ODKRYJ STARE MIASTO
Spacery, warsztaty, prelekcje - to tylko niektóre wydarzenia realizowane przez poznańskie organizacje pozarządowe w ramach miejskiego projektu, którego celem jest integracja lokalnej społeczności i promocja Parku Kulturowego.
W 2018 roku Poznań dołączył do miast, w których najcenniejsze historycznie obszary objęte zostały dodatkową ochroną konserwatorską. Wprowadzenie Parku Kulturowego na Starym Mieście pozwoliło uporządkować wygląd witryn, szyldów, reklam i ogródków gastronomicznych na terenie blisko 40 ha, co wpłynęło na poprawę estetyki tej reprezentacyjnej części Poznania.
- W tym roku do współpracy w ramach działań promocyjnych w obrębie Parku Kulturowego zaprosiliśmy organizacje pozarządowe. Spośród zgłoszonych do konkursu ofert wybraliśmy najciekawsze, które otrzymały środki na realizację wydarzeń - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.
Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazł się cykl warsztatów omawiających i dokumentujących działanie Parku Kulturowego przygotowanych przez Fundację Zapis. Na spotkaniach poruszane są kwestie dobrych praktyk reklamowych czy ekspozycji przestrzennej dziedzictwa kulturowego w historycznych układach urbanistycznych. Wydarzenia odbywają się w Manufakturze Obrazów. Najbliższe z nich już w czwartek, 18 listopada o godz. 17. Informacje o kolejnych spotkaniach można znaleźć na Facebooku.
Fundacja Kreaktywator przygotowała wystawę pt. Twarze Kamienicy. Pomiędzy Al. Marcinkowskiego a ulicą Kozią zobaczyć można wyjątkowe fotografie poznaniaków mieszkających w tym miejscu przez ostatnie 100 lat.
Muzeum Pyry zaprasza na warsztaty z przygotowania własnego pieczonego ziemniaka. Dodatkowo na uczestników czeka konkurs wiedzy o Poznaniu oraz drobne prezenty z symbolami stolicy Wielkopolski. Warsztaty odbędą się 21 listopada o godz. 12 i 14. Obowiązują zapisy.
To nie koniec wydarzeń. W tym roku na poznaniaków czekają jeszcze: cykl warsztatów fotograficznych przygotowany przez Stowarzyszenie MiastoHolizm, seria reportaży o najważniejszych zabytkach Poznania "Inspiruje nas dziedzictwo" (w pierwszej części będzie można poznać Ratusz od zupełnie nowej strony), a także spotkania organizowane przez Muzeum Pyry pt. "Fach zaklęty w ulicach" ("żywe" lekcje historii, skierowane do wszystkich grup wiekowych). Informacje o tych wydarzeniach będą pojawiały się na Facebooku Parku Kulturowego.
Miejski projekt przysłuży się także najmłodszym. Stowarzyszenie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymało dofinansowanie na realizację wycieczek po Starym Mieście dla podopiecznych z placówki wsparcia dziennego, a Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej na organizację jasełek, które upowszechniają i podtrzymują tradycje tego bożonarodzeniowego spektaklu.
Dzięki dofinansowaniu odbył się już cykl spacerów z autorką książki "Cztery Żywioły i dwa koziołki", Agnieszką Idziak, które przybliżyły historię Starego Miasta przez pryzmat żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. Oferta była skierowana przede wszystkim do migrantów zza wschodniej granicy. Organizatorem była Międzynarodowa Fundacja OPEN.
Wszystkie inicjatywy są realizowane z miejskiego projektu pt. "Poprawa jakości przestrzeni publicznej poprzez działania integrujące lokalną społeczność oraz działania edukacyjne promujące ideę Parku Kulturowego Stare Miasto w Poznaniu".
(źródło: poznan.pl)