UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE - KTÓRE POLISY SĄ DOBRE?
Dobra polisa na życie to nie tylko taka, za którą płacimy niewiele w stosunku do zawartości. W zależności od potrzeb dobrze rozważyć zakup samej ochrony, ochrony z oszczędzaniem czy ochrony z inwestowaniem składki. Co kryje się za każdym z tych rozwiązań?
Jest przynajmniej kilka rodzajów ubezpieczeń na życie. Sprawdzamy, na czym polega polisa indywidualna, grupowa, posagowa, na życie i dożycie oraz inwestycyjna. Każdy z tych produktów można porównać np. na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/porownaj/0.html, ale najpierw warto dowiedzieć się czegoś więcej. Zaczynamy.
Polisa ochronna na życie
Ubezpieczenie wersji typowo ochronnej jest zabezpieczeniem finansowym dla nas i naszych najbliższych. Taka polisa jest dostępna w wersji indywidualnej i grupowej.
Wariant indywidualny to z kolei podstawa, do której możemy dokupić jedno lub kilka rozszerzeń. Umowa podstawowa daje nam niewiele – to zaledwie jedno zdarzenie i jest nim… zgon ubezpieczonego, za który uposażeni (najbliższa rodzina, dalsi krewni znajomi) mogą otrzymać świadczenie. Jest jednak pewien warunek – zgon musi nastąpić z powodów naturalnych, a więc nie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. upadku drzewa czy trzęsienia ziemi czy w wyniku wypadku komunikacyjnego, np. przy przechodzeniu przez jezdnię.
Dlatego tak istotne są rozszerzenia, z których najpopularniejsze to:
- Pobyt w szpitalu,
- Poważne zachorowanie,
- Złamanie kończyny (NNW),
- Operacja,
- Rehabilitacja,
- Assistance medyczne.
Jest jeszcze druga wersja polisy ochronnej na życie – grupowa. Taki produkt różni się nieco od wariantu indywidualnego głównie pod względem dostępności. Z tzw. grupówki mogą skorzystać jedynie osoby zatrudnione w firmie, która oferuje ubezpieczenia dla pracowników. Polisa w miejscu pracy jest gotową ofertą. Jako ubezpieczeni nie możemy zmieniać zakresu ochrony ani sum ubezpieczenia. Jedyny wybór może dotyczyć wariantów – tańszego lub droższego.
Polisa z funkcją oszczędzania
Jeśli nie wystarczy nam sama ochrona, ale także oszczędności, powinniśmy sprawdzić jak wygląda polisa na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl z funkcją gromadzenia kapitału. To polisa mieszana, czyli ochronno-oszczędnościowa, gdzie część składki (np. 30%) odpowiada za ochronę, a część (70%) stanowi kapitał, jaki zbieramy na specjalnym koncie polisowym. Uzbieraną sumę otrzymamy z powrotem na koniec umowy po 5, 10 czy 15 latach w zależności od wybranego wariantu. W polisie na życie i dożycie w chwili osiągnięcia wskazanego na umowie wieku.
Innym przykładem polisy oszczędnościowej na życie jest wersja dla dziecka. To inaczej ubezpieczanie posagowe, które polega na wpłacaniu składki przez fundatora i wypłacie uzbieranej sumy dla uposażonego dziecka w chwili skończenia przez nie 18. czy nawet 25. roku życia. Składkę można opłacać już od narodzin dziecka, a im szybciej zaczniemy to robić, tym większą kwotę uzbieramy.
A może inwestowanie części składki?
Na ubezpieczeniu życiowym możemy też zarobić, dzięki wariantowi ochronno-inwestycyjnemu. Część wpłacanej przez nas składki odpowiada za finansową ochronę życia i zdrowia, a część jest inwestowana na giełdzie w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK).
Do wyboru mamy kilka funduszy o różnym stopniu ryzyka czy możliwych do osiągnięcia zyskach, np. Fundusz Dynamiczny, Fundusz Stabilnego Wzrostu czy Fundusz Gwarantowany.
Inne rodzaje ubezpieczeń na życie
Polis życiowych jest znacznie więcej. Jedną z nich jest ubezpieczenie bezterminowe, które można wykupić nawet w wieku 85 lat. Zakres ochrony ogranicza się co prawda do 2-3 zdarzeń, ale uzyskane ze świadczenia pieniądze pozwolą najbliższym uniknąć kłopotliwych wydatków.
Na rynku dostępne są także grupowe polisy NNW dla dzieci oferowane w szkole, choć takie rozwiązanie nie jest do końca korzystne w zestawieniu z polisami NNW oferowanymi przez porównywarkę. Czy polisy dedykowane matkom, matkom z dziećmi oraz całym rodzinom (nawet do 10 osób na jednej umowie i z jedną składką).
Dobra polisa na życie to taka, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem, to zamiast rozszerzenia na poważne zachorowanie lepiej wybrać NNW na ewentualność złamania ręki. A jeśli dysponujemy większą gotówką, warto pomyśleć o polisach długoterminowych z opcją oszczędzania lub pomnażania kapitału.