ILE KOSZTUJĄ ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE?
Poznaniakom Święto Niepodległości jednoznacznie kojarzy się z rogalami świętomarcińskimi. Czy tradycja zajadania się tymi przysmakami rozpowszechniła się także w innych regionach Polski? Ile aktualnie kosztują rogale świętomarcińskie w cukierniach oraz dyskontach i czy są droższe niż w poprzednim roku? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na paragonach dodanych do popularnej aplikacji zakupowej.
– PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Każdego miesiąca w naszym systemie notujemy średnio 1,5 mln dowodów zakupu. Tak duża baza anonimowych danych to cenne źródło informacji o cenach czy trendach konsumenckich w Polsce. Jako poznańska firma nie mogliśmy pominąć badania o rogalach świętomarcińskich w okresie Święta Niepodległości – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. –Sprawdziliśmy obecność naszego regionalnego przysmaku na paragonach na terenie całego kraju, a także przyjrzeliśmy się cennikowi w dyskontach oraz cukierniach w 2023 i 2024 roku
Co pokazują wyniki badania?
W okresie Święta Niepodległości Poznań rogalem stoi
Jak się okazuje rogale świętomarcińskie to nieodłączny element 11 listopada w Wielkopolsce. W tym regionie Polski słodkości te znalazły się na 4,6 proc. paragonów z kategorii “jedzenie”. Co ciekawe, rogale świętomarcińskie kupowane są także w innych częściach kraju. Poznański, tradycyjny przysmak poza obrębem Wielkopolski znalazł się na niemal 1 proc. paragonów spożywczych. Szczegóły przedstawia poniższa grafika.
A jak w ostatnim roku zmienił się cennik rogali z białym makiem?
Niewielki wzrost cen rogali świętomarcińskich w 2024 roku
Analiza cen rogali świętomarcińskich ujawnia, że w ostatnim roku średnie ceny tego poznańskiego przysmaku nieznacznie wzrosły. W poprzednim roku w dyskontach rogale te kosztowały ok. 36,94 zł/kg, obecnie cennik opiewa na 37,24 zł/kg. To nieznaczny skok ceny wynoszący zaledwie 1 proc. Natomiast w cukierniach w 2023 r. tradycyjne rogale z Poznania kosztowały ok. 55 zł/kg, w tym roku mediana cen wskazuje na 56 zł/kg. Zmiana w cenniku wynosi zatem 2 proc.
Gdzie najczęściej udajemy się po zakup rogala?
Po rogala świętomarcińskiego do dyskontu
Cennik rogali świętomarcińskich w dyskontach znacznie różni od tych sprzedawanych w cukierniach. Mediana cen z paragonów wskazuje na rozbieżność ok. 18 zł w przeliczeniu na jeden kilogram. Czy takie różnice przekładają się na częstotliwość zakupu rogali wśród polskich konsumentów?
– Około 59 proc. paragonów z rogalami świętomarcińskimi pochodzi z dyskontów, a 41 proc. stanowią dowody zakupu z cukierni. Sieci handlowe kuszą niższą ceną oraz możliwością zakupu rogala przy okazji innych sprawunków, natomiast cukiernie wyższą jakością i certyfikatami. W tym starciu wygrywa jednak oszczędność pieniędzy oraz czasu – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.