POZNAŃ PRZECIW DYSKRYMINACJI
7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy, a połowa mierzy się z objawami depresji - alarmuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która rozpoczęła kampanię zachęcającą młodych ludzi do wsparcia swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Miasto Poznań przyłącza się do apelu w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.
Nowa kampania Fundacji - "LGBT+ja" - podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków. Wielu z nich towarzyszy ona wszędzie: w szkole i w domu, w miejscach publicznych, w wulgarnych hasłach wypisanych na murach, hejterskich komentarzach w internecie, dwuznacznych spojrzeniach i dowcipach rówieśników.
Fundacja zwraca uwagę, że taka sytuacja to efekt m.in. zaniedbań w zakresie edukacji, podsycania postaw homofobicznych oraz ograniczonego reagowania na krzywdę osób LGBT+.
Miasto Poznań podejmuje liczne działania dla budowania postawy akceptacji, wsparcia i tolerancji. W 2021 roku zleciło Stowarzyszeniu Grupa Stonewall prowadzenie mieszkania interwencyjnego dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy. Mogą w nim czasowo zamieszkać osoby doznające podwójnego wykluczenia - ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową i ze względu na doświadczenie przemocy, często związane z kryzysem bezdomności. Dzięki miejskiemu projektowi mają one zapewnione schronienie i nocleg oraz interwencyjną pomoc doraźną i wsparcie specjalistyczne. W pierwszej kolejności do mieszkania przyjmowane są osoby doświadczające długofalowej i dotkliwej przemocy. Również osoby młode (18-24 lata) i starsze (po 60 roku życia) w trudnej sytuacji życiowej traktowane są priorytetowo.
W ramach dotacji miejskiej realizowane jest w tym roku specjalistyczne wsparcie (głównie psychologiczne i psychiatryczne) dla osób LGBT+ zagrożonych łamaniem praw człowieka i dyskryminacją. Wsparcia udzielają: Fundacja Tęczowe Rodziny, Stowarzyszenie Grupa Stonewall i Fundacja Forever Young.
Jak w poprzednich latach, także w drugim półroczu 2021 r. realizowane będą działania edukacyjne. W otwartym konkursie ofert wybrane zostaną projekty adresowane do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Ich celem jest zwiększenie wiedzy i kompetencji w zakresie pracy z młodymi ludźmi zagrożonym dyskryminacją, a także kształtowania wśród dzieci i młodzieży postaw opartych na otwartości, szacunku i respektowaniu praw człowieka.
W tym roku prowadzone będzie również po raz pierwszy - pilotażowo - szkolenie dla kadry pomocy społecznej pracującej z osobami narażonymi na łamanie praw człowieka, w szczególności osobami LGBT+. Realizator wybrany będzie również w otwartym konkursie ofert.
Od kilku lat w poznańskich szkołach w ramach zajęć dodatkowych realizowane są projekty z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, według pomysłu poszczególnych szkół, dofinansowane z budżetu miasta.
W listopadzie zaś odbędzie się już po raz trzeci Poznański Tydzień Tolerancji, organizowany przez Miasto razem z Komisją Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej, adresowany do wszystkich mieszkańców Poznania.
Tydzień Tolerancji to czas promowania szacunku i akceptacji wobec każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności.
(więcej na: poznan.pl)