NIEZWYKŁA WYSTAWA O NIEZWYKŁEJ ULICY
Prawie 50 prac, zdjęcia (starych i nowych) Garbar z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesne, będzie można od najbliższej niedzieli oglądać w Galerii w Bramie. To oddolna inicjatywa mieszkańców i przedsiębiorców z tego fyrtla.
Na Garbarach funkcjonuje Zaułek Rzemiosła, w ramach którego działają unikatowe dziś pracownie: malarstwa, introligatorska, zegarmistrzowska czy fotografii. To także płaszczyzna wymiany poglądów na temat zmian na tej ważnej staromiejskiej ulicy. Ze spotkań zrodziła się idea galerii i grupa osób, których łączą Garbary. Razem z przewodnikiem udało się zorganizować fotograficzny spacer oraz warsztaty dotyczące fotografowania architektury.
Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowaliśmy się, dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych, przygotować kolejne spotkania. Ich efektem jest 28 wyselekcjonowanych zdjęć pokazujących fyrtel w często zaskakujących ujęciach – mówi Marcin Muth, inicjator przedsięwzięcia, właściciel Manufaktury Obrazów w Zaułku Rzemiosła. Autorami prac są zarówno doświadczeni fotografowie jak i amatorzy, którzy pod okiem zawodowców wychwytywali te szczegóły, które inspirują i cieszą oko.
Na wystawę składają się także stare fotografie z archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biblioteki Uniwersyteckiej z XIX i początku XX wieku, m.in. Romana Ulatowskiego oraz reprodukcje starych kart pocztowych.
Przedsięwzięcie wspiera Rada Starego Miasta, zaangażowana w procesy rewitalizacyjne.
Takie inicjatywy jak Galeria w Bramie, skupiające coraz większą grupę osób pokazują, że rewitalizacja nie jest tylko martwym pojęciem czy pomysłem zmian wychodzącym ze strony urzędników, a opiera się na oddolnych działaniach. Mamy nadzieję, ze władze miasta po pierwszych dobrych zmianach, takich jak donice z zielenią, znajdą środki na kolejne wyczekiwane inwestycje związane zarówno z rozwojem Zaułku Rzemiosła jak i remontami komunalnych kamienic – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Starego Miasta
Wystawa Garbary dawniej i dziś, to pierwsze wydarzenie w Galerii w Bramie. Organizatorzy zapraszają już teraz na kolejne jak m.in. spacer z przewodnikiem Maksymem Kempskim z Traktu Cesarsko – Królewskiego, podczas którego będzie można poznać ciekawe i mało znane informacje, które zapisane są w architekturze i urbanistyce tej ulicy.