BRIEF - WYKONAJ DOBRZE TEN DOKUMENT, ABY SKUTECZNIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z AGENCJĄ MARKETINGOWĄ?
Brief to dokument, który przekazuje się na początku współpracy z agencją reklamową. To od niego zależy, jak bardzo będzie to udana współpraca i czy kampania reklamowa odniesie sukces. Wiele osób pomija ten fakt i nie docenia briefu, wysyłając zdawkowe informacje lub grzecznościowe formy. Jest to bardzo duży błąd, który może kosztować nas sporo pieniędzy i utratę cennego czasu. Przygotowanie odpowiedniego i dobrego briefu nie jest trudne ani czasochłonne a wymaga jedynie poświęcenia chwili uwagi oraz czasu. Samodzielnie możemy przygotować taki brief, przestrzegając kilku prostych zasad. Czym zatem jest dobry brief? Jak wykonać dobry brief? O czym należy pamiętać, aby dokument był wartościowy i pomagał w tworzeniu kampanii reklamowej? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady i wskazówki poniżej.
Czym jest brief?
Brief to dokument, który przygotowuje klient i dostarcza agencji marketingowej na początku współpracy. Brief jest jednym z najważniejszych dokumentów, gdyż zawiera w sobie wszystkie informacje oraz życzenia dotyczące współpracy między zleceniodawcą a agencją reklamową. Ma on najczęściej postać kartki lub dwóch stron A4, ale coraz częściej jest również sporządzony elektronicznie. W swojej treści zawiera takie informacje jak dane firmy, budżet, harmonogram czasowy, pożądany efekt czy preferencje reklamowe. Może on uwzględniać także prośby i uwagi czy dostarczać informacji na temat aktualnie prowadzonych działań marketingowych. Agencja na podstawie tych informacji tworzy kampanię reklamową i realizuje zlecenie.
Jak napisać dobry brief?
Stworzenie poprawnego briefu to jedno z najważniejszych zadań w zlecaniu kampanii reklamowej czy też stworzenia strony internetowej. W przypadku stron WWW szerzej pisałem o tym na blogu firmowy Media Click – https://mediaclick.pl/tworzenie-stron/. Aby był on pomocny, musi spełniać kilka wymogów i posiadać kilka elementów. Brief powinien zmieścić się na jednej lub dwóch stronach A4 i być tylko szczegółowymi informacjami bez dodatkowych wypełniaczy. Zdecydowanie lepiej stworzyć krótszy rzeczowy brief niż wielostronicową dokumentację bez większej wartości merytorycznej. Cały dokument powinien być sporządzony prostym i zrozumiałym językiem, być czytelny (np. poprzez dobre formatowanie tekstu) czy zawierać przydatne infografiki. Gdy spełnimy tych kilka podstawowych wymogów, możemy skupić się na elementach, które powinny znaleźć się w briefie. Bardzo częstą sytuacją jest odesłanie zdawkowych, ogólnikowych czy wręcz pustych dokumentów. Dzieje się tak za sprawą braku umiejętności napisania briefu. Jeśli nie potrafimy sporządzić go samemu, warto powiedzieć o tym agencji lub zatrudnić specjalistę, który pomoże nam go stworzyć. Krótka rozmowa i niska opłata za usługę pozwolą wykreować taki dokument, a my będziemy mogli odesłać wartościowy brief agencji marketingowej.
Co powinno znaleźć się w dobrym briefie?
Pierwszym elementem są dane naszej firmy. W tym miejscu powinniśmy umieścić adresy, numery telefonów i kontakty do osób, które bezpośrednio zajmują się pilotowaniem kampanii reklamowej. Znacznie ułatwi to całą współpracę i zaoszczędzi sporo czasu w przypadku gdy agencja reklamowa będzie chciała dokonać pewnych ustaleń. Oprócz danych firmy powinniśmy uznać także inne działania marketingowe, które aktualnie prowadzimy lub prowadziliśmy. Z pewnością będzie to pomocne i dostarczy wielu danych agencji marketingowej. Korzystając z nich, znacznie lepiej dopasuje konkretny rodzaj reklamy, nie będzie dublowała obecnych działań czy wdroży np. kontynuację udanej kampanii. Ważnym elementem, o którym zapomina wiele osób, jest również opisanie własnego produktu czy usługi. Im lepiej agencja pozna nasz produkt, tym lepiej będzie mogła go zaprezentować i użyć trafnych argumentów. Dokładny jego opis da więc zatem wiele korzyści. Elementem, który powinniśmy dokładnie opisać w briefie, jest również konkurencja i sytuacja na rynku. Nikt inny niż my sami nie będzie wiedział, jaka obecnie panuje sytuacja na rynku, jakie jest nasze położenie względem innych firm oraz jakie mają one słabe czy mocne punkty. Agencja marketingowa robi oczywiście research, ale dostarczając jej informacji z pierwszej ręki będziemy mogli liczyć na lepszy efekt.
Gdy zamieścimy w briefie już newralgiczne dane, powinniśmy pomyśleć również o doprecyzowaniu naszej współpracy z agencją marketingową. Do takich danych, z pewnością należeć będzie budżet reklamowy. Jasne jego określenie pozwoli dokładnie zaplanować wszystkie kroki kampanii i wybrać odpowiednie rozwiązania. Warto zaniżyć go nieco, gdyż w razie nieprzewidzianych problemów ze wzrostem kosztów będziemy mogli wyjść obronną ręką z takiej sytuacji. Ważnym czynnikiem jest również harmonogram, czyli terminy tworzenia i wdrażania kampanii. W tym elemencie również dobrym posunięciem będzie podanie nieco krótszego czasu. W razie drobnego opóźnienia nie spowoduje ono poważnych konsekwencji, gdyż będziemy posiadać pewien margines.
Tym o czym również powinniśmy pamiętać to określenie głównego celu kampanii marketingowej oraz grupy docelowej odbiorców. Jeśli napiszemy w dokumencie, że chcemy pozyskać nowych klientów lub zostać liderem w branży działania będą wyglądały zupełnie inaczej. Nasza kampania będzie różniła się również w zależności od grupy docelowej, do jakiej kierowana jest reklama. Agencja użyje innych argumentów oraz formy, przez co efektywniej wydamy środki i uzyskamy większą skuteczność.
Dlaczego brief jest tak ważny?
Brief to bardzo ważny a wręcz kluczowy dokument. Przekazanie wszystkich niezbędnych informacji agencji marketingowej zaowocuje prostszą i bardziej efektywną współpracą. Gdy stworzymy dobry brief, możemy również liczyć na bardziej wydajne rozdysponowanie budżetu reklamowego oraz mamy większe szanse na osiągnięcie zamierzonego celu. Bez odpowiedniego briefu agencja marketingowa może również niedopasować odpowiedniej formy reklamy co będzie skutkowało wieloma poprawkami, konsultacjami a w efekcie nieudaną kampanią. Tworząc dobry brief mamy również niepowtarzalną i jedyną szansę, aby samodzielnie wpłynąć na sukces kampanii. Pozostawienie wszystkiego w rękach agencji marketingowej może być wygodne, ale może nie być tak skuteczne, jak osobiste włączenie się do tworzenia kampanii.
Media Click – https://mediaclick.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KLAPKI CZY SANDAŁY DAMSKIE?
