POZNAŃSKIE INSTYTUCJE KULTURY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO OTWARCIA
Poznańskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia - decyzją rządu jako pierwsze taką możliwość będą miały muzea, galerie sztuki i biblioteki. Nie będą one jednak uwolnione od spełnienia surowych norm sanitarnych.
W muzeach i galeriach sztuki podczas zwiedzania niedostępne będą między innymi audioprzewodniki, tablety i inne urządzenia dotykowe.
Otwarcie od 4 maja niektórych instytucji kultury - muzeów, galerii sztuki i bibliotek - umożliwiło wydane 2 maja rozporządzenie Rady Ministrów. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami podczas przygotowywania instytucji do nowego otwarcia niezbędna jest konsultacja proponowanych działań z lokalnymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.
W środę, 6 maja w Poznaniu działalność wznowiło Muzeum Narodowe, podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród instytucji, których organizatorem jest Miasto Poznań, jako pierwsza otwarcie dla publiczności zapowiada Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku - już w najbliższy piątek, 8 maja.
Od poniedziałku, 11 maja poznaniacy i turyści prawdopodobnie będą mogli znów odwiedzać Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44. Ze względu na specyfikę użytkowania nadal nieczynny będzie mieszczący się w tym samym budynku fotoplastykon.
18 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzealnika, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości planuje otworzyć dwa swoje oddziały - Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, z wyłączeniem pewnych fragmentów ekspozycji. Na przełomie maja i czerwca do przyjęcia gości mają być gotowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. 18 maja prawdopodobnie otwarte będą już wystawy w Pałacu Górków - głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
W drugiej połowie maja działalność planuje wznowić Biblioteka Raczyńskich. Ze względu na dużą liczbę bibliotecznych filii, które należy dostosować do nowych wymogów, przygotowania muszą potrwać dłużej. Wiadomo, że czytelnicy nie będą mieli dostępu do półek z książkami (możliwe będzie wypożyczenie wyłącznie pozycji zamówionych wcześniej drogą mailową lub telefoniczną) i stanowisk komputerowych. Nieczynne będą czytelnie i przestrzenie rekreacyjne. Zamknięte pozostaną na razie Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny oraz filie zlokalizowane w szkołach. Do odwołania nie będą się odbywać spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wykłady itp. Zawieszona pozostaje również realizacja usług Książka dla seniora i Czytanie bez barier.
Także pod koniec maja ponownie będzie można obejrzeć ekspozycję czasową "W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego" w Bramie Poznania. Od połowy maja w Centrum Kultury ZAMEK prawdopodobnie znów będzie można oglądać wystawę "Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni", a od czerwca zwiedzać odnowione zachodnie skrzydło gmachu po renowacji. O ile nie zmienią się obostrzenia rządu, zawieszona pozostanie działalność: warsztatowa, koncertowa, teatralna i kinowa Zamku.
Na zezwolenie na wznowienie działalności czekają pozostałe instytucje kultury, ale też prywatne przestrzenie kulturotwórcze: teatry, kina, domy kultury czy sale koncertowe i kluby.
W czasie pandemii Miasto Poznań wspiera i promuje treści kulturalne zamieszczane w internecie, informując o nich na stronie bit.ly/kulturanawynos. Działania pomocowe dla ludzi kultury i jej organizatorów zostały zaproponowane w pakiecie Poznań Wspiera (bit.ly/pakietpoznanwspiera).
(źródło: poznan.pl)