POZNAJ POZNAŃSKĄ PRZYRODĘ
Rusza cykl spacerów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Podczas spacerów będzie można się dowiedzieć w jaki sposób drzewa komunikują się między sobą, jaką rolę pełnią w miejskim ekosystemie, dlaczego ptaki szponiaste są ważne w ochronie bioróżnorodności i gdzie spotkać trzmielojada w Poznaniu.
Pierwsze wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek 15 września o godzinie 10.00 w Parku Cytadela. To największy park miejski Poznania, obejmuje obszar niemal 100 hektarów. Podczas spaceru poznamy przede wszystkim dendroflorę parku Cytadela, obejrzymy drzewa o cechach pomnikowych i ciekawe gatunkowo, zapoznamy się z zasadami dendroterapii oraz terapii lasem. - Nie przejdziemy też obojętnie obok obiektów na terenie parku, które stanowią o jego zabytkowym charakterze i są świadkami burzliwych dziejów tego miejsca- zaznacza Adam Suwart, dziennikarz i publicysta, współtwórca inicjatywy "Przychodnia Leśna", który poprowadzi wydarzenie. Uczestnicy wydarzenia otrzymają przewodniki dendrologiczne po Parku Cytadela, dzięki którym będą mogli kontynuować poznawanie poznańskiej przyrody także na własną rękę. - Park Cytadela to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Stwierdzono tutaj występowanie ponad 380 gatunków roślin naczyniowych, w tym 50 gatunków, które mają w Poznaniu status bardzo rzadkich. Oprócz tego występuje tutaj ponad 40 zbiorowisk roślinnych, w tym 5 zagrożonych dla Wielkopolski. Poznańska przyroda jest warta poznania. Zachęcam do uczestnictwa w spacerach- zaznacza Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej.
18 września (niedziela) o godzinie 10.00 na poznanianki i poznaniaków odwiedzających Park Cytadela czeka spacer i prelekacja z ptakami szponiastymi. - Opowiemy o roli ptaków szponiastych w mieście, ich oddziaływaniu na środowisku oraz ochronie tych pięknych, majestatycznych ptaków- mówi Tomasz Kupski, prezes Sekcji Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W czasie spaceru będzie można zobaczyć myszołowa rdzawosternego, myszołowca towarzyskiego oraz raroga górskiego. - Porozmawiamy także o standardach ochrony ptaków i nietoperzy w Poznaniu. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, który przyjął takie standardy. Wytyczne mają na celu zachowanie siedlisk gatunków objętych ochroną prawną, a także zapobieganie śmierci zwierząt w trakcie prowadzonych prac remontowo- budowlanych. O tym również chcemy porozmawiać z mieszkańcami zielonej stolicy Wielkopolski- dodaje Klaudia Beker.
Ważne jest jednak, by na spacer nie zabierać innych zwierząt, np. psów, a podczas wspólnej wędrówki zachować odpowiednią odległość. Tak, aby zarówno ptaki, jak i spacerowicze czuli się komfortowo.
SPACER DENDROLOGICZNY:
15 września, g. 10.00, Park Cytadela. zbiórka: u zbiegu al. Niepodległości i Armii Poznań, u dołu schodów prowadzących na teren parku Cytadela - przy haubicach;
22 września, g. 10.00, Park Cytadela, zbiórka: ul. Nad Wierzbakiem, przystanek autobusowy po stronie parku Sołackiego;
SPACER ORNITOLOGICZNY Z PTAKAMI SZPONIASTYMI
18 września, g. 10.00, Park Cytadela, Restauracja Umberto
Zapisy grup prowadzone są pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">
(źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej)