Dyscyplinarne rozwiązanie umowy z powodu krytyki pracodawcy - co trzeba wiedzieć?
Dyscyplinarne rozwiązanie umowy może mieć miejsce w niektórych sytuacjach. Oczywiście każdy pracownik wolałby tego uniknąć, gdyż nie jest to nic przyjemnego. Jednakże faktem jest, że obecne pokolenie miewa inny stosunek do pracy, niż starsze osoby. Młode osoby chcą otrzymywać godne wynagrodzenie i mieć prawo do czasu dla siebie. Poza tym często zdarza się, że pracownik krytykuje swojego pracodawcę. W tym wpisie wyjaśnimy, z czym wiąże się dyscyplinarne rozwiązanie umowy w związku z krytyką pracodawcy. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Czego dotyczy dyscyplinarne rozwiązanie umowy?
Dyscyplinarne rozwiązanie umowy
Z pewnością dyscyplinarne rozwiązanie umowy to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że możliwe jest wyrażanie krytyki wobec pracodawcy, jednak trzeba mieć na uwadze odpowiednią formę. Pracownik może krytycznie, otwarcie i w danej formie wypowiadać się o sprawach dotyczących organizacji pracy. Przekroczenie takich granic skutkować może wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie ma mowy o wulgarnym i agresywnym wyrażaniu swojej krytyki w miejscu pracy, gdyż to może dodatkowo potęgować konflikty.
Warto zauważyć, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest nadzwyczajnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, jaki łączył pracodawcę z pracownikiem. Taka opcja oznacza dotkliwą sankcję, jaka przewidziana jest w Kodeksie pracy. Może być stosowana jedynie w konkretnych sytuacjach. Zastosowanie takiego rozwiązania jest nazywane zwolnieniem dyscyplinarnym. Musi być ono uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które wiążą się ze złą wolą pracownika lub rażącym niedbalstwem.
Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika
Co jeszcze trzeba wiedzieć? Ustawa wskazuje, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika wtedy, gdy doszło do:
- Popełnienia przestępstwa w trakcie trwania umowy o pracy, co nie pozwalana dalsze zatrudnianie danej osoby
- Ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych
- Zawinionej utraty koniecznych uprawnień do wykonywania pracy na danym stanowisku
Jeśli chodzi o krytykę pracodawcy, w tej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę może dotyczyć przesłanki ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika, o ile występują ku temu przesłanki i naruszenie ma ciężki charakter. Gdy wystąpią konkretne przesłanki, należy analizować stan faktyczne, mając także na uwadze wszelkie okoliczności danej sytuacji. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl. W tym wypadku znajomość przepisów prawnych jest na wagę złota. Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinien wiedzieć, kiedy może mieć miejsce dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.
Nie bez znaczenia jest to, że pracodawca ma możliwość złożenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika w terminie jednego miesiąca. Czas ten liczymy od dnia uzyskania wiadomości o okolicznościach, które uzasadniają rozwiązanie umowy. Bardzo ważne jest to, że po upływie tego terminu nie ma możliwości zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia z jego winy. Kodeks cywilny wskazuje, na jakich zasadach należy liczyć ten termin. Nie można go zawiesić lub przerwać, nawet w związku z zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności dla pracodawcy. Każdy pracodawca powinien mieć to na uwadze, tak aby podjąć konkretne kroki w danej sytuacji. Dyscyplinarne rozwiązanie umowy w wielu przypadkach jest jedynym wyjściem i pozwala szybko pozbyć się niepożądanej osoby w firmie, która dopuściła się rażących naruszeń.