PROCEDURA ROZWODOWA W PRAWIE RODZINNYM
Rozwód jest zazwyczaj wyjątkowo stresującym przeżyciem — zarówno dla stron, których on dotyczy, jak i dla zaangażowanych w sprawę osób. Procedurę rozwodową inicjuje się poprzez wniesienie pozwu, ale co dalej? Aby możliwie zminimalizować nerwy związane z procesem, w artykule przybliżamy kroki, które należy poczynić oraz opowiadamy o jego przebiegu.
Pozew rozwodowy
Jest to podstawowy dokument, który rozpoczyna procedurę rozwodową — złożyć może go każdy z małżonków. Pozew należy sporządzić pisemnie, a następnie wraz z potrzebnymi załącznikami złożyć do sądu okręgowego. W jego treści powinny znaleźć się podstawowe dane małżonków tj. imiona, nazwiska, adresy, zawody, a także żądania powoda i oświadczenie o liczbie, wieku i płci dzieci. Wyjątkowo ważnymi informacjami są także stosunki majątkowe i zarobkowe obu małżonków oraz rodzaj zawartej umowy małżeńskiej.
Składając wniosek, należy pamiętać o rozróżnieniu — mowa tu o orzeczeniu rozwodu z winą lub bez winy. W przypadku zaistnienia winy konieczne są potwierdzające ją dowody, jeśli jednak wnosi się pozew o rozwód bez orzekania o winie, musi być wyrażona zgoda obu małżonków. Każda sprawa jest indywidualna, w związku z czym warto zgłosić się po pomoc do adwokata — kancelaria adwokacka z Poznania (więcej przeczytaj tu:https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-rodzinne/) zapewnia kompleksową pomoc dotyczącą prawa rodzinnego.
Przebieg rozprawy rozwodowej
Drugim krokiem (po złożeniu pozwu) jest dostarczenie go osobie pozwanej, która może na niego odpowiedzieć, przedstawiając swoje racje i argumenty. Jest to moment ustalenia daty pierwszej rozprawy rozwodowej. Odbywają się one najczęściej bez udziału publiczności. Rozprawę rozpoczyna się od sprawdzenia obecności świadków oraz współmałżonków, jednak nawet w przypadku niepojawienia się jednego ze współmałżonków posiedzenie się odbywa. Czynnikiem znacznie przyspieszającym przebieg rozwodu jest zgodność stron. Następnym etapem jest przesłuchanie świadków, podczas którego małżonkowie mogą zadawać pytania. Kolejno przesłuchuje się małżonków, którzy przedstawiają swoje stanowisko, a dodatkowo mogą odnieść się do zeznań świadków. Aby bardziej szczegółowo zapoznać się z wszelkimi czynnościami mającymi miejsce podczas procesu kliknij tutaj: (https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-rodzinne/jak-wyglada-przebieg-rozwodu-proces-rozwodowy-a-prawo/) - adwokaci z Poznania krok po kroku przedstawiają przebieg owej procedury.
Ogłoszenie wyroku
Możliwe rozstrzygnięcia procesu rozwodowego uregulowano w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Sąd w wyroku orzeka między innymi o podziale władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem / dziećmi oraz o ponoszeniu kosztów jego / ich utrzymania i wychowania. Rozstrzygnięcie obejmuje również podział majątku pomiędzy stronami oraz poniesienie kosztów postępowania.
Procedura rozwodowa — co jeszcze warto wiedzieć?
Wyjątkowa jest sytuacja, w której małżonkowie mieszkają za granicą, ale posiadają obywatelstwo polskie. Sąd Najwyższy wyznacza wtedy sąd, przed który należy wnieść powództwo. Najszybciej rozwiązywane są procesy za porozumieniem stron, bez winy i w przypadku, w którym para nie ma wspólnych dzieci. Jeśli niezbędne jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej, występuje konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, które znacznie wydłuża całą procedurę. Dość istotny jest również fakt, iż małżeństwo nie ustaje z chwilą ogłoszenia wyroku, lecz po jego uprawomocnieniu się. Oznacza to, że małżonkowie oficjalnie stają się rozwiedzeni dopiero wtedy, kiedy żadna ze stron nie wniesie apelacji.