PRZESADZAJĄ DRZEWA Z RYNKU ŁAZARSKIEGO
Właśnie rozpoczęło się przesadzanie drzew, które znajdują się na sąsiadującym z Rynkiem Łazarskim skwerze Kazimierza Nowaka. Ma to związek z przebudową, która ruszy wiosną tego roku. Drzewa, tak jak przeniesione wcześniej krzewy, trafią do parku Kasprowicza.
Transport czeka łącznie 12 zdrowych drzewach - klonów i śliw. Wszystkie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu zostaną przewiezione do parku Kasprowicza. Prace zakończą się do końca tygodnia.
Drzewa to nie jedyne rośliny, które - ze względu na remont Rynku Łazarskiego - zostaną przeniesione. W połowie lutego przesadzono około 1500 krzewów (berberysów, róż, dereni, tawuł, jałowców, sosen górskich i ogników). Większość, bo około tysiąc roślin, trafiło do parku Kasprowicza - na skwery, w sąsiedztwie hali Arena. Około 500 krzewów ozdobiło teren wokół poznańskich przedszkoli (nr 14, 113, 43, 160 i 22).
Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Intensywne roboty budowlane rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Skanska S.A. Prace na skwerach prowadzi w jej imieniu profesjonalna firma ogrodnicza. Nad całą budową czuwa także inspektor nadzoru terenów zieleni.
Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.
Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.
Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.
Więcej na poznan.pl