Jak rozwiązać kwestie spadkowe w Hiszpanii?
Śmierć bliskiej osoby w Hiszpanii może powodować wiele wątpliwości prawnych związanych ze spadkiem. Podpowiadamy, na które aspekty należy zwrócić uwagę i jak przebiega proces dziedziczenia. Poznaj szczegółowe informacje.
Spadek a prawo dziedziczenia
Do najważniejszych czynności należy ustalenie składników masy spadkowej po zmarłej osobie. Chodzi tu o rachunki bankowe, kosztowności, akcje, samochody, nieruchomości czy polisy na życie. Według hiszpańskiego prawa po śmierci cudzoziemca dziedziczenie odbywa się według przepisów kraju zmarłego. To oznacza, że polskie ustawodawstwo powinno dotyczyć praw spadkowych związanych ze śmiercią Polaków na terenie Hiszpanii. System powoduje jednak wiele kolizji prawnych. Kluczową różnicą jest hiszpański podział na spadkobierców przymusowych i obowiązkowych. Na tej podstawie spadkobierca nie może pozwolić sobie na swobodne rozporządzanie majątkiem i musi pozostawić 66% spadku na wspomnianych spadkobierców obowiązkowych. Głównie są to zstępni oraz małżonkowie.
Testament a prawo hiszpańskie
Kluczową kwestią jest ustalenie, czy zmarły pozostawił testament. Czasami zdarza się, że są to dwa dokumenty. W postępowaniu może pojawić się ostatnia wola, która obejmuje aktywa polskie. Natomiast drugi testament może dotyczyć przekazania dóbr hiszpańskich. Hiszpański testament będzie ważny, jeśli został spisany na terenie Hiszpanii i zarejestrowany w tamtejszym rejestrze testamentów. Warto dodać, że cudzoziemiec powinien podpisać oświadczenie, które mówi, że prawo jego kraju pozwala na swobodne rozporządzania majątkiem spadkowym. Jeżeli po zmarłym pozostał tylko polski testament, zachodzi konieczność przetłumaczenia go na język hiszpański łącznie z apostille. Do oświadczenia należy dołączyć akt zgonu. Ponadto może być potrzebny akt małżeństwa oraz akt urodzenia. Zwróć uwagę, aby zapłacić podatek od spadku, gdyż po 6 miesiącach zostaną naliczone kary. Zdarza się, że właściciel nieruchomości – cudzoziemiec nie pozostawi testamentu. W takim przypadku majątek będzie rozdzielony na podstawie hiszpańskich zasad dziedziczenia.
Jak zarejestrować testament w Hiszpanii?
Przyjęcie spadku w Hiszpanii dokonuje się przed notariuszem i na podstawie aktu urzędowego. Spadkobiercy lub pełnomocnicy podpisują Escritura. Ów dokument stanowi przyjęcie spadku. W nim uwzględnia się opis hiszpańskich aktywów (m.in. rachunków bankowych, samochodów, udziałów, nieruchomości). Ponadto dochodzi do przypisania określonego procentu spadkobiercom, którzy są uprawnieni do hiszpańskich aktywów. Gdy podpiszesz dokumenty tytułowe, musisz zarejestrować nieruchomości w księdze wieczystej i zaktualizować wpisy o nazwisko spadkobiercy. Następnie należy zapłacić wspomniany podatek. Zawiłości prawne sprawiają, że trudno je dokładnie opanować. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na stronie adwokatweuropie.pl/2021/08/18/4-kroki-do-skutecznego-przeprowadzenia-postepowania-spadkowego-w-hiszpanii znajdziesz kontakt do adwokata, który pomoże Ci rozwiązać każdą sprawę spadkową.