Budowa tarasu przy domu – co musisz wiedzieć?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowego tarasu. Jest to zrozumiałe, gdyż konstrukcja ta zwiększa funkcjonalność ogrodu, zapewniając miejsce do komfortowego wypoczynku. Jeśli masz w planach taką inwestycję, w tym artykule znajdziesz garść cennych wskazówek. Sprawdź już teraz, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby taras sprostał Twoim oczekiwaniom, był solidny i długowieczny – zapraszamy do lektury!
Na początek dobrze przemyśl lokalizację przyszłego tarasu
W zdecydowanej większości tarasy stanowią niejako przedłużenie domu i taka lokalizacja faktycznie jest najlepsza. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto niejako dokleić go do salonu, robiąc z niego przejście w postaci np. rozsuwanych drzwi tarasowych.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taras wybudować np. na dachu garażu, z którego dostęp będzie z górnych pomieszczeń budynku. Niektórzy decydują się również na wykonanie konstrukcji wolnostojącej, która znajduje się gdzieś w przyjemnej części ogrodu.
Pamiętaj, że kwestie lokalizacji tarasu warto przedyskutować z domownikami. Jeśli zależy Ci na prywatności, koniecznie wybierz miejsce jak najbardziej osłonięte przed widokiem z ulicy. Gdy brak jest takiej możliwości, warto zdecydować się na zabudowę niektórych ścian, aby zapewnić sobie dyskretne miejsce do wypoczynku.
Z jakich materiałów wybudować taras?
Osoby budujące taras bezpośrednio przy domu, często starają się, aby jego wygląd pasował do ogólnego charakteru budynku. Dziś nie stanowi to żadnego problemu, gdyż konstrukcje te mogą być nawet z kamienia, wapienia czy kompozytu, z którego często wykonuje się elewacje.
My jednak zdecydowanie polecamy wybór drewna egzotycznego. Gwarantuje piękny wygląd tarasu, tworząc wokół niego ciepły charakter, co bardzo sprzyja dobremu wypoczynkowi. Jeśli tylko wybierzesz dobrej jakości deski, z powodzeniem przetrwają w doskonałym stanie przez długie lata, pomimo wystawienia na czynniki atmosferyczne. Oczywiście od czasu do czasu będziesz musiał przeprowadzić konserwację, ale jest to zadanie proste i stosunkowo tanie.
Wybierając materiał na podłogę tarasu, przede wszystkim zwróć uwagę na:
- jego odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne,
- łatwość czyszczenia,
- antypoślizgową strukturę.
Oczywiście pamiętaj, że wysokiej jakości muszą być także wszystkie inne elementy konstrukcji, w tym m.in. legary. Szczególnie właśnie o nie powinieneś zadbać, odpowiednio je konserwując przed montażem, gdyż po zbudowaniu podłogi stracisz do nich dostęp na dobre.
Czy budowa tarasu wymaga pozwolenia?
Interpretacja przepisów budowlanych jest różna, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto złożyć wniosek o pozwolenie na budowę tarasu. W tym celu wystarczy udać się do urzędu odpowiedniego do miejsca, w którym prowadzona będzie inwestycja. Jeśli dopiero budujesz dom i od razu chcesz postawić taras, pamiętaj, aby jego projekt przedłożyć wraz z tym związanym z budynkiem mieszkalnym.
Sprawdź, jakich błędów unikać podczas budowy tarasu
Na koniec kilka porad związanych z typowymi błędami związanymi z budową tarasów, których powinieneś unikać. Pamiętaj przede wszystkim o:
- zachowaniu odpowiedniego spadku podłogi – deszczówka musi swobodnie z niej spływać,
- zastosowaniu spadku od ściany budynku w stronę ogrodu, jeśli taras stanie bezpośrednio obok domu,
- prawidłowym zaizolowaniu konstrukcji, na której znajdzie się podłoga,
- stosowaniu dobrej jakości materiałów, w tym betonu.
Wybór odpowiednich materiałów ma szczególne znaczenie, jeśli budujesz taras z drewna. Deski powinny być dobrej jakości, odpowiednio wysuszone i fabrycznie zakonserwowane. Najlepiej zamawiaj je w dobrych sklepach, takich jak Hardwood, gdzie otrzymasz gwarancję długiej żywotności drewna.