WÓZEK HOLOWNICZY - CZY SPRAWDZI SIĘ W TWOIM PRZEDSIĘBIORSTWIE?
Obecnie w wielu przedsiębiorstwach coraz częstsza staje się automatyzacja wielu czynności i zadań. Wpływa to na podniesienie wydajności pracy oraz większy komfort i bezpieczeństwo pracowników. Jednym z narzędzi, które temu sprzyjają, jest wózek holowniczy – niepozorny pojazd, bez którego codzienne funkcjonowanie wielu firm przebiegałoby o wiele gorzej.
Wózek holowniczy – podstawowe informacje
Choć wiele osób uznaje wózek holowniczy za jeden z rodzajów wózka widłowego, klasyfikacja ta nie jest do końca zgodna z prawdą. Wózek holowniczy różni się bowiem od wózków widłowych (np. takich jak tutaj) sposobem przewożenia ładunku – o ile te drugie wykorzystują w tym celu widły, o tyle wózek holowniczy, jak sama nazwa wskazuje, niejako holuje ładunek, ciągnąc go za sobą. Stąd też często spotyka się ten typ pojazdów pod zamienną nazwą „wózek ciągnikowy”, lub po prostu – „ciągnik”.
Wózek holowniczy – zastosowanie
Z wózkami widłowymi łączy jednak wózki holownicze fakt, że ich głównym zastosowaniem jest także praca w przestrzeniach magazynowych. Znakomicie sprawdzają się w przypadku takich zadań jak kompletacja towarów, przewożenie ich, rozładunek oraz załadunek palet, dzięki czemu są nieocenioną pomocą w wielu magazynach, halach czy centrach logistycznych.
Na tym jednak możliwość eksploatacji wózków holowniczych się nie kończy. Ich o wiele większa wydajność niż wózków widłowych sprawia bowiem, że znakomicie sprawdzają się również w transporcie zewnętrznym. W szczególności często wykorzystywane są w takich miejscach jak: porty, lotniska czy stacje kolejowe oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste przewożenie ładunków o dużych gabarytach bądź masie na spore odległości.
Jak widać, wózek holowniczy to sprzęt o bardzo szerokim zastosowaniu – okaże się przydatny zarówno w transporcie wewnętrznym, jak i zewnętrznym, w branżach lekkich, ale również tych bardziej wymagających. Wózek holowniczy jest na tyle uniwersalnym sprzętem, że kupując go, możemy być spokojni o jego przydatność nawet wówczas, kiedy za jakiś czas zdecydujemy się zmienić profil naszego przedsiębiorstwa. Bogaty wybór wózków holowniczych znajdziesz na przykład tutaj.
Wózek holowniczy – rodzaje
Mimo że dotąd posługiwaliśmy się ogólną nazwą „wózek holowniczy”, należy mieć świadomość, że – jak często ma to miejsce w przypadku sprzętów wykorzystywanych w przemyśle – istnieje kilka rodzajów tego typu pojazdów różniących się między sobą w zależności od kryterium, które przyjęliśmy.
Najbardziej ogólnym sposobem podziału wózków holowniczych jest ich rozróżnienie ze względu na rodzaj napędu – wyróżniamy tu wózki z silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. Podobnie jak w przypadku wózków widłowych należy mieć świadomość, że o ile napęd elektryczny pozwala pojazdom zarówno na pracę w pomieszczeniach, jak i poza nimi, o tyle wózki spalinowe raczej nie powinny być wykorzystywane w transporcie wewnętrznym ze względu na emisję spalin.
Drugim, bardziej szczegółowym kryterium podziału wózków holowniczych, jest ich budowa. Możemy tutaj wyróżnić pojazdy:
- dla operatorów pieszych;
- z miejscem dla operatora.
Wśród tych drugich zaś:
- z miejscem siedzącym dla operatora;
- z miejscem stojącym dla operatora.
Poniżej znajduje się krótkie omówienie każdego z tych typów wózków.
Wózki dla operatorów pieszych
Są to wózki holownicze przypominające tzw. paleciaki, czyli wózki widłowe paletowe (np. takie jak tutaj). Spośród wszystkich wózków holowniczych wózki dla operatorów pieszych przeznaczone są do prac o najmniejszej intensywności. Wynika to z ich stosunkowo niewielkich możliwości technicznych – maksymalny udźwig nie przekracza zazwyczaj 1 tony, a prędkość, jaką osiągają, to zazwyczaj ok. 10 km/h. Z tego względu tego typu wózki najlepiej sprawdzają się w magazynach, podczas takich czynności jak np. kompletacja zamówień.
