DLA TYCH CO PISZĄ, DLA TYCH CO RECYTUJĄ
Dla osób aktorsko uzdolnionych, to między innymi sprawdzian swoich umiejętności i możliwość zmierzenia się z tremą. W konkursie poezji śpiewanej i jednego aktora mogą uczestniczyć zarówno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jak i dorośli. Dla osób, które pewniej niż w mowie, czują się w piśmie, także przygotowano konkurs, w dodatku z Poznaniem w tle.
To już 60-ta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jest on wielostopniowy i wieloturniejowy. Organizatorem poznańskich eliminacji jest Centrum Kultury Zamek. – Zgłoszenia przyjmujemy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 6 marca na kartach uczestnictwa, które należy wypełnić drukowanymi literami – informuje przedstawiciel placówki.
Przebieg eliminacji zależy m.in. od liczby uczestników
- Szczegółowy program eliminacji prześlemy zainteresowanym po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń i kart uczestnictwa do dnia 10 marca – dowiadujemy się. Orientacyjna rozpiska jest już jednak dostępna. Zacznie się 19 marca od przesłuchania kandydatów chcących zmierzyć się z poezją śpiewaną. Następnie przed komisją wystąpią pretendenci do tytułu jednego aktora. Dzień później rozpoczną się turnieje recytatorskie w kategoriach młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. W przypadku bardzo dużej liczby uczestników ciąg dalszy przesłuchań, odbędzie się również 21 marca.
- Istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z usług Poradni Interpretacji Artystycznej dla uczestników konkursu i opiekunów. Gotowi jesteśmy udzielić konsultacji wg zapotrzebowania – czytamy na stronie internetowej organizatora. Terminy są możliwe do uzgodnienia.
Aby wziąć udział w eliminacjach, należy wypełnić wybraną kartę uczestnictwa: poezji śpiewanej, turniej recytatorski/wywiedzione za słowa lub turniej teatru jednego aktora. Szczegóły dostępne są na stronie Centrum Kultury Zamek.
Przysłowiowe pióra w dłoń. Książka z Poznaniem w tle.
Sprawdzić się mogą także włodarze słowa. Będzie o co walczyć, do wygrania jest bowiem możliwość wydania własnej książki. Uczestnicy na przelanie myśli, na przysłowiowy papier, będą mieli czas do 13 lutego przyszłego roku. Zdaniem organizatorów chodzi przede wszystkim o rozwój. Poza kilkoma znanymi autorami, takimi jak legendarna Małgorzata Musierowicz czy debiutujący Piotr Bojarski, nie możemy pochwalić się pisarzami tworzącymi prozy o swoim mieście.
- Nie ukrywam, że pozazdrościliśmy na przykład Wrocławiowi, który ma swojego Marka Krajewskiego – wyjaśnia Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego, które razem z salonem samochodowym Voyager Club organizuje konkurs na najlepszą powieść ze stolicą Wielkopolski w tle. – Poznań zdecydowanie zasługuje na taką książkę – podsumowuje Kamińska.
Zainteresowani pisarze mogą poczytać więcej na ten temat na stronie: