POZNAŃ W FINALE WAŻNEGO KONKURSU
Poznań znalazł się w gronie 10 miast - finalistów międzynarodowego konkursu Innovation in politics 2020. Jurorzy - 1000 sędziów z całej Europy - docenili projekt "Senior maluszka tuli".
Konkurs powstał, aby nagrodzić odważne i kreatywne działania, oparte na takich europejskich wartościach jak równość społeczna, demokracja czy prawa człowieka. Nagrody przyznawane są w dziesięciu kategoriach: Społeczność, Demokracja, Digitalizacja, Ekologia, Ekonomia, Edukacja, Prawa człowieka, Jakość życia, Rozwój regionalny oraz Walka z Covid-19.
W każdej z tych kategorii wybrano 10 najlepszych projektów, które będą walczyć o zwycięstwo. Poznański projekt "Senior maluszka tuli" znalazł się w finałowej dziesiątce w kategorii Społeczność. Razem z nim w grupie są projekty z Bułgarii, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji oraz dwa z Polski (Kraków i Warszawa).
Sędziowie konkursu Innovation in politics są wyjątkowi - projekty ocenia 1000 obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. Zostali oni wylosowani z tysięcy osób, które zgłosiły chęć zasiadania w jury. W efekcie zwycięzców wybiera reprezentatywna pod względem wieku, płci i narodowości grupa mieszkańców UE. Wszystkie projekty oceniane są przez nich online, a punkty przyznawane na podstawie ustalonych kryteriów. Wśród nich niezwykle istotna jest innowacyjność projektu i to, czy zachęca on mieszkańców danej społeczności - niezależnie od poglądów - do wzięcia w nim udziału. Istotne jest również to, czy projekt w rzeczywisty sposób polepsza życie osób, które biorą w nim udział. Aby zapewnić całkowitą obiektywność, sędziowie nie oceniają projektów z własnych krajów.
Organizatorem jest działający w 14 krajach Europy Instytut Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Institute) z siedzibą w Austrii w Wiedniu.
Senior maluszka tuli
Poznański projekt "Senior maluszka tuli" powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je - oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.
Aby zostać wolontariuszem, trzeba pokonać długą drogę. Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.
Projekt to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei oraz realizatora zadania: Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.
(źródło: poznan.pl)