PREMIERY KSIĄŻKOWE. CO WARTO PRZECZYTAĆ?
Dziś przedstawiamy trzy propozycje, które będziecie mogli kupić w księgarniach już od 1 września.
1. Natalia Hatalska,Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?
Natalia Hatalska pozwala inaczej niż dotychczas spojrzeć na to, czym jest życie w XXI wieku, odkryć i zrozumieć mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką. Jej książka zmusza do tego, byśmy się zatrzymali i zadali sobie najważniejsze pytania: Czy można powstrzymać rozwój technologii? Co nas czeka, gdy inżynieria genetyczna pozwoli na hodowanie ludzi na szeroką skalę?
Gdzie jest granica postępu technologicznego, o ile w ogóle taka granica istnieje? To ostatni moment na zadanie niektórych z tych pytań i szukanie na nie odpowiedzi.
Natalia Hatalska mówi o najważniejszych problemach współczesnego świata: o samotności, manipulacji, dezinformacji, a także o technologii, która może przejąć nad nami kontrolę. Nie daje gotowych odpowiedzi, lecz poszerza perspektywę. Prowokuje do tego, byśmy gruntownie przemyśleli nasz stosunek do rzeczywistości XXI wieku.
2. Marcin Matczak, Jak wychować rapera. Bezradnik
W Jak wychować rapera. Bezradnik Marcin Matczak opowiada o relacji ze swoim synem Michałem, popularnym raperem występującym pod pseudonimem Mata, ale nie jest to typowa biografia.
W książce nie brakuje wątków związanych z wychowywaniem nastoletniej córki czy nastoletniego syna, dotykających różnic pokoleniowych, młodzieńczego buntu, ale nie jest to klasyczny poradnik. Główną tezą książki jest twierdzenie, że wychowujemy nasze dzieci głównie do posłuszeństwa, a zapominamy wychowywać je do buntu. Tymczasem porządny człowiek, a co za tym idzie – dobry obywatel, musi wykształcić w sobie zdolność do rebelii, jeśli okoliczności tego wymagają. Dlatego opowiadam historię o chłopaku wychowywanym do posłuszeństwa, który potrafił się zbuntować. Na jego przykładzie chcę pokazać moralną doniosłość nieposłuszeństwa jako cechy obywatela – a więc każdego z nas. (fragment książki)
Książkę, której poszczególne rozdziały noszą tytuły utworów Michała, można podzielić na dwie części. W pierwszej czytelnicy będą mieli okazje poznać ciekawostki z życia rodziny Matczaków, szczegóły powstawania utworów Maty oraz ich interpretację. Druga poświęcona jest sprawom społeczno-politycznym. Są w niej rozdziały o prawie i konstytucji, o identyfikacji zła w ujęciu socjologicznym, o potrzebie przynależności do wspólnoty i „patriotycznej śmierci”, o tym dlaczego potrzebujemy, a jednocześnie odrzucamy duchowość.
3. Mariusz Sepioło, Klerycy. O życiu w polskich seminariach
Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.
Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.
Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?