5 OKOLIC POZNANIA DO ODWIEDZENIA W WEEKEND
Na dworze cieplutko więc to idealna pora na spacer. Ale czy koniecznie w Poznaniu? W naszym artykule polecamy okolice, które warto odwiedzić np. w niedzielny czas.
TUTAJ ZNAJDZIESZ 5 POMYSŁÓW NA SPACER WOKÓŁ POZNANIA: http://www.miastopoznaj.pl/wokol-poznania/5715-5-pomyslow-na-spacer-poza-poznaniem
Zawsze tego typu zestawienia są nieco subiektywne, więc z góry zaznaczam - aby nikt nie poczuł się dotknięty, wyróżnioniłam miejscowości (z różnych względów) mi bliskie. Mogłabym w nich tak właściwie nawet zamieszkać, a Państwo? :)
1. Puszczykowo.
To właśnie tutaj warto przyjechać, aby odpocząć od zgiełku panującego w stolicy Wielkopolski. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko
2.miłośnicy przyrody, ale także osoby zainteresowane osobistościami związanymi z podróżami i literaturą. To właśnie w Puszczykowie znajduje się Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera który mieszkał tam przez niemal 40 lat. Zobaczymy w nim przeróżne pamiątki z dalekich podróży, jak również replikę żaglowca Santa Maria Krzysztofa Koluma i ekspozycję monumentów egzotycznych – np. posąg z Wyspy Wielkanocnej.
Będąc już w tych okolicach, koniecznie polecam cały Wielkopolski Park Narodowy, z naciskiem na polodowcowe jeziora jak np. Redkowskie. Wędrując, można nawet nie dostrzec kiedy z Puszczykowa, znajdziemy się w Mosinie.
2. Rogalin.
To niewielka miejscowość położona ok. 20 km od Poznania w urokliwym parku krajobrazowym na prawym brzegu doliny Warty. Można tu zobaczyć przepiękny pałac Raczyńskich z XVIII wieku, wzniesiony w malowniczym miejscu na skarpie nad rzeką. Otacza go ogromny park w stylu francuskim oraz angielskim. W samym pałacu natomiast warto zatrzymać się przy kolekcji znakomitych dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego między innymi Matejki czy Moneta. Polecamy również zajrzeć do Kaplicy św. Marcelgo – tam znajduje się mauzoleum Raczyńskich o powozownie z kolekcją starych pojazdów konnych.
3. Kowalskie i okolice.
Niewielu poznaniaków (w szczególności tych zamieszkujących zachodnią część miasta) zna te okolice, a szkoda! Sama pamiętam, jak będąc brządem jechałam tam w weekend z babcią i dziadkiem. Głównie zbieraliśmy szczaw do ukochanej zupy (to dziwne, że kiedyś ją lubiłam) i spacerowaliśmy, podziwiając piękno przyrodę. Teraz już jako osoba dorosła, doceniam to miejsce jeszcze bardziej i mam do niego przeogromny sentyment.
Nad jezioro Kowalskie można dotrzeć samochodem jadąc trasą na Gniezno, jak i pociągiem osobowym – wówczas należy wysiąść na stacji Biskupice Wielkopolskie. Mając więcej czasu, warto wsiąść na rower i kierować się najpierw na jezioro Swarzędzkie, a następnie na Uzarzewo. Będąc na miejscu, polecamy również odwiedzić Jerzykowo – tam można zobaczyć neogotycki kościół Niepokalanego Serca NMP z 1902 roku i znajdującą się obok pastorówkę z tego samego okresu. Na prawym brzegu rzeki Głównej zobaczymy najstarszy we wsi dom szachulcowy, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Obok niego rośnie dąb o obwodzie 550 cm, drugi – potężniejszy, można podziwiać nieopodal zapory na rzece.
4. Promno.
Czy komuś mówi coś ta nazwa? Jeżeli nie, to warto nadrobić zaległości i w najbliższym czasie zawitać do tej miejscowości. Wprowadzając, pamiętam gdy kiedyś jeden ze znajomych mając podwójną wizję zamieszkania w Wielkopolsce i jednocześnie na terenach górskich, zapytał nas o poradę co ma z tym fantem zrobić. Wówczas koleżanka powiedziała, iż jest na to jedno rozwiązanie: Promno. To tak, wstępem, bo miejscowość nie dość, iż jest zielona, to jeszcze kręta i ze wzniesieniami.
Ponadto jeżeli już dyskutujemy o tej niezwykle malowniczej miejscowości to należy wspomnieć o Parku Krajobrazowym Promno, który powstał w 1993 roku. Ponad 87 % jego powierzchni znajduje się w gminie Pobiedziska. W najciekawszych przyrodniczo miejscach utworzono rezerwaty przyrody: Jezioro Drążynek, Jezioro Dębiniec i Las Liściasty właśnie w Promnie.
5. Kórnik.
To urocze miasto znajduje się ok. 20 km na południowy wschód od Poznania i leży nad jeziorem Kórnickim. Miasto słynie z zespołu parkowo-pałacowego (pierwszy zamek powstał tu w XV wieku, później zaś był kilkakrotnie przebudowywany) oraz kościoła uznanego za pomnik historii. Zamek wyróżnia się architekturą oraz charakterystyczną okrągłą wieżą i nieco orientalnym ryzalitem. Otacza go fosa, przez którą przerzucono neogotycki most. Warto zajrzeć do wnętrza budynku, znajduje się tam bowiem wiele skarbów. Wśród nich są zabytkowe obrazy, meble, porcelana czy biblioteka ze starodrukami i oryginalnymi rękopisami dzieł Kochanowskiego czy Mickiewicza. Ponadto zamek jest otoczy wspaniałym parkiem w stylu angielskim. To doskonałe miejsce na podziwianie wielu drzew i krzewów z różnych stron świata oraz na romantyczną randkę. ;)