PAMIĘTAJMY O DEZYNFEKCJI RĄK W KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ
Kolejne urządzenia do dezynfekcji rąk są montowane w autobusach i tramwajach MPK Poznań. Spółka zakupiła i oddaje do użytku pasażerów dodatkowe 342 automaty. Łącznie w pojazdach będzie niemal tysiąc dezynfektorów.
Spółka MPK Poznań, mając świadomość zagrożenia, od początku pandemii podejmuje działania mające do minimum ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Między innymi znacznie wzmocniono proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów oraz ich wyposażenia. Wszystkie uruchamiane na kursach pojazdy są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie tzw. codziennego sprzątania. Odrębne procedury wprowadzane są w przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem. W takich sytuacjach kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany (z użyciem specjalistycznych środków).
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów już wiosną tego roku MPK Poznań zamówiło również 635 dezynfektorów, czyli automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostały one zamontowane do poręczy znajdujących się przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens (w pozostałych tramwajach - ze względów konstrukcyjnych - dezynfektory rozmieszczone zostały w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej). W odpowiedzi na zapotrzebowanie pasażerów, którzy zgłaszali, iż pojedyncze urządzenia na pojazd to zbyt mało, Spółka zakupiła kolejne 342 dezynfektory.
Pierwsze z nowo zamówionych urządzeń już dotarły na poszczególne zajezdnie i rozpoczął się ich montaż w pojazdach. Dezynfektory są instalowane w autobusach przegubowych oraz tramwajach jednoprzestrzennych, które mogą pomieścić dużą liczbę pasażerów. Dzięki temu będą łatwiej dostępne i będzie mogło z nich skorzystać więcej osób.
/MPK POZNAŃ/