STARA RZEŹNIA PO NOWEMU
Atrakcyjne mieszkania i towarzyszące im lokale użytkowe już niedługo mogą stanąć na terenie Starej Rzeźni - niezbędne procedury dobiegają już końca. Inwestycja harmonijnie połączy nowoczesne rozwiązania architektoniczne z zabytkowymi obiektami.
Kończy się postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla terenu Starej Rzeźni. To oznacza, że w ciągu miesiąca będzie możliwe wydanie inwestorowi decyzji, uprawniającej do wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Na terenie zabytkowego zespołu, w kwartale ograniczonym ulicami: Północną, Garbary, Grochowe Łąki, miałaby powstać inwestycja, która nada nowe życie tej części Poznania.
Jej koncepcja utrzymuje osiowość pierwotnego założenia Starej Rzeźni. Pomimo wprowadzenia zabudowy na obrzeżach kwartału z przyległych ulic nadal będzie możliwy wgląd na zabytkowy zespół. Nowa zabudowa pod względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst poprzemysłowej architektury, ale także w sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej ul. Grochowe Łąki. Zostaną uwzględnione osie widokowe na Wzgórze Św. Wojciecha, Stare Miasto i Cytadelę.
Plac przed zespołem Rzeźni będzie miał charakter przestrzeni publicznej z zakomponowaną zielenią oraz małą architekturą. Podkreślone zostanie też reprezentacyjne główne wejście od strony ul. Garbary.
Po dokładnej analizie urbanistycznej zdecydowano, że zabytkowa tkanka zostanie uzupełniona o zabudowę mieszkalną i nowe obiekty komercyjne. Inwestycja obejmuje około 600 nowych mieszkań oraz lokale użytkowe - również w parterach budynków mieszkalnych. Nowe obiekty nawiążą wysokością do sąsiednich kamienic sięgając maksymalnie do 25 m nad poziomem terenu.
Istniejące budynki Starej Rzeźni - o powierzchni zabudowy około 15 000 m2 - zostaną zaadaptowane na nowe funkcje. Ich wnętrza będą odpowiednio dostosowane również pod względem konstrukcyjnym. Przewidziano m.in. gastronomię, handel, biura czy miejsca dla kultury.
W sąsiedztwie części zachodniej kompleksu, u podnóża Wzgórza św. Wojciecha powstanie ciąg komunikacyjny pieszo-rowerowy, łączący obszar Starego Rynku z zielonymi terenami poznańskiej Cytadeli.
Inwestor zaplanował około 1000 miejsc parkingowych, z czego większość będzie umiejscowiona w parkingach podziemnych. Miasto Poznań dołoży wszelkich starań, aby ruch samochodowy na przyległych drogach publicznych nie wzrósł znacząco. Dlatego liczby miejsc parkingowych, zgodnie ze standardami wskaźników parkingowych dla Poznania, będą maksymalnie ograniczane.
Nie wyklucza się częściowego ograniczenia strefy płatnego parkowania dla lepszego wyeksponowania historycznego założenia urbanistycznego Starej Rzeźni.
Zmiana organizacji ruchu
W związku z pracami prowadzonymi na terenie zespołu Starej Rzeźni do 23 maja stopniowo wprowadzane będą zmiany organizacji ruchu na ul. Północnej w rejonie skrzyżowania z ul. Garbary oraz na ul. Grochowe Łąki.
Docelowo wygrodzony będzie chodnik oraz prawy pas ul. Północnej, a ruch pieszy przeniesiony zostanie tymczasowym przejściem na drugą stronę ulicy. Ruch pojazdów w kierunku centrum na skrzyżowaniu z ul. Garbary odbywać się będzie ze środkowego pasa. Ponadto wygradzane będą miejsca w strefie płatnego parkowania w rejonie skrzyżowania, a następnie miejsca po północnej stronie ul. Grochowe Łąki.
/za poznan.pl/