TRWA REMONT WNĘTRZ ZAMKU. PIERWSZY OD...70 LAT
Trwa konserwacja zachodniego skrzydła Zamku Cesarskiego. Odsłaniamy kulisy prac, których efekty będziemy mogli podziwiać już w połowie roku.
Trwający remont jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem tej części gmachu od przeszło siedemdziesięciu lat. Konserwacja sal i korytarzy przywróci im blask oraz wzbogaci o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmienią swój wygląd, umożliwiając realizację dodatkowych przedsięwzięć.
Gdy zachodnie skrzydło będzie ponownie otwarte dla zwiedzających, turyści i poznaniacy będą mogli wejść do dawnych pokoi i apartamentów czy przyjrzeć się z bliska cesarskiemu tronowi. Odkrywanie tajemnic zamku umożliwi także wystawa, na której znajdą się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble, dokumenty i oświetlenie. Dla zwiedzających dostępna będzie również mediateka, pełna archiwalnych materiałów oraz opowieści ludzi, których losy splotły się z Zamkiem Cesarskim. W kwietniu, po dłuższej przerwie spowodowanej remontem, do tej części budynku wróci także Galeria Fotografii pf.
Po otwarciu zachodniego skrzydła będzie można skorzystać z usług zamkowych przewodników. Do dyspozycji gości będą także audioprzewodniki - dostępne jako osobne urządzenie lub aplikacja na telefon.
Zwiedzanie przestrzeni z audioprzewodnikami będzie możliwe od 1 czerwca tego roku. Wtedy też zachodnie skrzydło zostanie udostępnione poznaniakom i turystom. Oficjalne otwarcie tej części budynku zaplanowano na 12-14 czerwca.
Projekt konserwacji reprezentacyjnych sal Centrum Kultury Zamek obejmuje odnowienie wnętrz na parterze, I i II piętrze. Renowacji poddane zostaną: zabytkowa kamieniarka (podłogi i okładziny kamienne), tynki i sztukaterie, stolarka (boazerie, parkiety oraz wymiana lub konserwacja okien). Wykonane zostaną instalacja elektryczna i sanitarna. Usunięte natomiast zostaną wtórnie wybudowane ściany z lat. 60. ubiegłego wieku.
Sale CK Zamek zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie sceniczne, umożliwiający realizację szerokiego programu kulturalnego, w tym teatralnego, muzycznego i ekspozycji sztuki współczesnej. Powstanie również system audio przewodników umożliwiający zwiedzanie obiektu grupowo i indywidualnie, również przez osoby z niepełnosprawnościami, np. osoby niewidome i słabowidzące.
(źródło: poznan.pl)