Zniesławienie w Internecie - jakie grożą konsekwencje prawne?
Zniesławienie to przestępstwo, które jest opisane w artykule 212 kodeksu karnego. Może ono przyczynić się do naruszenia dóbr osobistych osoby pomawianej. Na czym polega zniesławienie i jakie kary za nie obowiązują? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Czym jest zniesławienie?
Dosyć ciężko wytyczyć dokładne granice określające co jest, a co nie jest zniesławieniem. Ogólnie jest ono określane jako działanie przeciwko czci osoby trzeciej. Zalicza się do niej rozmaite treści, które po trafieniu do opinii publicznej mogą poniżyć osobę zniesławianą lub narazić ją na stracenie zaufania, które jest potrzebne do wykonywania konkretnej funkcji lub pracy na stanowisku. Ważne w przypadku zniesławienia jest to, że jego ofiarą może być nie tylko osoba. Zniesławienie może być skierowane również w instytucje, grupę osób, osoby prawnej a także jednostki organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej. Dowiedz się więcej o zniesławieniu tu: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/znieslawienie-w-internecie/.
Jak może wyglądać zniesławienie?
Zniesławienie może przybierać bardzo różne formy. Zniesławienie może zostać wypowiedziane zarówno pisemnie lub słownie. Jednak to nie są jedyne postaci, jakie może ono przybrać. Zdarza się, że sam gest lub znak jest zaliczany jako to przestępstwo. Również za zniesławienie może zostać uznany na przykład obraźliwy rysunek.
Najważniejszą zasadą, która determinuje czy coś jest zniesławieniem czy też nie, jest fakt, że takie nieprawdziwe informacje są przekazywane w sposób umyślny. To znaczy, że osoba, która może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zniesławienie, w pełnej świadomości poniżała lub oskarżyła pokrzywdzonego o konkretne zarzuty. Art. 212 § 1 k.k. określa jakie konsekwencje grożą za zniesławienie - może to być kara grzywny lub kara ograniczenia wolności. Pamiętaj jednak, że zniesławienie przedawnia się po roku od momentu, w którym pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.
Zniesławienie w Internecie
Chociaż za samo zniesławienie grozi jedynie kara grzywny lub ograniczenia wolności, to jednak sytuacja różni się, kiedy zniesławienie jest wykonywane za pomocą środków masowego przekazu. W art. 212 § 2 k.k.mowa jest właśnie o tym, co grozi za zniesławienie drugiej osoby za pomocą środków masowego przekazu. Konsekwencje za to mogą być większe: kara grzywny, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do roku.
Internet zalicza się do środków masowego przekazu, dlatego za zniesławienie tego rodzaju obowiązują wyższe kary. W art. 212 mowa jest również o tym, że w przypadku któregoś rodzaju zniesławienia możliwe jest, aby sąd zadecydował o przyznaniu kary w postaci nawiązki pieniężnej na rzecz osoby pokrzywdzonej, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny cel społeczny, określony przez pokrzywdzonego.
Ponoszenie konsekwencji za zniesławienie w Internecie
Ściganie zniesławienia odbywa się na podstawie oskarżenia prywatnego. Dlatego konieczne w tym wypadku jest sporządzenie i wniesienie do sądu aktu z oskarżeniem sprawcy, a to oznacza wskazanie osoby, która to zrobiła. Jak więc rozwiązać tę sytuację, kiedy mamy tylko adres email lub adres IP? Jest możliwe wyśledzenie adresu IP komputera, który został użyty do tej czynności. Dostawca ma obowiązek udzielenia informacji organom państwa, aby możliwe było prowadzenie postępowania. Dlatego zdobycie takich danych jak imię, nazwisko, a nawet numer pesel są możliwe do zdobycia. Anonimowość w Internecie jest tylko pozorna, a osoba dopuszczająca się przestępstwa może ponieść za nie konsekwencje. W przypadku oskarżenia o zniesławienie, najlepiej skontaktować się z kancelarią (https://smadwokaci.pl/).