Jakich błędów należy unikać podczas rozwodu?
Rozwód to trudne emocjonalnie przeżycie dla dwóch stron, zarówno dla męża, jak i żony. Każda ze stron posiada swoje racje, które chciałaby przedstawić przed sądem. Dodatkowo każda ze stron chce, aby rozprawa zakończyła się po ich myśli. Jednak nie zawsze idzie to łatwo i pomyślnie. Jakie są największe błędy rozwodowe i jak ich unikać?
Uleganie emocjom może postawić nawet poszkodowanego na złej pozycji
Największym i najczęściej spotykanym błędem jest kierowanie się emocjami, które mogą skutkować podejmowaniem złych decyzji. Bez względu na to, czy składasz pozew, czy go otrzymujesz, cały ten proces jest nacechowany emocjonalnym podejściem. A przecież osoba, która jest rozgoryczona, czy zdenerwowana może popełniać błędy, co w konsekwencji negatywnie odbije się na przebiegu sprawy.
Brak planu rozwodu może wprowadzić chaos
Bez względu na pozycję w sprawie rozwodowej, warto przygotować plan działania, który pomoże w realizacji konkretnych kroków. To świetny sposób, który pozwoli krok po kroku przebrnąć przez proces rozwodowy. Kiedy zapadnie już decyzja o rozwodzie, warto przemyśleć swoje oczekiwania względem nowej rzeczywistości. Małżeństwa posiadające dzieci, powinny wcześniej uzgodnić kwestie związane z kontaktami i alimentami. Przygotowanie dobrego planu działania może być dość skomplikowane, dlatego warto skorzystać z usług specjalisty. Jeśli szukasz adwokata rozwodowego sprawdź kancelarię https://adwokatwieckowska.pl/specjalizacje/rozwody lub wyniki w Google.
Brak dowodów w sprawie to słaba argumentacja
Proces rozwodowy jest procesem, który wymaga odpowiednich przygotowań. Nie chodzi tutaj jedynie o ułożenie planu rozwodu, ale także o to, iż w takim procesie należy posiłkować się dowodami. Zwłaszcza dotyczy to rozwodów z orzekaniem o winie. W sprawie rozwodowej trzeba udowodnić swoje racje, a do tego należy mieć odpowiednie dowody. Mogą nimi być SMS-y, korespondencja mailowa, wyciągi bankowe, nagrania audio i wideo, wydruki z portali społecznościowych, zdjęcia, Niebieska Karta, raport sporządzony przez detektywa, zeznania członków rodziny, dokumentacja medyczna, zeznania sąsiadów oraz świadków.
Dziecko nie powinno być kartą przetargową
W bardzo wielu sprawach dochodzi do tego, iż rodzice traktują dziecko jako kartę przetargową. Podejście to jest nieprawidłowe ze względu na możliwość wystąpienia konsekwencji takiego zachowania. Rodzice wplątują dzieci w swoje kłótnie i konflikty, gdyż pragną oni nastawić je przeciwko drugiemu rodzicowi. Skutkuje to pojawieniem się konfliktu lojalności, ponieważ dziecko ma problem zdecydować, po której stronie ma stanąć. Takie zachowanie może mieć negatywne konsekwencji w psychice dziecka, które mogą odbić się na jego rozwoju.