TALIA NIEBIESKICH KART
Od dwóch lat Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu odnotowuje jedną z najmniejszych w kraju liczbę zakładanych niebieskich kart. Choć sam fakt, że trzeba je zakładać nie napawa optymizmem, to jednak na tle kraju wypadamy bardzo dobrze.
Karta
„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Taka karta służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach sądowych. Procedurę pilotażowo wprowadzono w 1997 roku na warszawskiej Ochocie i po zaopiniowaniu wprowadzona została powszechnie w 1998 roku.
„Niebieska Karta” może zostać założona przez Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Założenie „Niebieskiej Karty" nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. Jednak w przypadku złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać potraktowana jako dowód procesowy. Założenie „Niebieskiej Karty" powinno być sygnałem dla policji, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu tygodnia skontaktować się z daną rodziną. Powinien również dokonać rozpoznania sytuacji i systematycznie monitorować wydarzenia, a także udzielać pomocy w trakcie comiesięcznych wizyt u obserwowanej rodziny. Również dla komisji rozwiązywania problemów alkoholowych Karta stanowi zapis informacji uzyskanych przez przedstawicieli policji podczas wykonywania obowiązków.
Formularze
„Niebieska Karta” dzieli się na cztery formularze. Formularz „A” wypełnia jak już wspomnieliśmy Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej lub Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na mocy art. 9d ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Formularz należy przekazać do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wszczęcia procedury. Kopię pozostawia się u wszczynającego procedurę. Przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta – A” nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania przekazuje formularz członkom zespołu interdyscyplinarnego.
Formularz „B” wypełnia osoba, co do której istnieje podejrzenie, że dotyczy jej przemoc. Jeśli dotyczy to dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury przeprowadza się co do zasady w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. Jeżeli to te osoby podejrzewane są o stosowanie przemocy wobec dziecka, to działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności bliskiej pełnoletniej osoby. Może to być na przykład rodzeństwo lub dziadkowie, a także osoby pozostające w faktycznym wspólnym pożyciu z osobą pokrzywdzoną.
Formularz „C” wypełniają członkowie zespołu bądź grupy roboczej na posiedzeniu, w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Na posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej nie zaprasza się dziecka. Osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie ma obowiązku stawienia się na spotkanie. Nie grozi jej za to żadna sankcja. Taka sytuacja nie wstrzymuje jednak prac zespołu.
Formularz „D” również wypełniają członkowie zespołu bądź grupy roboczej w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. Osoba ta zostaje wezwana na posiedzenie zespołu bądź grupy roboczej. Jeżeli domniemany sprawca przemocy nie stawi się na wezwanie zespołu, bądź grupy roboczej, to taka sytuacja nie wstrzymuje dalszych działań specjalistów.
Procedura Niebieskiej Karty kończy się w momencie wyeliminowaniu problemu przemocy w rodzinie.
Słabe karty Poznania
Bardzo pozytywne dla Poznania i Wielkopolski okazało się sprawozdanie z I półrocza 2015 roku z realizacji procedury „Niebieskiej Karty” prowadzone przez Policję. Czytamy w nim „Najmniej formularzy „Niebieska Karta – A” w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców wypełnili policjanci na terenie działania Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (58,75)”. Tuż za naszą komendą były Warszawa (58,88), Kraków (71,58) oraz Gdańsk (75,63). W tym niechlubnym wyścigu o liczbę najczęściej zakładanych niebieskich kart od lat prowadzi Komenda Wojewódzka w Olsztynie, zawsze znajdująca się w pierwszej trójce. W sprawozdaniu za I półrocze 2015 roku również wygrywa z wynikiem 192,8 formularzy w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców.
Mimo to, policja odnotowała spadek liczby wypełnionych formularzy w stosunku do I półrocza 2014 roku. „W I półroczu 2015 roku policjanci wypełnili 37 244 formularze „Niebieska Karta – A”, z czego 30 122 były to formularze wszczynające procedurę. Liczba wypełnionych formularzy „Niebieska Karta – A” była o 4,84% mniejsza w stosunku do wypełnionych formularzy „Niebieska Karta – A” w I półroczu 2014 roku (39137).” czytamy w sprawozdaniu. Jest to więc niewątpliwy sukces, do którego mocno przyczyniła się Komenda Wojewódzka w Poznaniu.
-----------------------
Artykuł powstał we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego