SZTUKA POTRZEBUJE ŁAZARZA - ŁAZARZ POTRZEBUJE SZTUKI
Już ponad 4 tysiące poznaniaków wspiera wydarzenie „Tak dla galerii fotografii w Poznaniu” utworzone na facebooku. Galeria ma powstać z inicjatywy wielkopolskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Łazarz – Otwarta Strefa Kultury.
Dlaczego tam?
- Na Łazarzu jest duży potencjał kulturalny i wydaje nam się, że to okolica przyjazna dla artystów. - opowiada Adrian Wykrota jeden z inicjatorów powstania galerii - Dodatkowo, lokal, w którym prawdopodobnie znajdować się będzie nasza galeria jest blisko dworca. Co sprawia, że oprócz Poznaniaków, również turyści będą mieli łatwy dostęp do tego miejsca. A to w oczywisty sposób zwiększa jego atrakcyjność - dodaje.
Głównym celem jest stworzenie szeroko otwartego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. Galeria ma być miejscem spotkań społeczności lokalnej Łazarza, pasjonatów fotografii, fotografów amatorów, sympatyków kultury i wydarzeń kulturalnych oraz twórców z Poznania, całej Polski i innych krajów europejskich.
Po przez takie inicjatywy jak spotkania autorskie z artystami, wystawy najlepszych fotografów, stworzenie galerii portretowej mieszkańców Łazarza oraz wiele innych, inicjatorzy powstania Galerii chcą utrzymywać kontakt z lokalną społecznością. Na razie jednak, głównym problemem pozostaje brak lokalu, w którym takie przedsięwzięcia mogłyby się odbywać. Początkowo zakładano, że wszystkie formalności z tym związane uda się rozwiązać do końca lutego. Obecnie wiadomo już, że sprawy przeciągną się do marca.
- Jesteśmy dobrej myśli, znaleźliśmy odpowiedni lokal. Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli to pierwsza wystawa będzie miała miejsce prawdopodobnie w maju lub czerwcu - zapewnia Wykrota.
Otwarta Strefa Kultury
- Chcemy wspierać wszystkie wydarzenia związane z kulturą na Łazarzu - podkreśla Agnieszka Szablikowska Łazarz Otwarta Strefa Kultury - W przypadku Galerii fotografii, która niedługo powstanie, pierwsi z inicjatywą dołączenia do Otwartej Strefy Kultury wystąpili artyści z wielkopolskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Wspieramy ich w komunikacji z miejską społecznością jak również zarządcami lokali. Oprócz Galerii fotografii pojawiły się inne interesujące przedsięwzięcia jakie szukają swojego miejsca na przykład galeria sztuki, którą chcieliby stworzyć studenci z Uniwersytetu Artystycznego, warsztaty teatralne, kawiarnia artystyczną. Wszystko na terenie Łazarza - zaznacza.
Organizacji tworzonej między innymi przez Agnieszkę Szablikowską udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Miasta nie tylko na nową galerię fotografii lecz również na projekt „Włącz Łazarz – Otwarta Strefa Kultury”. To seria wydarzeń i warsztatów kulturalnych, artystycznych i społecznych jakie odbędą się w maju na Łazarzu. „Włącz Łazarz” ma w kreatywny sposób promować ideę powstania dzielnicy kulturalnej na Łazarzu, angażując mieszkańców i innych odbiorców w działania kulturalne, artystyczne i społeczne, tak aby to potrzeby mieszkańców dzielnicy w dużej mierze definiowały sposób i kierunek dalszego rozwoju projektu. Ważnym aspektem jest włączenie jak największej ilości zaangażowanych mieszkańców w inicjatywę.
- Generalnie w ramach Otwartej Strefy Kultury staramy się wypracować model współpracy z miastem, zarządcami i właścicielami lokali tak aby osoby, które chcą założyć swoją kulturalną działalność na Łazarzu mogły wynajmować lokale w preferencyjnych stawkach. - Tłumaczy Szablikowska - W sprawie galerii i w innych sprawach prowadzimy rozmowy zarówno z przedstawicielami władz miejskich i Urzędu Miasta jak i Rady Osiedla, Spółdzielni Mieszkaniowych, ZKZL i nie tylko. Inicjatywa ta wykorzystuje również potencjał już istniejących na Łazarzu lub chcących działać tam organizacji, Galerii, projektów tak aby połączyć się we wspólnych działaniach, wzajemnej promocji. W wyniku takiej współpracy sześciu różnych inicjatyw powstał między innymi projekt „Włącz łązarz- Otwarta Strefa Kultury”.
Głos ludu
- Galeria fotografii powinna powstać na Łazarzu przede wszystkim dlatego, że sam fotografuję i takie miejsce ułatwiłoby wymianę doświadczeń fotografom. - zachęca Tomasz student dziennikarstwa w jednej z prywatnych szkół w Poznaniu - Jako amator mógłbym się uczyć od najlepszych. No i każdy lubi popatrzeć na dobre zdjęcie. Skoro są muzea to dlaczego nie galeria fotografii? - pyta retorycznie.
- Cieszę się, że w mojej okolicy coś zaczyna się dziać. - mów spotkania przeze mnie na ulicy Ania, mieszkanka Łazarza – Do tej pory obserwowałam tylko rotacyjną wymianę sklepów na Głogowskiej. Może teraz będzie co tu robić wieczorami - dodaje.
Jak pokazuje licznik polubień na facebooku, Poznaniacy wręcz domagają się powstania galerii. O wiele bardziej cieszą mnie takie inicjatywy jak galeria fotograficzna czy warsztaty kulturalne niż kolejny biurowiec. Jak mówił niedawno na łamach naszego portalu Paweł Głogowski „Rewitalizacja nigdy nie odbywa się poprzez budowę biurowców. Jest to złożony proces o charakterze społecznym, ekonomicznym i urbanistycznym.”. Mam wrażenie, że właśnie tak działa Łazarz – Otwarta Strefa Kultury.