ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. JAK BĘDZIE PRZEBIEGAĆ?
101 lat temu WOLNOŚĆ była na wyciągnięcie ręki! Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć! Czekali na ten jeden dziejowy moment, pracując wytrwale, wierni Ojczyźnie, cierpliwie dzień w dzień, rok za rokiem… ponad 100 lat. Gdy większość regionów Polski już cieszyła się otrzymaną WOLNOŚCIĄ, Wielkopolanie sami musieli o nią zawalczyć. 27 grudnia 1918 r. byli już gotowi. Uzbrojoną ręką sięgnęli po WOLNOŚĆ. Przychodząc tego dnia każdego roku RAZEM przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, pamiętajmy, że to oni podarowali nam WOLNOŚĆ. My możemy już tylko – jak oni – pracować wytrwale dla dobra Wielkopolski, wierni WOLNEJ Ojczyźnie. To nasz dług, wdzięczność i powinność. Indywidualna i zbiorowa. Nie tylko coroczna. Codzienna!
Tymi słowami Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz głównych uroczystości obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprasza do wspólnego świętowania.
W tym roku uroczystym prologiem do jej świętowania będzie ceremonia pochówku prochów pułkownika Wincentego Wierzejewskiego i jego małżonki na poznańskim Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To nasza wspólna – z miastem Poznaniem, Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – inicjatywa. Powstaniec i współtwórca skautingu wraca po latach do ojczyzny z Wielkiej Brytanii, by 18 grudnia spocząć w panteonie wybitnych Wielkopolan. Jeżeli warunki atmosferyczne tego dnia pozwolą, nad cmentarzem o godzinie 11.00 przeleci Fokker D.VII, a dokładnie jedna z trzech jego replik tworzących Wielkopolską Eskadrę Niepodległości. Powstały one dzięki wysiłkom Politechniki Poznańskiej i finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego specjalnie na stulecie wybuchu naszego zwycięskiego zrywu.
26 grudnia o godzinie 16.00 tradycyjnie powitamy Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim w Poznaniu. To z kolei wieloletnia inicjatywa, wsparta przez nas finansowo, Poznańskiego Chóru Nauczycieli imienia tego wybitnego patrioty oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Najważniejszym dniem będzie 27 grudnia – data wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rocznicę świętować będziemy od rana do wieczora. Już o godzinie 11.15 złożymy wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Następnie oddamy hołd Franciszkowi Ratajczakowi, Dowódcom Powstania Wielkopolskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich oraz Marynarzom Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy tablicach ich upamiętniających.
O godzinie 12.30 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Farze Poznańskiej, a o godzinie 16.30 zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.
O 18.30 będziemy na Państwa czekać na placu Wolności, gdzie wspólnie obejrzymy widowisko multimedialne ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019.
Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, dzień po uroczystościach w Poznaniu, 28 grudnia, przypomnimy o spektakularnym czynie naszych bohaterów sprzed 101 lat w Warszawie, najpierw podczas mszy świętej w ich intencji w kościele oo. Dominikanów o godzinie 12.00, a następnie o godzinie 13.30 podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasza wielkopolska delegacja uda się także na powązkowski Cmentarz Wojskowy.
Organizatorami głównych uroczystości obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego są Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Po raz pierwszy w tradycyjne ramy naszych poznańskich uroczystości postanowiliśmy wpisać nowoczesną formę narracji historycznej – mapping. Widowisko multimedialne ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019 będzie atrakcyjną propozycją dla wszystkich Wielkopolan, którzy pojawią się na placu Wolności w Poznaniu 27 grudnia, by świętować 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główny pokaz rozpocznie się o godzinie 18.30, a następnie zostanie dwukrotnie powtórzony. Będziemy świadkami feerii efektów świetlnych i pirotechnicznych oraz gry laserów, z pomocą których przypomniane zostaną najważniejsze powstańcze wydarzenia. Sceną widowiska będzie fasada budynku Arkadii. Przed pokazem na wszystkich zebranych czekać będzie degustacja bezalkoholowego grzańca. Ponadto dla uczestników pokazu mamy unikatowe świecące pamiątki-niespodzianki.
źródło: UMWW.