STARTUJE ENTER ENEA FESTIVAL
Od poniedziałku startuje 12. edycji Enter Enea Festival, który powraca do oryginalnych terminów: wieczorów przed długim weekendem Bożego Ciała. W programie znaleźli się muzycy z całego świata, polskie premiery i specjalne wykonania dedykowane publiczności zgromadzonej nad Jeziorem Strzeszyńskim.
Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.
W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Chassol, francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi też francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud, który do Poznania przyjedzie z autorskim zespołem 5-ISH. Z północy Europy przyjadą do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola. Wśród zaproszonych twórców nie zabraknie też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już przed festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem, powraca w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce pt. "Manos".
Na zakończenie Enter Enea Festival zagra po raz pierwszy w Polsce indyjska królowa gitary basowej – Mohini Dey. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami rodzimej sceny, a "Rolling Stone India" opisał jej wielokrotne kooperacje w następujący sposób: "Niewiele 21-latek może powiedzieć, że miało przyjemność współpracować z takimi geniuszami jak klawiszowiec, Jordan Rudess, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy, wirtuoz gitary, Steve Vai czy świetny perkusista Marco Minnemann." Obecnie jest basistką w zespole A. R. Rahmana, indyjskiego kompozytora muzyki filmowej i prowadzi autorskie projekty w Indiach i w Stanach, koncertując na całym świecie. Na koncercie w ramach Enter Enea Festival wraz z Mohini Dey gościnnie wystąpi Leszek Możdżer.
Polska scena reprezentowana będzie przez Adama Bałdycha prezentującego w specjalnej odsłonie materiał z płyty „Poetry", w którym gościnnie wystąpią Leszek Możdżer na fortepianie i włoski wirtuoz trąbki Paolo Fresu, oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations.
Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda" Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska" w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku, oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Na scenie Enter Enea Festival odbyły się premiery materiału młodych, polskich twórców: Michała Salomona, Agi Derlak czy Marty Wajdzik.
W tym roku projektem specjalnym jest premiera utworu MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE napisanego przez Leszka Możdżera i opartego na utworze Moniuszki "Uwertura Fantastyczna „Bajka" na zamówienie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. To z orkiestrą tej opery, pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak - utwór przedstawiony zostanie po raz pierwszy 14.06. Leszek Możdżer tym razem użył partytury „Uwertury Fantastycznej" Moniuszki jako tła na którym namalował swoją własną kompozycję. Fragmenty partytury zostały pocięte i porozsuwane, tak aby zmieścić w nie jazzowe akcenty, tempa co poniektórych fragmentów kompozycji zwolnione, przez co jeszcze bardziej dociera do słuchacza mistrzowski język tej orkiestracji, wprowadzone zostały powtórzenia przez co utwór brzmi bardziej współcześnie (nawiązania do muzyki technicznej).
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki", której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival od 8 lat jest firma Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.