TARGI EDUKACYJNE I KSIĄŻKI W TEN WEEKEND W POZNANIU
Prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych, wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów – tak w skrócie można opisać Targi Edukacyjne, które odbędą się w dniach 11-13 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Motywem przewodnim tegorocznych targów jest „świat EDUkacji”, nawiązujący nie tylko do szerokości samego pojęcia nauki, ale także zagranicznych gości. Wydarzenie uświetnią obecność gości z Rumunii, wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, występy Zespołu Górali Czadeckich „Pojana” oraz finał konkursu "Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej". Wśród wystawców pojawią się przedstawiciele trzech uniwersytetów rumuńskich miast (Bukareszt, Cluj-Napoca i Craiova), a samo wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Rumunii w RP.
Pokazy pierwszej pomocy i spotkania z gwiazdami
Scena w pawilonie 5 będzie tętniła życiem od rana do końca każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, Mistrzyni Polski i Europy w Warcabach Arleta Flisikowska czy znani z małego ekranu Katarzyna Bosacka oraz Laurentiu “Lorek” Zediu z programu kulinarnego MasterChef. Na scenie przeprowadzane będą także wywiady, konkursy, pokazy policji i pierwszej pomocy oraz rozmowy o sposobie kształcenia w lokalnych szkołach mundurowych.
77 bezpłatnych warsztatów i wykładów
W ramach Targów Edukacyjnych odbędzie się aż 77 bezpłatnych warsztatów i wykładów, skierowanych do uczniów, rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Dla każdej z tych grup organizatorzy przygotowali spersonalizowaną listę szkoleń, uwzględniającą wiek i przygotowanie merytoryczne odbiorców. W ofercie dla młodzieży znajdują się np. Wymagania rekrutacyjne do Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej – praktyczne wskazówki uczniów czy warsztat kulinarny pt. Rozsmakuj się w Rumunii prowadzony przez wspomnianego już „Lorka”. Dla rodziców i opiekunów przygotowano m.in. szkolenie pt. Edukacja dla bezpieczeństwa – bezpieczeństwo pożarowe w domu. Natomiast nauczycielki i nauczyciele mogą wybrać się na jeden z warsztatów pt. Motywacja błyskawiczna – jak pracować z oporem ucznia lub Ocenianie kształtujące jako pomoc w rozwijaniu autonomii uczniowskiej. Na warsztaty i wykłady obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Pełna lista oraz zapisy dostępne są tutaj.
Na żywo – praca w studiach nagraniowych
Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli i Centra Doskonalenia Nauczycieli zaprezentują na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych. Oddział kaliski przeprowadzi wywiad z autorem szkolnej lektury „Madame” Antonim Liberą oraz medalistką MŚ i ME w kajakarstwie Martą Walczykiewicz. W programie studia z Piły rozmowy nt. Powstania Wielkopolskiego oraz występ profesjonalnych graczy w warcaby. ODN Konin okiem kamery ukaże tajniki pracy Bibliotek Pedagogicznych oraz nowoczesne metody prowadzenia lekcji. Studio z Leszna skupi się natomiast na tematyce społeczeństwa obywatelskiego, przeprowadzając serię wykładów i rozmów o różnych formach partycypacji politycznej.
Zawodowa Wielkopolska
Na targach nie zabraknie również spotkań z zawodami i bezpłatnych konsultacji, o które zadbają wielkopolskie Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego oraz Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na ich stoiskach będzie można skorzystać m.in. z diagnozy predyspozycji zawodowych i konsultacji z profesjonalnymi doradcami, a także zapoznać się z obecnie najbardziej potrzebnymi na rynku profesjami, takimi jak: technik dentystyczny, opiekun medyczny, podolog, higienistka stomatologiczna czy obejrzeć mistrzowskie występy na żywo: Mistrza Świata Fryzjerstwa Tomasza Draba oraz Mistrza Świata Cukiernictwa Pawła Mieszały. Dowiedzieć będzie można się także, na czym polega praca wizażysty, jak zrobić świecę z wosku pszczelego lub wziąć udział w warsztatach krawieckich, grach edukacyjnych i zabawach.
