Książeczka sanepidu - jak wyrobić ten dokument?
W niektórych miejscach pracy wymagana jest książeczka sanepidu. Zazwyczaj kojarzy nam się z gastronomią, przy czym może dotyczyć także innych stanowisk pracy. Okazuje się, że zostały one dokładnie określone w przepisach prawnych. Sprawdźmy zatem, kogo dotyczy taka książeczka i co powinniśmy o niej wiedzieć! Jak wyrobić ten dokument? Kto musi posiadać książeczkę sanepidu?
Książeczka sanepid
Czym jest książeczka sanepid? Najłatwiej mówiąc, jest to dokument niezbędny do przedstawienia w licznych branżach. To potoczna nazwa, która wskazuje na orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Nie od dziś wiemy, że konieczność posiadania książeczki tego typu istnieje już od 2018 roku. W praktyce takie orzeczenie jest wydawane w formie książeczki, gdyż przepisy prawne nie wskazały na wygląd zaświadczenia. Nie ma zatem znaczenia forma dokumentu, lecz ważne jest jego posiadanie w miejscach określonych w ustawie. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych mówi o tym, że niekiedy trzeba poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Kto musi skorzystać z takiego badania? Jest to rozwiązanie przewidziane dla:
- Noworodków, niemowląt i kobiet w ciąży podejrzanych o choroby zakaźne
- Podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną
- Nosicieli, ozdrowieńców i osób narażonych na zakażenie
- Studentów, uczniów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, które wiążą się z chorobami zakaźnymi
- Osób wykonujących lub podejmujących pracę dotyczącą chorób zakaźnych
Na takie badania może nas skierować państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub kierujący daną placówką.
Pracownicza książeczka sanepidu
Jeżeli zamierzamy podjąć pracę związaną z kontaktem z żywnością, musimy posiadać aktualną książeczkę sanepidu. Te badania wykonują także osoby pracujące w wytwarzaniu i pakowaniu żywności oraz wody. Warto podkreślić, że na badania kieruje nas pracodawca, który ponosi ich koszt. Kodeks pracy jasno wskazuje, że wszelkie badania lekarskie przeprowadzane są na koszt pracodawców. Poza tym na uwadze trzeba mieć inne koszty profilaktyki i opieki zdrowotnej nad pracownikami. Faktem jest, że wskazane badania mają na celu wykluczyć choroby uniemożliwiające pracę z żywnością. Są to tak zwane badania na nosicielstwo pałeczek duru brzusznego, Salmonelli, Shigella, pałeczek durów rzekomych, czy też prątków gruźlicy. Konieczne jest wykonanie badań jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W przypadku kontroli sanepidu pracownik ponosi odpowiedzialność za wszelkie nieścisłości. Nie zapominajmy o tym, że dokument wyrobiony w Polsce nie jest ważny poza granicami kraju.
Wyrobienie książeczki sanepidu
Gdzie należy wyrobić książeczkę sanepidu? Jak już wiemy, na badanie kieruje nas pracodawca na podstawie skierowania. Możemy także samodzielnie udać się na takie badanie, odwiedzając sanepid (stację sanitarno-epidemiologiczną). W tym miejscu otrzymamy 3 pojemniki, a następnie oddajemy materiał do badania. Potem czekamy na uzyskane wyniki, co może trwać nawet do 3 tygodni. Po odebraniu udajemy się do lekarza medycyny pracy, który wydaje stosowne orzeczenie lekarskie no zdolności do pracy lub o przeciwwskazaniach do wykonywania danych prac. Przepisy w tej sytuacji nie wskazują, na jaki okres jest wydawana książeczka sanepidu. Z tym zagadnieniem spotkał się z pewnością każdy, kto podjął pracę w gastronomii.
Podsumowując, warto zauważyć, że książeczka sanepidu jest niezbędna w wielu miejscach pracy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z żywnością. Badania są przeprowadzane przez specjalistów, którzy opierają się na pobranym materiale od danej osoby. Koszt takiego badania ponosi pracodawca, kierujący pracownika na badanie. W efekcie wyrobiona zostaje tzw. książeczka sanepidu, która może mieć różny okres ważności.