Z drugiej jednak strony wózki prowadzone ręcznie wyróżniają się kompaktową budową, pozwalającą na dotarcie do wąskich zakamarków magazynowych, są też niezwykle zwrotne oraz łatwe w obsłudze nawet dla nieobytych z pojazdami przemysłowymi pracowników. Dla wielu osób największą ich zaletą jest także stosunkowo niska cena – zdecydowanie najniższa spośród pozostałych typów wózków holowniczych.
Wózki z miejscem stojącym dla operatora
Tego typu pojazdy charakteryzują się o wiele większymi możliwościami technicznymi niż wózki prowadzone ręcznie. W szczególności posiadają one większy maksymalny udźwig – w zależności od modelu od ok. 3 do ok. 5 ton, mogą także osiągać większą prędkość jazdy – do kilkunastu kilometrów na godzinę. Wszystko to za sprawą lepszych, bardziej wydajnych silników, pozwalających na pracę częstszą i bardziej intensywną. Tym, co szczególnie wyróżnia omawiany typ wózka, jest wysoki komfort pracy operatora dzięki wydzieleniu dla niego specjalnego miejsca na podeście pojazdu. Z tego względu transport towarów może odbywać się szybciej i sprawniej.
Wózki z miejscem siedzącym dla operatora
Pojazdem o zdecydowanie najlepszych możliwościach technicznych jest wózek z miejscem siedzącym dla operatora. Ten wózek holowniczy na pierwszy rzut oka przypomina wózek widłowy czołowy, różni się jednak od niego brakiem kabiny dla operatora – ze względu na brak możliwości podnoszenia ładunku tego rodzaju zabezpieczenie nie jest potrzebne. Ten typ pojazdu może przewozić – oczywiście w zależności od modelu – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu ton. Ergonomiczny silnik pozwala na intensywną pracę, nawet w systemie wielozmianowym.
Wózek holowniczy – co jeszcze należy wiedzieć?
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy jak dotąd specyfikę pojazdu, jakim jest wózek holowniczy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie tego urządzenia do własnej firmy, warto pamiętać o kilku innych, nie mniej istotnych, kwestiach go dotyczących.
Przede wszystkim do eksploatacji tego typu pojazdów uprawnione są jedynie osoby przeszkolone w tym zakresie. Wózek obsługiwany przez osobę nieumiejętną może stanowić zagrożenie zarówno dla niej samej, jak i dla pozostałych pracowników. W czasie kierowania pojazdami – bez względu na to, czy zajmujemy wydzielone dla operatora miejsce na wózku, czy też prowadzimy go ręcznie – należy wykazywać się ostrożnością oraz koncentracją.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie wózka holowniczego, należy dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od tego rodzaju sprzętu. Ogromną zaletą wózków holowniczych jest bowiem ich duża elastyczność, sprawiająca, że świetnie nadają się one do pracy w wielu branżach, a także zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – nie wszystkie jednak czynności mogą być z ich użyciem wykonywane. Dla przykładu, jeśli potrzebne jest nam urządzenie, które będzie w stanie podnosić ładunki na duże wysokości, aby umieścić je na regałach, wózek holowniczy okaże się zupełnie nieprzydatny – niezbędne za to będzie wyposażenie się w wózek wysokiego składowania (np. taki jak tutaj). Aby uniknąć zatem przykrej niespodzianki i strat pieniężnych, warto przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wymagania.
Podsumowanie
Jak staraliśmy się wykazać w tym artykule, wózek holowniczy to idealna alternatywa dla innych, często bardziej popularnych, pojazdów przemysłowych, takich jak np. wózki widłowe. Rynek wózków holowniczych prężnie się rozwija, oferując coraz to nowsze i bardziej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców modele, zróżnicowane pod względem parametrów, możliwości, budowy oraz ceny. Warto się zainteresować tym rodzajem pojazdów i sprawić, by wózek holowniczy usprawnił pracę także i naszego przedsiębiorstwa.
Więcej o wózkach holowniczych dowiesz się z artykułu „Wózek holowniczy – zastosowanie i charakterystyka”, który znajdziesz klikając w link. Zapraszamy!