ŚWIĘTO NIEZWYKŁEGO TRUNKU W POZNANIU
Przez dwa dni, 15 i 16 listopada, na terenie MTP swoje święto będą mieli miłośnicy piwa, cydru i miodów. Nie zabraknie również dobrego jedzenia prosto z foodtracków. Wszystko to podczas Poznańskich Targów Piwnych oraz Street Food Spot 2019.
W najbliższy piątek i sobotę w hali 3 i 3a Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można skosztować piw z ponad 60 browarów i blisko 500 kranów. Ofertę uzupełnią piwa butelkowe, cydry i miody. Będzie się można również posilić, w którymś z 25 foodtracków.
Impreza odbywa się już po raz siódmy. Od 2013 roku każda kolejna edycja mogła poszczycić się coraz większą liczbą odwiedzających. Organizatorzy stworzyli miejsce na kulturalnej i gastronomicznej mapie Poznania, gdzie można nabyć limitowane edycje piw, poradzić się ekspertów i piwowarów, ale i poznać wiodących producentów i dystrybutorów napojów, w tym innowacyjne marki dopiero wchodzące na rynek.
Innowacyjność oraz ciągły rozwój to znaki rozpoznawcze Poznańskich Targów Piwnych, dlatego w tym roku organizatorzy postanowili powołać do życia konkurs "Greater Poland Beer Cup" otwarty dla profesjonalnych browarów i cydrowni z kraju i z zagranicy. Spośród 230 zgłoszonych produktów, 15 profesjonalnych sędziów wybrało najlepsze piwo i cydr. Obrady jury odbyły się w ostatni weekend, a ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej Gali Finałowej 15 listopada.
W szranki stanęli także amatorzy, czyli domowi piwowarzy. Do XI Poznańskiego Konkursu Piw Domowych nadesłano prawie 50 zgłoszeń. Zwycięzcą zostanie autor najlepszego piwa, zgłoszonego w jednej z dwóch kategorii: Fruit Weizen i White IPA. Laureatów konkursu poznamy również podczas targów.
Oprócz nagród i konsumpcji będzie można na własne oczy zobaczyć jak doświadczeni piwowarzy warzą piwo. Na stoisku Wielkopolskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Piwowarów Domowych w sobotę, 16 listopada, odbędzie się pokaz warzenia piwa. Co więcej, będą tam również dostępne różnorakie surowce wykorzystywane przy produkcji tego trunku, które będzie można spróbować, powąchać, a nawet zjeść. A o ich właściwościach i wpływie na warzone piwo opowiedzą znawcy tematu.
Oprócz piw i cydrów, targi staną się również miejscem II Europejskiej Konferencji Miodosytników. Jest to największe i jednocześnie najbardziej znaczące wydarzenie w Europie skierowane do miłośników i producentów miodów pitnych. Udział potwierdzili goście z 21 państw świata, w tym znana amerykańska blogerka Vicky Rowe, której radiowa audycja o tematyce miodów pitnych słuchana jest przez miodosytników na całym świecie.
Poznańskim Targom Piwnym towarzyszą imprezy niejednoznacznie kojarzące się z piwem. W sobotę, 16 listopada, po raz kolejny wystartować będzie można w biegu Piwna Mila. Przed uczestnikami będzie do przebiegnięcia dystans 1 mili, czyli 1600 metrów, a na trasie obowiązkowe 4 przystanki... na małe piwo. Jeżeli joga piwna czy asany z butelkami w dłoniach brzmią absurdalnie, to warto przekonać się, że joga ze szklanką złocistego płynu może być relaksująca i zabawna. Piwną Jogę będzie można ćwiczyć zarówno w piątek, jak i w sobotę.
Podobnie jak w ubiegłych latach podczas Poznańskich targów Piwnych będzie można skorzystać z usług profesjonalnego barbera i fryzjera. Jeśli chodzi o zarost, a konkretnie wąsy, to warto również przypomnieć o akcji Movember i kampanii organizowanej przez Fundację "Kapitan Światełko". Jej celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie męskich chorób. W ramach akcji Movember panowie, w trakcie PTP. Będą mieli okazję zrobić badania USG, które pozwalają wykluczyć lub ostrzec przed męskimi nowotworami. Badania te nie są inwazyjne, ani bolesne. Nie wymagają także żadnego wcześniejszego przygotowania.
Inne stałe punkty programu, to m.in. Piwna Matura, nauka origami, czy strefa planszówek.
Jednodniowa wejściówka na PTP kosztuje 20 zł, a dwudniowy karnet - 35 zł.
(źródło: poznan.pl)