ODSŁONIĘCIE WYJĄTKOWEGO POMNIKA
Dzisiaj, 4 października, ok. godz. 13:45, skwer Stanisława Bręczewskiego przy ul. Sokoła odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Poległych Winiarczyków. Uroczystość zostanie poprzedzona mszą, o godz. 13:00, w kościele p.w. Stanisława Kostki przy ul. Rejtana 8. Wydarzenie odbędzie się w asyście honorowej Wojska Polskiego.
Wysiłkiem wielu osób i instytucji, po 82 latach, Pomnik Poległych Winiarczyków powrócił na swoje miejsce, do serca Winiar. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 141 tys. zł. Połowę tej kwoty przekazał IPN. Pozostałą część pokryli darczyńcy indywidualni oraz instytucje: Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Trójpole, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Doradztwo Gospodarcze i Księgowość WIT-EL sp. z o.o. a także Rada Osiedla Winiary.
Organizatorem wydarzenia jest Rada Osiedla Winiary.
Uroczystość, w asyście honorowej Wojska Polskiego, rozpocznie się o godz. 13:00 mszą w kościele p.w. św. Stanisława Kostki przy ul. Rejtana 8. Msza w intencji Winiarczyków i mieszkańców Winiar koncelebrowana będzie przez biskupa pomocniczego Grzegorza Balcereka, ks. kapelana ppor. Alberta Adamczyka oraz proboszcza parafii ks. Krzysztofa Skowrońskiego.
Następnie uczestnicy przejdą na skwer Stanisława Bręczewskiego, gdzie zostanie odsłonięty i poświęcony Pomnik Poległych Winiarczyków.
Geneza Pomnika Poległych Winiarczyków
Był rok 1922. Do niewielkiej wsi Winiary, położonej na północ od Poznania, powrócili mieszkańcy z wojennej tułaczki frontów I Wojny światowej, Wojny polsko – bolszewickiej, ale przede wszystkim Powstania Wielkopolskiego. Okazało się, że na polach bitewnych życie za ojczyznę oddało 90 mieszkańców Winiar, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.
To historia, z której my, potomkowie Winiarczyków, możemy być dumni – o ludziach, którzy walczyli w szeregach Winiarskiego Oddziału Powstańczego o tych, którzy pod dowództwem Wincentego Pokrywki zdobyli koszary na Golęcinie, jeden z fortów oraz halę Zeppelina, brali udział w zdobywaniu lotniska Ławica, a później walczyli o Lwów.
Dla uczczenia poległych 90 Winiarczyków postanowiono ze zbiórki publicznej wybudować pomnik. 6 maja 1923 roku, na placu gminnym przy ul. Długiej (obecnie ul. Winiarskiej) odsłonięto Pomnik Poległych Winiarczyków.
Był to pierwszy monument wzniesiony na terenie Poznania, poświęcony ofiarom walk o niepodległość Ojczyzny w latach 1914-1921, a w szczególności Powstańcom Wielkopolskim.
We wrześniu 1939 roku pomnik został zniszczony przez Niemców.
W setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego podjęto kolejną już inicjatywę zmierzającą do wiernego odtworzenia pomnika. Idąc przykładem naszych przodków, środki do wykonania tego ważnego społecznie zadania gromadziliśmy ze zbiórki społecznej.
Wysiłkiem wielu osób i instytucji, po 82 latach, Pomnik Poległych Winiarczyków powrócił na swoje miejsce, do serca Winiar.
(źródło: materiały prasowe)