawiona z aktualnym wyglądem danego miejsca. Z kolei miłośnicy literatury mogą zajrzeć do Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny, by obejrzeć mieszkanie pisarki po renowacji. Pracownia Józefa Kraszewskiego natomiast proponuje ciekawy wykład traktujący o telewizyjnych rozważaniach o "sprawie kryminalnej".
To nowoczesna i atrakcyjna dla widza forma przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełnią liczne multimedia. Takie atrakcje czekają na zwiedzających w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918- 1919, oddział WMWN. Wstęp bezpłatny, w godzinach od 17.00 - 1.00.
Będzie też "coś na ząb"
A gdy już zgłodniejecie od nadmiaru wrażeń, wstąpcie do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam odbędzie się degustacja i pokazy poświęcone zarówno rogalom, jak i gwarze poznańskiej. - Na wieczorne pokazy nie przyjmujemy rezerwacji, decyduje kolejność przyjścia. Muzeum może pomieścić ok. 100 osób jednorazowo na dwóch salach pokazowych - informuje przedstawiciel placówki. Dodatkowe godziny pokazów w ramach Nocy Muzeów to: 17.00, 18:30, 20.00, 23.00. Będą się one odbywać tylko w języku polskim.
Brama Poznania dla nocnych gości przygotowała dodatkowo wystawę czasową "Mieczysław Halka - Ledóchowski. KARDYNAŁ nieZNANY”. Odbędzie się także pokaz "Muzeum utracone"
Można się zatracić i nieco pogubić w gąszczu licznych atrakcji. W związku z tym przygotowano specjalną aplikację, która zawiera aktualne programy instytucji kulturalnych biorących udział w Nocy Muzeów w całym kraju oraz mapę ich lokalizacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: Noc Muzeów. Aplikacja.
My proponujemy
A teraz nasza propozycja. Poniżej dwie wersje jak spędzić sobotni wieczór!
Nr 1: Zaczynamy o godzinie 17.00 wizytą w CK ZAMEK na spotkaniu w ramach „Zamek Reporterów”. Tym razem gościem będzie Wojciech Jagielski, reporterem, wieloletnim korespondentem GW, obecnie Polskiej Agencji Prasowej. To jedna z takich osób, której w życiu warto posłuchać, a już szczególnie jak czytało się którąś z jego książek.
Po spotkaniu warto zostać w CK Zamek i zobaczyć wystawę World Press Photo. Bilety tańsze niż zwykle, 6zł, ale trzeba być przygotowanym, że na wejście będzie chwilę trzeba poczekać.
A potem na 20.00 do Opery! Noc Muzeów pierwszy raz zawita do Teatru Wielkiego, który zaprasza widzów na otwartą próbę do spektaklu Nabucco. Za pulpitem dyrygenckim stanie Tadeusz Kozłowski, nad oprawą reżyserską czuwał będzie Bartłomiej Szczeszek. Usłyszymy między innymi Barbarę Kubiak, Jerzego Mechlińskiego, Rafała Korpika, Magdalenę Wilczyńską-Goś i Marka Szymańskiego. Publiczność pozna możliwości techniczne poznańskiej sceny, zobaczy pracę akustyka i reżysera światła. Nie zabraknie oczywiście słynnego Va, pensiero w wykonaniu chóru Teatru.
Po godzinie oglądania można przerwać, tak by o 21.15 pojawić się na Starym Rynku przed Ratuszem. Tam na spacer „Podkoziołek po zmroku” zaprasza grupa PoPoznaniu.pl, której przewodnik oprowadzi chętnych trasą letnich wycieczek wokół Starego Rynku. Tradycyjnie spacer odbędzie się w konwencji "freewalking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, ruszamy niezależnie od liczby uczestników i warunków pogodowych, a na zakończenie przewodnikowi można podziękować napiwkiem.
Wycieczka skończona? Ale to jeszcze nie koniec! Idziemy na dziedziniec Urzędu Miasta, a tam wystawa 639 fotografii dokumentujących prywatne i bardzo osobiste historie mieszkańców miasta Poznania. W godzinach od 20.00 do 1.00 zaplanowane zostały także m.in. dyskusja z udziałem przedstawicieli Związku Polskich Artystów Fotografików: Mariusza Foreckiego (fotoreportaż), Adriana Wykroty (fotodokument, edycja zdjęć), Zbigniewa Wielgosza (techniki szlachetne), Andrzeja Dobosza (książki fotograficzne) i innych fotografów ZPAF, a także prezentacja projektów fotograficznych, nad którymi aktualnie pracują artyści
Nr2: Zaczniemy od Wildy. Odwiedzimy zajezdnię na Madalińskiego gdzie czeka na nas wystawa zabytkowego taboru tramwajowego i autobusowego oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Potem udamy się na ul. Rolną 24, gdzie będziemy mieli możliwość zwiedzenia schronu przeciwlotniczego. Natomiast przy ul. Wierzbięcice 20 odbędzie się prelekcja o wildeckiej architekturze, koncert mis i gongów tybetańskich, start wycieczki z przewodnikiem szlakiem ciekawych wildeckich budynków "Ciekawe budynki - ciekawe historie.
Z Wildy udamy się na Stare Miasto. Tutaj koniecznie trzeba wejść do Muzeum Narodowego, by zobaczyć wystawę „Poznań w blasku neonów”. Na wystawie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów, przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach 80. XX wieku. Poza fotografiami, pokazane zostaną także projekty. Ekspozycję wzbogaci prezentacja kilku poznańskich neonów, które wyremontowane, znów będą świecić.
Noc Muzeów zapowiada się na tyle intensywnie, że z pewnością zgłodniejecie. Rogalowe Muzeum Poznania zaprasza na degustacje oraz pokazy poświęcone rogalom oraz gwarze poznańskiej. Pokazy odbędą się o godz. 17:00, 18:30, 20:00, 21:30 i 23:00. Bilety (10zł) będą dostępne bezpośrednio przed pokazami.
A jeżeli starczy Wam jeszcze sił podejdźcie pod Bramę Poznania. Tam nieodpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania oraz wystawy czasowej Kardynał nieznany.
Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć miłego zwiedzania i nieprzespanej nocy!
współpraca Sebastian Borkowski