ZMIANY W PODATKACH DLA WIELKOPOLSKICH FIRM
Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 poz. 1751) wprowadziła wiele istotnych dla przedsiębiorców zmian w zakresie podatku VAT. Jednocześnie zaplanowano ich stopniowe wdrażanie – niektóre z przepisów zaczęły obowiązywać już 1 listopada 2019 roku, inne z dniem 1 stycznia 2020 lub jeszcze później. Sprawdzamy, które regulacje weszły w życie jako pierwsze.
Zmiany w podatkach – nowa matryca VAT
Istotnym elementem nowych przepisów dotyczących podatku od towarów i usług jest zmiana matrycy VAT. Ma ona wyeliminować problemy związane ze stosowaniem różnych stawek dla podobnych produktów. Nową matrycę opracowano na podstawie Nomenklatury Scalonej (CN) w odniesieniu do towarów oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w odniesieniu do usług. Obniżone stawki podatku VAT dla e-booków i e-prasy (z 23% do kolejno 5% i 8%) weszły w życie 1 listopada 2019 r., podobnie jak przepisy dotyczące WIS (wiążącej informacji stawkowej) mającej na celu ułatwienie przedsiębiorcom stosowania odpowiednich klasyfikacji towarów i stawek podatkowych.
Nowa matryca dla pozostałych towarów i usług miała być stosowana od 1 kwietnia 2020 roku. W związku z dotarciem do Polski epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 przeniesiono jednak ten termin na 1 lipca 2020. Warto jednak nie odkładać przygotowania przedsiębiorstwa do stosowania nowych przepisów. Warto przy tym skorzystać z odpowiednich szkoleń podatkowych (https://eventis.pl/szkolenia/podatki), które licznie organizowane są również w Poznaniu. Ich listę można znaleźć w bazie szkoleń w Poznaniu na https://eventis.pl/szkolenia/poznan.
Podzielona płatność – nowe przepisy podatkowe dla transakcji B2B
Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w Polsce już od 2018 roku, jednak do tej pory nie był obowiązkowy. Z dniem 1 listopada 2019 roku wszedł jednak w życie przepis mówiący o tym, że niektóre z transakcji udokumentowanych fakturą, których wartość przekracza 15 tys. zł brutto, muszą być realizowane w formie split payment pod groźbą sankcji finansowych. Towary i usługi objęte obowiązkową metodą podzielonej płatności wymieniono w załączniku 15 do ustawy o VAT. Na fakturze wystawianej w ramach takiej transakcji musi znaleźć się adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”.
Przepisy podatkowe dotyczące split payment dość znacząco wpłynęły na firmy niemające siedziby gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Nabywanie lub sprzedawanie w Polsce towarów czy też usług podlegających obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności wymaga bowiem od 1.11.2019 posiadania polskiego rachunku bankowego. Koszt obsługi kont założonych do tych celów podlega jednak rekompensacie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
MIASTOPOZNAJ OFERUJE MIEJSCE REKLAMOWE DLA POZNAŃSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW
