CZY SUCHOŚĆ POCHWY WYNIKA TYLKO Z MENOPAUZY?
Problemy intymne kobiet są trudne z wielu względów – wpływają zarówno na zdrowie somatyczne, jak i psychiczne. Jednym z nich niewątpliwie jest suchość pochwy, która przede wszystkim kojarzy się z okresem menopauzy. Czy słusznie? Otóż nie, bo może być to objaw dotykający kobiety w każdym wieku. Alergie, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa higiena – co może stać ze zbytnią suchością pochwy i jak można sobie z tym radzić?
Kobiecość na skraju załamania
Na suchość pochwy największy wpływ mają oczywiście hormony i to właśnie przede wszystkim na nie należy zwrócić uwagę. Menopauza wiąże się z wygaszaniem funkcji jajników, wtedy też spada produkcja estrogenów, co ściśle związane jest właśnie ze zmianami w pochwie oraz wytwarzaniem koniecznego do jej nawilżenie śluzu. Oprócz suchości może pojawiać się wtedy także świąd i pieczenie, bo ścianki narządów rodnych stają się mniej elastyczne. Wiąże się to także z trudnościami podczas współżycia. Brak odpowiedniego nawilżenia może powodować nie tylko dyskomfort, lecz także ból czy krwawienia.
Nic więc dziwnego, że może wpływać to bardzo negatywnie na stan psychiczny kobiety – może pojawiać się wstyd, niechęć do własnego ciała, lęk przed bliskością. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia dla relacji z partnerem. Zdecydowanie nie można więc bagatelizować problemów stref intymnych i niezależnie od wieku kobiety, otoczyć ją profesjonalną oraz skuteczną opieką.
Jakie jeszcze przyczyny mogą stać za suchością pochwy?
l Zaburzenia hormonalne
Mogą one dotyczyć pań w każdym wieku. Jeśli przyglądamy się bliżej estrogenom, warto zwrócić uwagę na okres ciąży oraz karmienia piersią. Ich poziom w tym okresie naturalnie spada, co jest jednak przejściowe. Odczuwana suchość minie, gdy hormony ponownie się ustabilizują.
Co istotne, u kobiet miesiączkujących pojawia się większa suchość pochwy przed wystąpieniem okresu. Wiąże się to z naturalnym przebiegiem cyklu i nie jest powodem do obaw.
l Przyjmowane leki
Suchość pochwy może wiązać się np. z terapią lekami na cukrzycę, astmą, depresją czy niektórymi antybiotykami. Co ważne, może być to także kwestia antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli zatem zaobserwujesz u siebie tego typu problem, zgłoś go ginekologowi. Leki można zmienić na inne, które będą miały np. większą ilość estrogenów.
l Stres
Trudny emocjonalnie czas, który wiąże się z dużym napięciem organizmu, może wpływać na układ hormonalny oraz powodować takie objawy, jak właśnie opisywana tu suchość pochwy. W obciążających psychicznie momentach pojawia się często także przemęczenie czy niezdrowa dieta.
l Środki higieniczne
Niektóre kobiety mogą mieć zwiększoną wrażliwość na środki higieniczne, szczególnie perfumowane. Może pojawiać się wtedy alergia na różnego rodzaju substancje zapachowe czy też włókna zawarte w podpaskach lub wkładkach higienicznych. Suchość pochwy mogą u niektórych pań wywołać także tampony.
Mówiąc o środkach higienicznych, warto skupić się również na płynach do higieny intymnej czy nawet proszkach do prania. Nadwrażliwość na niektóre ich składniki może objawiać się właśnie problemami z prawidłowym nawilżeniem pochwy.
l Infekcje intymne
Jeśli chodzi o infekcje intymne, jest to znacznie bardziej złożony temat. Z jednej strony, suchość pochwy może być objawem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Często pojawia się wtedy także pieczenie, świąd czy zielonkawa wydzielina z pochwy.
Z drugiej strony, infekcje intymne mogą być skutkiem braku odpowiedniego nawilżenia, bo obniżona ilość śluzu powoduje wzrost pH pochwy. Zanika także naturalna flora bakteryjna, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób stref intymnych.
Na pomoc kobiecości
Niewątpliwie problemy intymne są niezwykle trudną kwestią, do której trzeba podejść w delikatny sposób. Nie powinno się ich jednak pozostawiać bez rozwiązania, bo mogą nasilać się lub prowadzić do znacznie poważniejszych stanów. W kontekście suchości pochwy pomocne mogą być środki, takie jak np. kremy zawierające małe dawki hormonów czy też inne preparaty nawilżające.
Wspomniana była też wcześniej zmiana środków antykoncepcyjnych, jeśli to właśnie one były czynnikiem wywołującym negatywne objawy. Zaś w przypadku suchości pojawiającej się na tle nerwowym, podstawą jest praca nad emocjami. Ciało także będzie mogło dzięki temu odetchnąć, bo niezależnie od powodów stojących za uczuciem suchości pochwy, masz pełne prawo cieszyć się swoim ciałem!