ODKRYWAMY ŚREDNIOWIECZNY POZNAŃ
Wystawa o takim tytule została zamontowana na ogrodzeniu wykopalisk archeologicznych przed Ratuszem na Starym Rynku. Kilkanaście plansz przedstawia zdjęcia i opisy niezwykłych artefaktów znalezionych w wyniku prac prowadzonych przez archeologów w 2015 roku.
Trwają wyprzedzające badania archeologiczne przed planowaną modernizacją płyty Starego Rynku, które dostarczą bezcennych informacji o funkcjonowaniu średniowiecznego Poznania. Prace, prowadzone koło domków budniczych i Ratusza, potrwają do wiosny 2021 roku. Na ich efekty będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać, jednak już teraz przechodnie mogą podziwiać rezultaty poprzednich wykopalisk prowadzonych w tym rejonie przez Muzeum Archeologiczne pięć lat temu.
W środę, w ramach wystawy "Odkrywamy średniowieczny Poznań", na ogrodzeniu obecnej strefy prac zamontowano 20 plansz przedstawiających zdjęcia i opisy niezwykłych artefaktów. Wśród zabytków uwagę zwraca bogato zdobiony diadem turniejowy, monety, plomby towarowe oraz wykonane z kości i poroża przybory do gier.
- Oprócz znalezisk wyjątkowych, takich jak ozdoby i dewocjonalia, w przestrzeni rynku natrafiliśmy także na liczne przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców średniowiecznego Poznania. Wśród nich można wymienić klucze, kłódki, noże - niektóre z zachowanymi drewnianymi oprawami - oraz narzędzia: świder z drewnianą rączką czy młotek. Te ostatnie mogą stanowić pozostałość działających na rynku i w okolicy warsztatów rzemieślniczych - mówi Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Artefakty prezentowane na wystawie pochodzą z trzech wykopów archeologicznych z 2015 roku. Zlokalizowane one były między Ratuszem a kamienicami otaczającymi Rynek, między Pałacem Działyńskich a Wagą oraz w północnej części ul. Jana Baptysty Quadro, obok pomnika Bamberki.
- Wystawa "Odkrywamy średniowieczny Poznań" to szansa, aby poznać, chociaż część tajemnic, jakie do niedawna skrywał pod powierzchnią Stary Rynek. Dzisiaj, wyciągnięte na światło dzienne, sfotografowane i opisane przedmioty wykorzystywane przez ówczesnych ludzi pozwalają nam uzupełnić wiedzę o ich życiu codziennym i historii naszego miasta. To świetna plenerowa ekspozycja, dlatego gorąco zachęcam do jej obejrzenia, szczególnie teraz, kiedy muzea są zamknięte - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
(źródło: poznan.pl)