BLIŻEJ DO OTWARCIA MUZEUM ENIGMY. CO TAM BĘDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ?
W budynku Collegium Martineum, w którym mieścić się będzie nowa atrakcja turystyczna Poznania, trwają obecnie intensywne prace remontowe. Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarte latem tego roku. Pokieruje nim Piotr Bojarski, znany poznański pisarz i były redaktor w Wydawnictwie Miejskim Posnania, odpowiedzialny za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej.
Inwestycja powstaje u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin, w gmachu Collegium Martineum. Jeszcze przed wojną, zanim powstała tam siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, znajdował się w tym miejscu oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.
- Centrum Szyfrów Enigma będzie nowoczesną placówką z bogatą, multimedialną ekspozycją, adresowaną do różnych grup odbiorców. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski odnajdą tu wątki z przeszłości miasta i regionu. Polscy i zagraniczni turyści poznają historię złamania szyfru niemieckiej Enigmy przez matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Dzieci i młodzieży odkryją związek prac prowadzonych w przeszłości przez polskich kryptologów z odbywającą się współcześnie cyfrową rewolucją - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. - Centrum upamiętni zatem dokonania Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego sprzed wybuchu II wojny światowej, ale również przypomni o ich wkładzie w jej przebieg. Poznań potrzebuje takiej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że jest ona na tak zaawansowanym etapie - dodaje.
Budowę Centrum Szyfrów Enigma realizuje konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. Wykonawca przeprowadził już większość robót budowlanych związanych z powstaniem tego wyjątkowego miejsca.
W strefie wejściowej budynku rozpoczęto przygotowania do wykonania nowych schodów zewnętrznych wraz z windą dla osób z niepełnosprawnością. W tym miejscu stanie również rzeźba reklamowa w formie pylonu zachęcającego do odwiedzenia CSE. Od strony dziedzińca trwają prace nad instalacją windy umożliwiającej dostęp na każdy poziom budynku.
Remontowane są korytarze, klatki schodowe oraz toalety, które będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Wykonana została większość instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych - zarówno w części komunikacyjnej, jak i ekspozycyjnej oraz w pomieszczeniach biurowych.
W części wystawowej trwają prace wykończeniowe, które umożliwią instalację scenografii. W auli oraz Sali Burszty wymieniono pokrycie dachowe nad aulą. Wkrótce roboty wykończeniowe rozpoczną się także w pomieszczeniach biurowych.
Równolegle do robót budowlanych w Collegium Martineum trwają prace związane z przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Realizacją tej części inwestycji zajmuje się znana krakowska firma New Amsterdam.
Centrum Szyfrów Enigma będą tworzyć ludzie z pasją - kierownikiem zostanie Piotr Bojarski, znany poznański pisarz, autor powieści i reportaży, były dziennikarz. Bojarski pracował w Wydawnictwie Miejskim Posnania, jako redaktor odpowiedzialny za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy kierownika działu miejskiego w redakcji Gazety Wyborczej Poznań. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór na kolejne stanowiska pracy.
źródło: poznan.pl