Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?
Na rynku pożyczkowym istnieje wiele porównywarek, które oprócz standardowych pożyczek krótkoterminowych oferuje także ranking kredytów konsolidacyjnych. Większość z nich opiera się na zestawieniach, przedstawiając te najkorzystniejsze dostępne od ręki, nawet z RRSO 0%.
Konsolidacja to jedno z rozwiązań w przypadku posiadania kilku zobowiązań. Sytuacje losowe czasami zmuszają do zaciągnięcia większej ilości pożyczek. Spłata jednak pozostaje niezmienna i trzeba się z nią uporać.
Czym jest konsolidacja?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt, którego zadaniem jest spłata obecnych zadłużeń. Polega on na połączeniu dotychczasowych zobowiązań w jedno. Częstym powodem korzystania z tego rozwiązania jest strach przed opóźnieniem w opłaceniu raty, zwłaszcza gdy przewyższa ona nasze możliwości. Każdy dzień opóźnienia wiążę się z dodatkową opłatą za zwłokę. Pomimo konsolidacji wysokość raty jest niższa od wcześniejszych opłat. Wysokość kredytu konsolidacyjnego zależy od zdolności kredytowej i informacji o kredytach, które są brane pod uwagę.
Należy pamiętać, że konsolidacja to zobowiązanie, które rzeczywiście pomaga w zamknięciu pożyczek, jednak jest to kolejny obowiązek finansowy. Warto dlatego zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem.
Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?
Wiele porównywarek internetowych gromadzi dostępne kredyty i porządkuje je w swoim rankingu. Wśród informacji, które wpływają na obecność w zestawieniu, jest wysokość konsolidacji, czas trwania, termin oczekiwania na wypłatę, RRSO, czy liczba klientów w ostatnich 31 dniach.
Przy każdej z ofert widoczne są zalety. Z uwagi na to, że niektórzy z zainteresowanych decydują się na konsolidację przez poprzednie pożyczki, dostępne są również kredyty bez konieczności sprawdzania zdolności kredytowej, czy Biura Informacji Kredytowej (BIK).
Niektóre z ofert posiadają także wydłużony termin spłaty lub RRSO 0%. Korzystne warunki najczęściej obejmują klientów, którzy po raz pierwszy decydują się na usługę.
Jakie dokumenty przygotować przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny?
Nikt nie lubi sprawdzania naszych zdolności kredytowych, jednak jeśli chcemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego w banku, to jest ona niezbędna. Podobnie jak informację z BIK. Na stronach porównywarek dostępne są także inne oferty od pożyczkodawców, w których zdolność kredytowa nie musi być brana pod uwagę. Oprócz niej potrzebne będą zaświadczenia o dochodach potwierdzających to, że jesteś w stanie spłacić zadłużenie. W kredycie konsolidacyjnym ważne, a czasami nawet decydujące są informacje o zobowiązaniach branych pod uwagę do konsolidacji. To one są podstawą do oszacowania wysokości pożyczki. Ostatnim są dowody spłaty rat. Uwiarygodniają one brak problemów z wypłacaniem się.
Złożenie aplikacji odbywa się za pośrednictwem strony internetowej pożyczkodawcy. To tam wypełniana jest deklaracja. Przed nią za pomocą suwaków klient ustawia wysokość swoich obecnych i przyszłych zobowiązań, a także długość spłaty i RRSO. Wszystko to bez wychodzenia z domu.