Oferta Publicznych Bibliotek Pedagogicznych
Równie bogaty program na swoich stoiskach będą prezentowały Publiczne Biblioteki Pedagogiczne. Wśród nich można znaleźć mini kurs iluminatorstwa i kaligrafii, kurs rysunku, warsztat dla nauczycieli pt. „Nauczajmy komiksem” czy warsztat dla uczniów „Wędrówki po Poznaniu”. Bibliotekarze przedstawią także metody popularyzacji czytelnictwa, a także różne rodzaje gier edukacyjnych, nowe wymiary książek (np. sensoryczne) oraz roboty DOC, PHOTON i maty edukacyjne. Biblioteki odpowiedzialne są także za organizację Ogólnopolskiej Konferencji dla Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli, której celem jest poszerzanie wiedzy na temat Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030, aktualnych zadań i możliwości placówek doskonalenia nauczycieli.
Akcje charytatywne
Na Targach Edukacyjnych nie zabraknie także akcji charytatywnych. Motyli Wolontariat Hospicjum Palium zachęca do udziału w akcji malowania motyli. Osoby pragnące przekuć wysiłek fizyczny w dobro będą mogły z kolei zaangażować się poprzez jazdę na rowerkach stacjonarnych w akcję #AktywnieDlaAni, cierpiącej na nieuleczalną chorobę dziewczynki z Kalisza. Zgromadzone kilometry zostaną przeliczone na środki finansowe, które organizatorzy przekażą Fundacji Mam Serce.
W tym samym czasie odbywać się będą Poznańskie Targi Książki, na których będzie można zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz spotkać popularnych pisarzy czy wziąć udział warsztatach literackich. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.edukacja.mtp.pl oraz www.targiksiazki.pl.
Poznańskie Targi Książki to okazja do spędzenia ciekawego weekendu z literaturą. W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 100 wydawców, którzy przyjadą do Poznania, aby zaprezentować swoją najnowszą ofertę. Jak zawsze, będzie można spodziewać się atrakcyjnych rabatów – będzie to zatem nie lada gratka dla moli książkowych i kolekcjonerów książek.
– Cieszymy się, że po dłuższej przerwie spotkamy się na Poznańskich Targach Książki z naszymi wystawcami oraz partnerami i wspólnie zaprezentujemy mieszkańcom regionu nowości ze świata literatury, bestsellery książkowe i nierzadko ich autorów – zaprasza Marcin Gorynia, dyrektor Poznańskich Targów Książki. – Spędźcie z nami weekend z książką już 11-13 marca, wstęp na targi jest dla wszystkich bezpłatny!
Dla młodych czytelników i młodzieży
Program Poznańskich Targów Książki zawiera rozbudowaną ofertę warsztatów dla dzieci. To dla nich Wydawnictwo Zakamarki wybuduje pokój Alberta Albertsona, w którym będzie można świętować jego urodziny. Pojawią się także lubiane przez najmłodszych Kicia Kocia, Żubr Pompik, Pan Kuleczka oraz Ciocia Jadzia (Media Rodzina), którzy przeprowadzą m.in. leśną gimnastykę, zabawy ruchowe, wspólne czytanie i wiele innych aktywności.
Będzie można także dowiedzieć się „Co powie Lili…?” podczas sympatycznych spotkań z 6-letnią Lili, która mówi w 3 językach (UMLAUT). Natomiast Wydawnictwo BIS zaprosi najmłodszych na warsztat o empatii i przyjaźni pt. „Zając w kapeluszu i kot w worku”. Fanów i fanki powieści L.M. Montgomery o rudowłosej dziewczynce może zainteresować również warsztat literacko-artystyczny „Anne z Zielonych Szczytów” - zbudujmy swoje własne Avonlea!, na który zapraszają członkinie Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze” WFPiK. Wszystko to i wiele więcej w Strefie warsztatów dla dzieci.
Na najmłodszych czytelnikach wrażenie z pewnością zrobi także Strefa Rodzinnego Czytania, czyli czytanie wrażeniowe i zabawy z książką oraz Ostry Dyżur Literacki, podczas którego będzie można otrzymać książkową receptę na różne dziecięce dolegliwości.