CZY W POZNANIU STANIE POMNIK KRÓLA?
Najpierw porządek, potem pomniki! Rada Osiedla Stare Miasto apeluje o porządek na Wzgórzu Przemysła, ustalenie powodów pękania i niszczenia budynków znajdujących się w sąsiedztwie Wzgórza a także mądre zaplanowanie przestrzeni w ramach procedowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Pomnik króla Przemysła II, na który konkurs ogłosił Magistrat, będzie dobrym potwierdzeniem stołeczności Miasta Poznania, jednak jego postawienie powinno odbywać się w zgodzie z poszanowaniem ładu przestrzennego i zasadami poznańskiego porzudnku!
Rada Osiedla Stare Miasto w uchwale apeluje najpierw o zapewnienie porządku i ładu przestrzennego na Wzgórzu Przemysła i w jego najbliższym otoczeniu. A jest to apel zarówno do Prezydenta Miasta Poznania jak i dyrektora Muzeum Narodowego, orędownika postawienie pomnika króla w sąsiedztwie zamku, gospodarza części od lat mocno zaniedbanej staromiejskiej przestrzeni.
To niezrozumiałe, że osoby odpowiedzialne za dziedzictwo narodowe nie dostrzegają i nie wstydzą się dzikiej toalety przy ulicy Ludgardy, połamanego płotku, krzywych ławek posadowionych na cegłach czy nieremontowanej od lat brudnej elewacji Muzeum Narodowego - mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady
Radni wielokrotnie zwracali się do władz miasta o remont zniszczonego muru oporowego przy wzgórzu, zwracając także uwagę na potencjał turystyczny mało znanych podziemnych tuneli i przejść pod Wzgórzem. Do dziś konstrukcja muru oporowego zabezpieczona jest metalowymi kotwami i prowizoryczną drucianą siatką.
Rada wskazuje na ogrom publicznych środków przeznaczanych na remont Kościoła Franciszkanów i tym samym zwróciła się z pytaniem do prezydenta Miasta Poznania o upublicznienie ekspertyzy dotyczącej powodów poważnego uszkodzenia kościoła i budynków w najbliższym sąsiedztwie Wzgórza Przemysła. Czy podwodem jest wybudowanie na Wzgórzu betonowego gmachu? Czy są to inne zakłócenia struktury gruntowej w okolicy?
W komunikatach informujących o idei budowy pomnika wielokrotnie pojawia się informacja o sponsorze. Rada wyraziła jednak swoje obawy, że koszty dostosowania i aranżacji przestrzeni będą wielokrotnie wyższe niż deklarowana dotacja. Tym samym w kwestie rewaloryzacji czy rewitalizacji Wzgórza powinny być zaangażowane inne podmioty społeczne działające na rzecz miasta i mieszkańców.
Idea pomnika naszego poznańskiego króla powinna łączyć i promować ważne dla nas wszystkich wartości. Przemysł II był postacią historyczną szczególnie istotną dla Poznania i Wielkopolski, zwłaszcza jako król Polski w latach 1295–1296. Dlatego też król zasługuje na godne upamiętnienie w uporządkowanym i zadbanym otoczeniu, a na Wzgórzu Przemysła i w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie – podkreśla Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i zwraca uwagę na kolejną zaniedbaną przestrzeń przy Wzgórzu Przemysła, od strony Placu Wielkopolskiego.
Radni mają nadzieję, że Miasto Poznań w ramach procedowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie pozwoli na zabudowanie działek, a raczej stworzy alternatywne malownicze wejście na Wzgórze.
(źródło: Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto)